Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ukraińska Wiosna rozpoczęta. Leczyło się u nas 9 poszkodowanych na Majdanie

Kamil Babacz
W Poznaniu rozpoczął się Festiwal Kultury Ukraińska Wiosna. Podczas konferencji rozpoczynającej festiwal, Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Polska-Ukraina podsumowało akcję pomocy dla osób poszkodowanych na Majdanie.

Dzięki pomocy stowarzyszenia oraz jego partnerów – urzędu miasta, urzędu województwa, Rehasport Clinic i Fundacji Edukacja dla Demokracji, do Poznania i Wielkopolski na hospitalizację przyjechało dziewięć osób. Do pomocy zgłosiło się aż ponad dwustu wolontariuszy – jedni zadeklarowali pomoc w opiece nad pacjentami, inni proponowali własne domy i mieszkania do przyjęcia pacjentów i ich rodzin, a jeszcze inni wszelką inną pomoc – tłumaczenia, wsparcie psychologiczne, przygotowanie posiłków.

Do każdego z pacjentów przydzielono co najmniej jednego wolontariusza, który był z nim w stałym kontakcie. W tej chwili w Poznaniu leczą się jeszcze trzy osoby. Po wypisaniu ze szpitali część pacjentów przebywała w prywatnych mieszkaniach wolontariuszy.

W zbiórce publicznej zebrano dotąd 47 410,63 zł. Za te środki kupiona została odzież, leki, jedzenie, środki opatrunkowe i sprzęt rehabilitacyjne – kule, protezy.

- Dla pacjenta w szpitalu w Krakowie zakupiono protezę oka. Otrzymał też wsparcie leczenia zaburzeń neurologicznych wywołanych obrażeniami głowy. Pacjent we Wrocławiu – protezę zębową. Nie mamy prawa kończyć tej akcji, to tylko podsumowanie pewnego etapu, bo trudno powiedzieć, w jaki sposób sytuacja na Ukrainie się dalej potoczy – mówił Ryszard Kupidura, wiceprezes stowarzyszenia. - Jesteśmy w trakcie organizowania operacji plastycznej nóg rannej na Majdanie dziewczyny. Jedna z polskich rodzin zadeklarowała chęć finansowania lub współfinansowania operacji.

Stowarzyszenie wspiera także inicjatywę jednostek samorządowych wyjazdów wakacyjnych do Wielkopolski dla dzieci z Charkowa i Kijowa, w większości z rodzin, które utraciły swoich bliskich podczas starć na Majdanie.
Ukraińska Wiosna w cieniu Majdanu

Festiwal rozpoczął się konferencją naukową „Ukraińska Dekada” w poznańskiej Bibliotece Raczyńskich, poświęconą ostatniemu dziesięcioleciu Ukrainy – od Pomarańczowej Rewolucji do obecnej sytuacji kraju.

Dzisiaj od godziny 18 w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej można oglądać wystawę MyDan. Plakaty powstały podczas pięciodniowych warsztatów, które prof. Lex Drewiński poprowadził ze studentami Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Wybitny polski plakacista stworzył też logotyp wystawy MyDan.

- Chodziło o to, żeby każdy mógł odnaleźć w tych wydarzeniach coś, co będzie go popychało do komentarza, na co będzie wrażliwy – mówi Piotr Marzol, autor jednego z plakatów. – Ja wykorzystałem logo MyDan jako koronę, którą Władimir Putin sam się koronuje. To nawiązanie do autokoronacji Napoleona.

- Ta wystawa naprawdę robi wrażenie. Wstrząsa symbol gołąbka pokoju przekutego przez sierp, krzyża zrobionego z opon, czy pacyfki będącej na celowniku broni. Te plakaty pokazują bezsilność. Jeden plakat przestawia rozgrywkę szachową Władimira Putina – rozgrywkę, wobec której jesteśmy bezsilni – mówił Jacek Goc, prorektor Politechniki Poznańskiej.

Wystawa potrwa do końca maja.

W niedzielę w Teatrze Polskim w Poznaniu i w poniedziałek w CK eSTeDe w Gnieźnie pokazany zostanie spektakl „Żegnaj Judaszu”, który powstał we współpracy reżysera Andrzeja Szczytko, Siergieja Biereżko, aktora Teatru Dramatycznego im. Tarasa Szewczenki w Charkowie oraz konsulatu generalnego Polski w Charkowie. Jego premiera odbyła się w lipcu w ubiegłym roku w Charkowie. Jak mówi reżyser, na premierze zjawiła się „cała wierchuszka partyjna miasta”.
- Mieliśmy duże obawy przy pracy nad tym spektaklem. Siergiej chodził i błagał mnie „Andrzej nie rób tego, bo ja będę sąsiadem Tymoszenko, a ty już więcej na Ukrainę nie przyjedziesz”. Z niektórych pomysłów musieliśmy zrezygnować – mówi reżyser, Andrzej Szczytko. - W ostatniej, bardzo wymownej scenie wchodzi komisarz. Powiedziałem: „Siergiej, zagrasz to po rosyjsku”, a on na to: „Nigdy w życiu!”.

W Poznaniu i Gnieźnie widzowie zobaczą wersję spektaklu bez autocenzury. Reżyser deklaruje też, że chce dalej współpracować z ukraińskimi teatrami.

- Chciałbym we współpracy z jednostkami samorządowymi i konsulatem promować współczesną dramaturgię polską na Ukrainie i ukraińską w Polsce.

W przyszły czwartek o godz. 20 w kinie Muza widzowie mogą zobaczyć dokumenty poświęcone tematyce Majdanu z komentarzem Jarosława Piłunskiego, operatora i członka zrzeszenia Babylon 13, studia z którego wyszły najpopularniejsze obrazy dokumentujące ukraińską rewolucję. Społeczne wstrząsy na Ukrainie prawdopodobnie zdominują też tematykę spotkania literackiego, które odbędzie się w poniedziałek o godzinie 18 w Meskalinie. Jego uczestnikami będą Julia Stachiwska, Andrij Lubka oraz Aneta Kamińska. Zwieńczeniem wieczoru będzie muzyczno-literacko-plastyczny performance Andrieja Merchla. W Zamku odbędzie się wystawa ilustracji "A cóż jest warta książka, jeżeli nie ma w niej obrazków?", a w Poznaniu i okolicach wystąpią ukraińskie zespoły ludowe i popularne.

Pełen program festiwalu „Ukraińska Wiosna” dostępny jest na stronie poznajsasiada.org.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski