18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ułani, czołg i salwa armatnia czyli Święto Niepodległości w Poznaniu

PILAR
Podczas obchodów święta będzie można zobaczyć czołg Renault FT-17 z 1920 roku
Podczas obchodów święta będzie można zobaczyć czołg Renault FT-17 z 1920 roku UMW Poznań
W niedzielę 11 listopada o godzinie 9.00 rozpoczną się poznańskie obchody Święta Niepodległości. Główna ich część z atrakcjami dla mieszkańców Wielkopolski odbędzie się na Placu Wolności.

Czołg Renault FT-17 z 1920 roku, armata "prawosławna", przedwojenne rowery wojskowe, stare telefony polowe - to tylko niektóre z atrakcji święta, na które zaprasza wojewoda wielkopolski Piotr Florek.

O godzinie 9 w kościele Farnym w Poznaniu arcybiskupa Stanisława Gądeckiego odprawi mszę świętą w intencji Ojczyzny. Po niej, w asyście wojska, ułanów, oficjalnych delegacji i przy dźwiękach Orkiestry Reprezentacyjnej Miasta Poznania, uczestnicy uroczystości przejdą na Plac Wolności, gdzie od rana rekonstruktorzy będą prezentować sprzęt wojskowy z okresu II Rzeczpospolitej.

Tak jak w roku ubiegłym w kulminacyjnym momencie uroczystości, dokładnie o 11.11, salwę honorową odda armata "prawosławna". A grupa Rekonstrukcji Historycznej 7 Dywizjonu Artylerii Konnej, która poprowadzi punkt werbunkowy, zorganizuje dla wszystkich chętnych pokazy jej obsługi.

Atrakcją będzie też kopia czołgu Renault FT-17 z okresu wojny polsko-bolszewickiej, jedna z dwóch wykonanych na potrzeby filmu "Bitwa Warszawska 1920". Renault FT-17 były używane w okresie I wojny światowej prze Francję, a potem w czasie wojny w 1920 roku.

Mają chlubną tradycję w historii wielkopolskiej wojskowości bowiem znajdowały się na wyposażeniu 1 Batalionu Pancernego w Poznaniu. Oryginalny, unikatowy pojazd, w ubiegłym miesiącu trafił do Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych aż z Afganistanu. Po wielu latach emigracji wrócił do miasta, które dziedziczy pancerne tradycje.

WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? ZNASZ INTERESUJĄCĄ HISTORIĘ? MASZ ORYGINALNE ZDJĘCIA?
NAPISZ DO NAS NA ADRES [email protected]!

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski