Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ułatwienia dla szybkiego Internetu. Posłowie uchwalili megaustawę - tak nowy akt prawny nazywa Ministerstwo Cyfryzacji

Monika Kaczyńska
Monika Kaczyńska
Megaustawa ma zapewnić dostęp do szybkiego Internetu 5 mln gospodarstw, które go jeszcze nie mają
Megaustawa ma zapewnić dostęp do szybkiego Internetu 5 mln gospodarstw, które go jeszcze nie mają pixabay
Niższe koszty zajęcia dróg podczas budowy sieci dostępowych, większe możliwości korzystania z infrastruktury technicznej oraz 140 mln zł z nowopowołanego Funduszu Szerokopasmowego sprawią, że łatwiej będzie budować infrastrukturę zapewniającą dostęp do szybkiego internetu. – Dzięki nowym przepisom Internet wreszcie dotrze tam, gdzie dziś często go nie ma – na wieś, tereny trudno dostępne i mniej zaludnione – mówi Marek Zagórski, minister cyfryzacji. Resort nazywa nowe przepisy megaustawą.

Megaustawa to oficjalnie Ustawa o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych oraz niektórych innych ustaw. Jej zapisy mają sprawić, że dostęp do szerokopasmowego Internetu stanie się powszechniejszy.

Ustawa przewiduje powołanie Funduszu Szerokopasmowego. Jego roczny budżet to około 140 mln. zł. Ze środków funduszu możliwe będzie np. dofinansowanie budowy i rozwoju sieci telekomunikacyjnych.

Jak wynika z danych GUS, dostęp do szybkiego internetu ma obecnie 79,3 gospodarstw domowych w Polsce (84,2 proc. gospodarstw ma dostęp do internetu w ogóle). Według danych Ministerstwa Cyfryzacji oznacza to, że obecnie blisko 5 milionów gospodarstw domowych nie ma dostępu do szerokopasmowej sieci. Megaustawa ma to zmienić.

- Przyjęcie megaustawy to ważny krok, by z szybkiego internetu mogli korzystać wszyscy Polacy, niezależnie od tego, gdzie mieszkają. To także korzyści dla polskiej gospodarki, która dzięki tym zmianom stanie się bardziej konkurencyjna i jeszcze nowocześniejsza – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Dzięki nowym przepisom Internet wreszcie dotrze tam, gdzie dziś często go nie ma – na wieś, tereny trudnodostępne i mniej zaludnione – dodaje szef MC.

Co przewidują nowe przepisy:

  • uproszczenie procedur związanych z budową sieci szerokopasmowych
  • obniżenie kosztów przez zmniejszenie opłat (np. obniżenie o 90 proc. kosztów zajęcia pasa drogowego w czasie budowy)
  • umożliwienie operatorom wykorzystywania w większym stopniu istniejącej infrastruktury

Dzięki przyjętym przez Sejm zmianom, operatorom będzie się opłacało podłączać do szerokopasmowego Internetu także te gospodarstwa domowe, które - właśnie z uwagi na zbyt wysokie koszty doprowadzenia do nich szybkiej sieci - w tej chwili są wykluczone – mówi wiceminister cyfryzacji Wanda Buk.

Sprawdź też:

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski