Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ujednolicone płatności już wkrótce

Monika Kaczyńska
Ujednolicone płatności już wkrótce / zdjęcie ilustracyjne
Ujednolicone płatności już wkrótce / zdjęcie ilustracyjne Kin Cheung
Od 1 listopada jednolity system rozliczeń bezgotówkowych w euro SEPA będzie obowiązkowy. Zasady będą identyczne, opłaty niekoniecznie.

Wdrożenie SEPA (ang. Single Euro Payments Area) oznacza, że na terenie Unii Europejskiej osoby prywatne, firmy czy inne podmioty będą mogły dokonywać bezgotówkowych transakcji w euro na takich samych zasadach i warunkach.

Dotyczy to zarówno rozliczeń w granicach krajów członkowskich, jak i transgranicznych. Wycofane zostaną instrumenty rozliczeniowe działające jedynie na poziomie lokalnym.

System SEPA w strefie euro funkcjonuje już od 1 lutego. 1 listopada to moment, kiedy zacznie obowiązywać w krajach, w których nie ma wspólnej waluty.

Do tej pory system działał na zasadzie dobrowolności. Od 1 listopada będzie obowiązkowy we wszystkich krajach UE oraz Norwegii, Islandii, Szwajcarii i Lichtensteinie. W praktyce oznacza to, że od 1 listopada do wszelkich rozliczeń międzynarodowych na tym obszarze wystarczający będzie numer rachunku IBAN.
Według organizacji SEPA, która zbiera dane z 17. polskich banków, w samym I kwartale bieżącego roku Polacy wysłali przelewami SEPA 20 mld euro a wartość otrzymanych transakcji wyniosła 26,3 mld euro.

- Standaryzacja i proste zasady jednolitych europłatności są bardzo ważne z punktu widzenia polskich eksporterów i importerów - twierdzi Radosław Jarema, szef AKCENTY w Polsce, międzynarodowej instytucji płatniczej realizującej i zabezpieczającej transakcje walutowe. - Wynika to z dużej koncentracji naszej sprzedaży zagranicznej i importu na krajach europejskich: kierunek unijny ma 80 proc. udział w eksporcie i 60 proc. w imporcie - podkreśla.

Jednak standaryzacja nie oznacza ujednolicenia opłat. W bankach za ten typ przelewu waha się od 4 do 10 zł za pojedynczą płatność. Najmocniej ten koszt odczuwają firmy z sektora MŚP, które z takich płatności korzystają najczęściej. Im zwykle trudniej niż korporacjom wynegocjować korzystne stawki, które obniżają koszty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski