Ukraińska Wiosna rozpoczęta. Leczyło się u nas 9...

  Ukraińska Wiosna rozpoczęta. Leczyło się u nas 9 poszkodowanych na Majdanie

  Kamil Babacz

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  W Poznaniu rozpoczął się Festiwal Kultury Ukraińska Wiosna. Podczas konferencji rozpoczynającej festiwal, Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Polska-Ukraina podsumowało akcję pomocy dla osób poszkodowanych na Majdanie.
  Dzięki pomocy stowarzyszenia oraz jego partnerów – urzędu miasta, urzędu województwa, Rehasport Clinic i Fundacji Edukacja dla Demokracji, do Poznania i Wielkopolski na hospitalizację przyjechało dziewięć osób. Do pomocy zgłosiło się aż ponad dwustu wolontariuszy – jedni zadeklarowali pomoc w opiece nad pacjentami, inni proponowali własne domy i mieszkania do przyjęcia pacjentów i ich rodzin, a jeszcze inni wszelką inną pomoc – tłumaczenia, wsparcie psychologiczne, przygotowanie posiłków.

  Do każdego z pacjentów przydzielono co najmniej jednego wolontariusza, który był z nim w stałym kontakcie. W tej chwili w Poznaniu leczą się jeszcze trzy osoby. Po wypisaniu ze szpitali część pacjentów przebywała w prywatnych mieszkaniach wolontariuszy.

  W zbiórce publicznej zebrano dotąd 47 410,63 zł. Za te środki kupiona została odzież, leki, jedzenie, środki opatrunkowe i sprzęt rehabilitacyjne – kule, protezy.

  - Dla pacjenta w szpitalu w Krakowie zakupiono protezę oka. Otrzymał też wsparcie leczenia zaburzeń neurologicznych wywołanych obrażeniami głowy. Pacjent we Wrocławiu – protezę zębową. Nie mamy prawa kończyć tej akcji, to tylko podsumowanie pewnego etapu, bo trudno powiedzieć, w jaki sposób sytuacja na Ukrainie się dalej potoczy – mówił Ryszard Kupidura, wiceprezes stowarzyszenia. - Jesteśmy w trakcie organizowania operacji plastycznej nóg rannej na Majdanie dziewczyny. Jedna z polskich rodzin zadeklarowała chęć finansowania lub współfinansowania operacji.

  Stowarzyszenie wspiera także inicjatywę jednostek samorządowych wyjazdów wakacyjnych do Wielkopolski dla dzieci z Charkowa i Kijowa, w większości z rodzin, które utraciły swoich bliskich podczas starć na Majdanie.
  « 2 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo