Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Umowy o pracę. Jakie zmiany w tym roku?

Milena Kochanowska
Umowy o pracę. Jakie zmiany w tym roku? Odpowiada Piotr Nowak z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu
Umowy o pracę. Jakie zmiany w tym roku? Odpowiada Piotr Nowak z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu Andrzej Szozda
Na pytania dotyczące ważnych zmian w umowach o pracę odpowiada Piotr Nowak z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu

Umowy o pracę. Jakie zmiany w tym roku?
Jakie rodzaje umów będzie przewidywał Kodeks pracy po nowelizacji?
Zmiana przepisów Kodeksu pracy, która zacznie obowiązywać od 22 lutego br. przewiduje możliwość zawarcia umowy na okres próbny, na czas określony i nieokreślony. Wykreślono natomiast możliwość zawarcia umowy na czas wykonywania określonej pracy.

Umowy o pracę. Jakie zmiany w tym roku?
Jakie zmiany czekają nas, jeśli chodzi o zawieranie umowy na okres próbny?
Nowelizacja dopuszcza teraz możliwość zawarcia ponownie umowy na okres próbny, ale tylko w dwóch sytuacjach. Jeżeli pracownik ma być zatrudniony i wykonywać inny rodzaj pracy niż podczas pierwszego okresu próbnego albo po upływie co najmniej 3 lat od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę, jeśli pracownik ma być zatrudniony na tym samym stanowisku u tego samego pracodawcy. Z tej ostatniej możliwości pracodawca może jednak skorzystać tylko raz.

Umowy o pracę. Jakie zmiany w tym roku?
Jakie ograniczenia przy zatrudnieniu na czas określony wprowadza nowelizacja?
– Czas trwania takiej umowy nie może przekraczać 33 miesięcy, nie wlicza się jednak do nich pracy na okres próbny. Limit umów na czas określony zwiększono do trzech. Przekroczenie tych ograniczeń powoduje uznanie, że doszło do zawarcia umowy na czas nieokreślony. Jeśli więc zawrzemy umowę na czas określony na 5 lat, to po 33 miesiącach umowa automatycznie staje się umową na czas nieokreślony.

Umowy o pracę. Jakie zmiany w tym roku?
Czy są wyjątki dotyczące zawierania umów na czas określony?
Tak. Przepisy przewidują możliwość niestosowania ograniczeń w podpisywaniu umów na czas określony w czterech przypadkach. Po pierwsze, gdy pracownik ma być zatrudniony, żeby zastępować pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności. Po drugie, gdy ma wykonywać pracę o charakterze dorywczym lub sezonowym. Kolejnym wyjątkiem od zasady jest zatrudnienie pracownika do wykonywania pracy na okres kadencji. I ostatnim – gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny uzasadniające zawarcie umowy na czas dłuższy niż 33 miesiące, zawiadamiając właściwego okręgowego inspektora pracy o zawarciu takiej umowy.

Umowy o pracę. Jakie zmiany w tym roku?
Jaki okres wypowiedzenia będzie stosowany w przypadku umów na czas określony?
Okresy wypowiedzenia tych umów będą takie same, jak przy umowach na czas nieokreślony. Ich długość będzie uzależniona od stażu pracy pracownika u danego pracodawcy i będzie wynosiła odpowiednio 2 tygodnie, miesiąc albo 3 miesiące. Pracodawca nadal nie będzie musiał podawać przyczyny wypowiedzenia umów na czas określony. Obowiązek taki będzie miał tylko przy wypowiadaniu umów na czas nieokreślony.

Umowy o pracę. Jakie zmiany w tym roku?
Jaka długość wypowiedzenie będzie obowiązywała w okresie przejściowym?
Decydujące znaczenie będzie miała data zawarcia umowy terminowej oraz złożenia wypowiedzenia przez pracownika lub pracodawcę. Gdy strony podpiszą umowę przed nowelizacją, ale do wypowiedzenia dojdzie po 21 lutego br., wówczas długość okresu wypowiedzenia trzeba będzie ustalić na podstawie nowych przepisów, ale staż pracy konieczny do obliczenia tego okresu będziemy liczyć tylko od wejścia w życie nowelizacji, pomimo wcześniejszego zatrudnienia. Inna sytuacja, korzystniejsza dla pracownika, będzie wówczas, gdy podpisze on z pracodawcą nową umowę terminową już po wejściu nowych przepisów. Wtedy długość okresu wypowiedzenia będziemy ustalać zarówno na nowych zasadach, jak i z uwzględnieniem stażu pracy sprzed nowelizacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski