Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie XIV LO stworzyli własną mapę rowerową Poznania [ZDJĘCIA]

Anna Jarmuż
Uczennice XIV LO: Marta Bobyk, Katarzyna Pabiszczak, Zuzanna Ostryk i Weronika Nowicka podczas swojej trasy rowerowej. Dziewczyny ruszyły śladami poznańskich obiektów sakralnych
Uczennice XIV LO: Marta Bobyk, Katarzyna Pabiszczak, Zuzanna Ostryk i Weronika Nowicka podczas swojej trasy rowerowej. Dziewczyny ruszyły śladami poznańskich obiektów sakralnych archiwum szkoły
Uczniowie XIV Liceum Ogólnokształcącego wsiedli na rowery i ruszyli szlakiem poznańskich jezior, świątyń i zabytków. Celem akcji "Rowerem po Poznaniu" jest opracowanie atrakcyjnych tras turystycznych, z których będą mogli korzystać wszyscy poznaniacy.

- Sam jestem zapalonym rowerzystą - przyznaje Leszek Bernaczyk, dyrektor XIV Liceum Ogólnokształcącego. - Kiedy wyruszam w drogę, korzystam z programu Endomondo, pozwalającego na automatyczne zapisywanie trasy. Pomyślałem sobie, że podobne rozwiązania można wykorzystać także podczas lekcji.

Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie, mogli nabyć wiedzę z zakresu informatyki, geografii, biologii, historii oraz historii sztuki. Uczestnicy dobrali się w grupy, liczące od 2 do 4 osób. Następnie wybrali jeden z tematów zaproponowanych przez nauczycieli (szlakiem poznańskich jezior, stawów, rzek i strumieni; śladami dawnych poznańskich obiektów architektonicznych; zabytkowe sanktuaria Poznania; Poznań wielu wyznań - śladami obiektów sakralnych; szlakiem poznańskich bobrów). Za pomocą map Google licealiści zaprojektowali swoje trasy, a następnie, wyposażeni w smartfony (z zainstalowanym programem nawigacji GPS - Endomondo, który rejestruje przejazd) wyruszyli w drogę. Uczniowie nagrywali filmy i robili zdjęcia mijanym na trasie zabytkom.

Szlakami poznańskich jezior, rzek, stawów i strumieni

- Z projektu powstanie raport, który trafi do Urzędu Miasta Poznania. Zawierać on będzie opis poszczególnych tras, z uwzględnieniem osobliwości przyrodniczo-historycznych oraz spostrzeżeń uczniów, dotyczących m.in. jakości dróg rowerowych - tłumaczy Leszek Bernaczyk.

Pomysłodawcy projektu mają nadzieję, że dokument będzie służył poznaniakom. Dyrekcja szkoły chce też pójść o krok dalej. Od nowego roku szkolnego technologie mobilne mają być wykorzystywane na co dzień. Do realizacji projektu wybrano jedną z klas pierwszych - o profilu humanistycznym. W miarę możliwości ( konieczny jest zakup dodatkowego sprzętu), będzie on rozszerzany na kolejne klasy.

W pierwszym etapie zajęcia będą prowadzone z wykorzystaniem iPada. Uczniowie zostaną też wyposażeni w tablety, które będą służyć im jako podręcznik, notatnik oraz źródło informacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski