Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z Poznania budują samochód przyszłości. Ma pomóc w nauce [ZDJĘCIA]

Anna Jarmuż
Uczniowie poznańskiej samochodówki idą z duchem czasu. Budują w szkole samochód elektryczny, który pełnić będzie rolę pomocy dydaktycznej. Pojazd będzie służył do ćwiczeń z zakresu diagnostyki, obsługi i naprawy samochodów elektrycznych.

- Nauka elektromobilności to przyszłość, nowy kierunek rozwoju - tłumaczy Przemysław Polowczyk, wicedyrektor Zespołu Szkół Samochodowych. - Aut elektrycznych będzie jeździć po naszych drogach coraz więcej. Młodzież musi wiedzieć, jak je naprawiać.

Jak wyjaśnia dyrektor Polowczyk, już teraz wiele firm produkuje samochody hybrydowe, niskoemisyjne. Pod koniec ubiegłego roku, w Paryżu zawarto pakt klimatyczny, który mówi o ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych od 2020 roku. Władze Holandii zdecydowały, że od 2024 roku w tym kraju używane mają być tylko samochody elektryczne. Autobus elektryczny produkuje już także podpoznański Solaris.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

- Staramy się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom pracodawców. Modyfikujemy nasze autorskie programy nauczania, biorąc pod uwagę potrzeby rynku pracy - mówi Przemysław Polowczyk.

Źródło: TVN Turbo

Nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Samochodowych stawiają na współpracę międzynarodową. Projekt „Learning e-Mobility Plus” jest realizowany w ramach programu “Erasmus +”. Tworzy go konsorcjum składające się z uczelni technicznych, szkół zawodowych i izb rzemieślniczych z Polski, Niemiec i Włoch. We wszystkich tych krajach mobilność elektryczna przeżywa obecnie coraz silniejszy rozwój. Wpływ na to ma pogorszanie się jakości życia mieszkańców. W wielu aglomeracjach miejskich coraz częściej występuje zjawisko smogu.

- Eksploatacja pojazdów z silnikami spalinowymi jest uważana za jedną z istotniejszych przyczyn tej sytuacji - wyjaśnia Przemysław Polowczyk.

W ramach programu uczniowie „Samochodówki” przebudują wysłużoną Toyotę Starlet. Na jej bazie powstanie pojazd o napędzie elektrycznym.

- Zamierzamy ukończyć budowę samochodu do wakacji - mówi Przemysław Polowczyk.

Poruszający się po poznańskich drogach pojazd będzie promował ideę elektromobilności. Powstałymi w ramach projektu materiałami dydaktycznymi nauczyciele poznańskiej samochodówki już dzisiaj dzielą się z innymi szkołami samochodowymi, udostępniając je na swojej stronie internetowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto