Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ułani 17. Pułku świętują w Lesznie. 5 i 6 maja zapowiadają rajd kawaleryjski i pokazy w leszczyńskich koszarach

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
W Lesznie 5 i 6 maja odbędzie się święto 17. Pułku Ułanów
W Lesznie 5 i 6 maja odbędzie się święto 17. Pułku Ułanów Polski Klub Kawaleryjski
Tradycje wojskowe Leszna związane są z 17. Pułkiem Ułanów Wielkopolskich im. Króla Bolesława Chrobrego – święto pułkowe tej walecznej jednostki przypada na 7 maja, dzień zdobycia Kijowa w czasie wojny polsko – bolszewickiej. Teraz, w dniach 5-6- maja odbędzie się w Lesznie Święto Pułku.

Uroczystości pułkowe rozpoczną się 5 maja o godz. 17.00 premierą albumu „17 Pułk Ułanów Wielkopolskich”, przygotowaną w Miejskiej Bibliotece Publicznej na pl. Metziga. 6. maja o godz. 11.00 pododdziały kawalerii rozpoczną rajd konny na trasie Rydzyna – Leszno. Wyruszą spod zamku w Rydzynie, przez rejon zbiornika Rydzyna, osady leśnej Dąbcze, ulicę i park 17. Pułku Ułanów w Lesznie, al. Konstytucji 3. maja, ul. 17 stycznia, do leszczyńskich koszar. Tam również o godz. 11.00 rozpocznie się dzień otwartych koszar i pokaz sprzętu wojskowego. O godz. 13.00 zaplanowano apel pod pomnikiem 17. Pułku Ułanów Wielkopolskich w koszarach i pokazy jeździeckie. Święto Pułku odbywa się pod patronatem Łukasza Borowiaka, prezydenta miasta Leszna.

Zobacz też: Powstanie Wielkopolskie: Nowoczesna armia wielkopolska nie wzięła się znikąd

Pułk formowany był w jeszcze czasie Powstania Wielkopolskiego w Gnieźnie, w którym powstańcy opanowali koszary, rozbroili żołnierzy niemieckich, a pod Zdziechową rozbili inny oddział, podchodzący pod Gniezno. Podpułkownik Kazimierz Grudzielski, dowódca Frontu Północnego polecił wówczas ppor. Edwardowi Grabskiemu utworzenie w Gnieźnie jednostki kawalerii. Ten od 6 stycznia 1919 roku, przez kilka dni utworzył szwadron jazdy, który stał się początkiem przyszłego 3 pułku ułanów. Generał Dowbor – Muśnicki rozkazał dalej utworzyć 3. Pułk, wydając rozkaz 16 lutego ppłk. Kazimierzowi Raszewskiemu.

Oficjalnie nową jednostkę zaprezentowano 3 maja 1919 roku podczas prezentacji Wojsk Wielkopolskich w Ławicy pod Poznaniem. W lutym 1920 roku ułani z Gniezna wyruszyli na front litewsko – białoruski, gdzie zmieniono nazwę jednostki na 17 Pułk Ułanów Wielkopolskich. Po wojnie, w 1922 roku Pułk przeniesiono do Leszna, gdzie wraz z 55 Pułkiem Piechoty tworzył garnizon miasta, dowodzony stale przez oficera 17. Pułku. W czasie wojny obronnej 1939 roku Pułk brał udział m.in. w bitwie nad Bzurą i w obronie Warszawy.

Dziś tradycje jednostki podtrzymuje kompania rozpoznawcza Ułanów Wielkopolskich 17 Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu. Działa też, i to od 22 lat, Oddział Terenowy PKK im. 17. Pułku Ułanów Wielkopolskich.

Zobacz też: Jak zginął Franciszek Ratajczak? "Głos Historii" to nasz nowy cykl filmowy! Zobacz pierwszy odcinek

- Jego członkowie od samego początku działania poświęcają się celom kultywowania chlubnych tradycji „Żółtych Ułanów” - mówi Paweł Kochański, członek Zarządu PKK, Komendant Oddziału Terenowego Polskiego Klubu Kawaleryjskiego im. 17 P.Uł.Wlkp. - W latach 2018-2022 oddział zorganizował i przeprowadził ponad 70 różnych przedsięwzięć, związanych z upamiętnieniem tradycji
17. Pułku Ułanów. Część wydarzeń przeprowadzano przy pomocy i we współpracy z Wojskiem Polskim.

Większość członków oddziału to oficerowie, podoficerowie - żołnierze służby stałej i rezerwy. Organizując „Święto Ułanów Chrobrego”, pragniemy, aby tradycja kawaleryjska i pamięć ułanów 17. Pułku, którzy przelewali krew z wrogiem w wojnie 1920 roku i w Kampanii Wrześniowej 1939 r. oraz podczas II Wojny Światowej, nie zaginęła. Ułani Chrobrego zasługują na godne i uroczyste upamiętnienie ich zasług bojowych dla Ojczyzny. Zapraszamy wszystkich tych, którym droga sercu jest spuścizna polskiej kawalerii, do wspólnego uczestnictwa w wydarzeniu w Lesznie, które nawiązuje do tradycyjnego Święta 17. Pułku Ułanów Wielkopolskich.

W składzie Komitetu Organizacyjnego Święta znaleźli się Zenon Jóźwiak, Daniel Katarzyński oraz Paweł Kochański i Adam Frąckowiak z Oddziału Terenowego PKK im. 17 Pułku Ułanów Wlkp., natomiast wsparcie finansowo-organizacyjne Święta Pułkowego zapewnił Paweł John z Włoszakowic.

Pod placem im. Adama Mickiewicza, znajduje się schron przeciwlotniczy z czasów II Wojny Światowej. Do tej pory zwiedzanie schronu było jednorazowym wydarzeniem, ale organizatorzy z Poznańskiej Grupy Eksploracyjnej nie wykluczają możliwości ponownego zwiedzania bunkra.Szczelina przeciwlotnicza ma blisko 200 metrów długości korytarzy. Na co dzień wejście jest niedostępne, ponieważ wchodzi się do niego poprzez pomieszczenie techniczne, odpowiadające m.in. za oświetlenie placu Trzech Krzyży.Zobacz zdjęcia z wnętrza schronu --->

Zobacz, jak wygląda tajemniczy schron z drugiej wojny świato...

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski