Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ulgi dla honorowych krwiodawców i dawców przeszczepu. W 2022 roku mniej zapłacą za bilet do miejskich instytucji - teatru czy na basen

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu: Nadal potrzebne osocze od osób, które wyzdrowiały po przechorowaniu COVID-19 lub przebyły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2!
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu: Nadal potrzebne osocze od osób, które wyzdrowiały po przechorowaniu COVID-19 lub przebyły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2! Łukasz Gdak
Honorowi krwiodawcy oraz dawcy przeszczepu będą mieli prawo do ulg, korzystając z oferty miejskich teatrów, muzeów czy obiektów sportowych. Na razie nie wiadomo, w których instytucjach i jakie zniżki będą, czy ile krwi trzeba będzie oddać, aby uzyskać takie bonusy. Zasady określi prezydent. Preferencyjny program ma być wdrożony w przyszłym roku.

- To uchwała kierunkowa, bo Rada Miasta nie ma kompetencji do bezpośredniego kształtowania cen – tłumaczy pomysłodawca tego rozwiązania Łukasz Kapustka, radny klubu Wspólny Poznań. I dodaje, że każda instytucja w zależności od sytuacji finansowej się znajduje, zaproponowałaby wysokość ulgi.

Czytaj też: Poznań: Od kwietnia seniorzy będą mogli za darmo obejrzeć spektakl teatralny i taniej kupić bilety do kina

Pierwotnie projekt uchwały zakładał, że programem preferencji zostaliby objęci zasłużeni honorowi dawcy krwi, posiadający odznaczenie III stopnia. Propozycja w takim kształcie nie zyskała akceptacji komisji rodziny, polityki społecznej i zdrowia. Część radnych uznała, że program nie może premiować tylko jednej grupy.

Zobacz: Jak zostać dawcą szpiku?

Ostatecznie udało się wypracować projekt uchwały, który poparła cała Rada Miasta Poznania. - Od początku mówiliśmy o wsparciu osób, które oddają krew czy narząd, szpik do przeszczepu – podkreśla Maria Lisiecka-Pawełczak, radna KO i szefowa komisji rodziny, polityki społecznej i zdrowia. - Poprawka do uchwały uwzględnia wszystkie nasze uwagi.

Kto będzie mógł korzystać z ulgowych biletów do miejskich teatrów czy na pływalnie? - Zasłużeni honorowi dawcy krwi, dawcy przeszczepu oraz zasłużeni dawcy przeszczepu – wymienia Kapustka.

Sprawdź bezpłatne usługi dla poznańskich seniorów:

Poznań rozszerza pakiet usług dla seniorów.Z czego za darmo mogą skorzystać seniorzy w Poznaniu? Sprawdź --->

Poznań: Od kwietnia seniorzy będą mogli za darmo obejrzeć sp...

Ostatecznie prezydent zadecyduje, czy preferencyjne zasady obejmą wyłącznie honorowych dawców krwi posiadających odznakę III stopnia, czy też wszystkich. - Wszyscy jesteśmy zgodni, że należy wspierać osoby, które dzielą się tym bezcennym darem. Liczę, że prezydent włączy radnych do prac nad tworzeniem szczegółów tego programu – mówi Klaudia Strzelecka, szefowa klubu PiS.

Warto wiedzieć:Jakie przywileje przysługują dawcy szpiku? Darmowa komunikacja i opieka medyczna bez kolejek z odznaką "Zasłużony Dawca Przeszczepu"

Radny Kapustka dodaje, że także firmy prywatne oferują benefity honorowym krwiodawcom. - Mogą oni korzystać też z bezpłatnych przejazdów komunikacją publiczną po oddaniu 18 litrów krwi (mężczyźni) lub 15 litrów krwi (kobiety) czy też ulgowych w przypadku oddania analogicznie 12 lub 10 litrów krwi – mówi Kapustka.

Zobacz też:

[b]Jest bezcennym lekiem. Transportuje tlen i substancje odżywcze, zapewnia stałą temperaturę ciała, chroni przed chorobotwórczymi patogenami. To krew, ale nie każda jest taka sama. Są różne grupy krwi. Zobacz, czym się charakteryzują poszczególne grupy krwi ---->

Jakie są grupy krwi? Które grupy krwi są najpopularniejsze, ...

Zdarzają się choroby o tak niezwykłych objawach, że trudno uwierzyć, aby były prawdziwe. Niestety, dziwne, rzadkie choroby często okazują się nieuleczalne, a chorującym na nie osoby utrudnia normalne funkcjonowanie wśród innych ludzi, którzy o ich chorobach nigdy nie słyszeli.Zobacz w galerii najdziwniejsze choroby w historii medycyny ---->

Najdziwniejsze choroby w historii medycyny i ich niezwykłe o...

W jakim wieku można zostać dawcą krwi? Krew mogą oddać osoby zdrowie w wielu od 18 do 65 roku życia. W wyjątkowych przypadkach krew można oddać przed ukończeniem 18 roku życia, ale taka osoba musi zgłosić się do centrum krwiodawstwa w obecności opiekuna prawnego, który będzie towarzyszył krwiodawcy przez cały proces oddawania krwi. - Nie honorujemy pisemnych upoważnień od rodziców - zaznacza Agnieszka Łaba, kierownik Działu Dawców w RCKiK w Poznaniu. Osoba oddająca krew musi ważyć powyżej 50 kilogramów. Zgłaszając się do stacji krwiodawstwa należy mieć przy sobie dokument tożsamości.

Sprawdź, kiedy twoja krew może uratować życie drugiemu człow...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski