Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Udaremniony zamach na ŚDM 2016. W Łodzi zatrzymano Irakijczyka. Planował zamach w Krakowie?

Jaroslaw Kosmatka
Jaroslaw Kosmatka
Równocześnie z zatrzymaniem Irakijczyka rozpoczęło się sprawdzanie lokali, które wynajmował
Równocześnie z zatrzymaniem Irakijczyka rozpoczęło się sprawdzanie lokali, które wynajmował archiwum Polska Press
W czwartek w Łodzi w godzinach późnowieczornych zatrzymany został obywatel Iraku. Operację przeprowadzili funkcjonariusze łódzkiej delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w asyście policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.

Historia rozpoczęła się w Krakowie, który w tym roku jest centrum wydarzeń związanych ze Światowymi Dniami Młodzieży w Polsce. Z naszych informacji wynika, że w minionym tygodniu w Krakowie funkcjonariusze wszystkich służb przeprowadzili kolejną kontrolę trasy przejazdu papieża Franciszka na główne uroczystości Światowych Dni Młodzieży w Polsce.

Funkcjonariuszy zaniepokoiło wskazanie psa wytresowanego do poszukiwania ładunków wybuchowych, który na trasie przejazdu papieża Franciszka w Krakowie wskazał, iż w jednym z mieszkań okolicznych domów mogą znajdować się ładunki wybuchowe.

- W zakresie całej historii związanej z terroryzmem wypowiadać się może tylko ABW, które w tych działaniach było formacją przewodnią. Informuję, że policja cały czas współpracuje ze wszystkimi służbami na terenie Polski w zakresie pełnego zabezpieczenia Światowych Dni Młodzieży, a jeśli dochodzi do incydentów, siły i środki używane są w zależności od okoliczności - mówi kom. Grzegorz Gubała, rzecznik małopolskiego komendanta wojewódzkiego policji w Krakowie.

Praca wywiadowcza wskazała, że jeden z obywateli Iraku wynajął kilka mieszkań na trasie przejazdu papieża Franciszka. Udało się ustalić jego tożsamość i go namierzyć. Okazało się, że oprócz krakowskich mieszkań, niedoszły zamachowiec w Łodzi wynajął też dwa lokale, w tym jeden w Hostelu przy ulicy Okopowej. Zatrzymany został w drugim z wynajmowanych mieszkań w Łodzi.

W sprawie podejmowanych czynności względem tego Irakijczyka, właściwy do przekazywania informacji jest rzecznik Prokuratury Krajowej - powiedziała nam oficer operacyjna Głównego Stanowiska Kierowania Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Wiadomo, że mężczyznę zatrzymali funkcjonariusze łódzkiej delegatury ABW. Jednak i tutaj niewiele służby mówią. Wszystko utrzymywane jest w tajemnicy. - W czwartek prowadziliśmy w Łodzi pewne czynności na zlecenie Prokuratury Krajowej. Więcej w tej sprawie nie mogę powiedzieć - mówi major Mariusz Stasiak, rzecznik prasowy łódzkiej delegatury ABW.

Równocześnie z zatrzymaniem Irakijczyka rozpoczęło się sprawdzanie lokali, które wynajmował. - Zostaliśmy poproszeni w czwartek po godz. 22 przez policję o zabezpieczenie ich działań przy ulicy Okopowej w Łodzi - mówi st. sekc. Łukasz Górczyński, rzecznik prasowy Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi. Dwunastu strażaków przez ponad półtorej godziny zabezpieczało teren wokół hostelu przy Okopowej. W tym czasie pirotechnicy policyjni sprawdzali pokój, w którym mieszkał Irakijczyk. Nie znaleźli żadnego niebezpiecznego materiału.

Byłyśmy zdziwione że dużo mężczyzn w kamizelkach jest w budynku. Nikt nam nie chciał powiedzieć o co chodzi. Tylko nas uspokajali i mówili, żebyśmy się nie bały - mówi starsza kobieta, która mieszkała w tym samym hostelu, co Irakijczyk.

Udało nam się jednak ustalić, że na odzieży, którą miał na sobie zatrzymany, funkcjonariusze znaleźli ślady materiałów wybuchowych. Badania specjalistycznymi przyrządami elektronicznymi potwierdziły, że mężczyzna musiał mieć kontakt z takimi środkami jak materiał wybuchowy C4.

Ponieważ praca operacyjna wskazywała na to, że Irakijczyk wcześniej wielokrotnie poruszał się po łódzkich centrach handlowych, zapadła decyzja o ich sprawdzeniu pod kątem pirotechnicznym. Nieoficjalnie wiadomo też, że przy mężczyźnie znaleziona została lista centrów handlowych i hipermarketów.

Potwierdzam obecność policjantów na terenie Manufaktury. Swoją akcję przeprowadzili w nocy. Nie było zatem potrzeby ewakuowania kogokolwiek - mówi Remigiusz Mielczarek, rzecznik prasowy Manufaktury.

Sprawdzone zostały wszystkie obiekty handlowe, w których widziany był niedoszły zamachowiec w Łodzi oraz innych polskich miastach. Bardzo dokładnie w pierwszej kolejności sprawdzono właśnie Manufakturę, w której Irakijczyk bywał regularnie. Na szczęście nie znaleziono niczego podejrzanego w centrum handlowym.

Nieoficjalnie wiadomo, że na ślad działań mężczyzny wpadli policjanci w Krakowie.

- W zakresie całej historii związanej z terroryzmem wypowiadać się może tylko ABW, które w tych działaniach było formacją przewodnią. Informuję, że policja cały czas współpracuje ze wszystkimi służbami na terenie Polski w zakresie pełnego zabezpieczenia Światowych Dni Młodzieży, a jeśli dochodzi do incydentów, siły i środki używane są w zależności od okoliczności - mówi kom. Grzegorz Gubała, rzecznik małopolskiego komendanta wojewódzkiego policji w Krakowie.

Śledztwo w sprawie prowadzone jest przez łódzki wydział zamiejscowy Prokuratury Krajowej. Można spodziewać się, że w najbliższym czasie prokuratura przedstawi swój komentarz w tej sprawie.

- Dzisiaj nie będzie żadnego komentarza w tej sprawie – mówił nam w niedzielę prokurator Maciej Kujawski, z zespołu prasowego Prokuratury Krajowej.

Decyzją sądu 48-letni Irakijczyk został aresztowany na dwa miesiące pod zarzutem posiadania materiałów wybuchowych. Z naszych informacji wynika, że u mężczyzny zabezpieczono ślady nie tylko C4, popularne zwanego plastikiem ale i pentrytu.

- Mężczyzna jest podejrzany o posiadanie materiałów wybuchowych - mówi Paweł Urbaniak, rzecznik Sądu Okręgowego w Łodzi.

W poniedziałek, 25 lipca, Beata Marczak z krajowej prokuratury, poinformowała, że mężczyźnie postawiono zarzut posiadania śladowych ilości materiałów wybuchowych. Grozi za to kara od sześciu miesięcy do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Mogę na razie potwierdzić tylko, że w piątek (22 lipca) wszczęliśmy śledztwo po doniesieniu Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Postępowanie dotyczy tylko i wyłącznie jednego obywatela Iraku, który został aresztowany w niedzielę po południu - mówi Beata Marczak, naczelnik Łódzkiego Wydziału Prokuratury Krajowej Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Łodzi

Prokuratura na razie zaprzecza, aby istniały jakiekolwiek dowody na działalność terrorystyczną niedoszłego zamachowca z Łodzi.

Relacja Polaka z Monachium: Popłoch ludzi uciekających, rzucających się do każdego wyjścia. To był straszny widok

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski