Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Unikatowa wystawa o 1 Dywizji Pancernej generała Maczka - „Pancerne Skrzydła” – już oficjalnie jest w Poznaniu

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Wystawa Pancerne Skrzydła, uroczyście otwarta w sobotę 4 grudnia, jest dostępna dla gości Muzeum
Wystawa Pancerne Skrzydła, uroczyście otwarta w sobotę 4 grudnia, jest dostępna dla gości Muzeum Grzegorz Okoński
Trzydzieści lat temu nic nie wiedziałem o wyzwalaniu mojego kraju spod okupacji przez Polaków. Dziś Polska stała się moim drugim domem. Dziękuję bardzo za wyzwolenie – mówił Dirk Verbeke, prezes Stowarzyszenia 1 Polskiej Dywizji Pancernej, otwierając wystawę „Pancerne Skrzydła” w Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu.

Wystawa „Pancerne Skrzydła” jest efektem pasji Dirka Verbeke, który 20 lat temu został sekretarzem miasta Tielt, wyzwolonego w 1944 roku przez żołnierzy 1 Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka. Od tej pory Dirk pasjonuje się dziejami dywizji, dociera do nieznanych w Polsce zdjęć, dokumentów, książek i artykułów. Poznał wielu weteranów Dywizji – już dziś nieżyjących – i zdążył wysłuchać ich relacji. Z wybranych zdjęć i dokumentów przygotował wystawę, która była prezentowana w kilku miastach w Belgii, a później przewieziona do Polski – do Poznania.

W uroczystości w hangarze A muzeum wzięli udział ambasador Królestwa Belgii w Polsce Luc Jacobs z żoną, Thomas Castrel, przedstawiciel rządu Flandrii w Polsce (który zgrabnie przemawiał po polsku), konsul honorowy Jan Spilliaert, Barbara Libera z organizacji Flanders Investment & Trade, Aneta Niestrawska - wicewojewoda wielkopolski, Jacek Jaśkowiak - prezydent Poznania, Włodzimierz Kaczmarek - burmistrz miasta i gminy Szamotuły, przedstawiciele wojska i instytucji. Podpułkownik Tomasz Ogrodniczuk, kustosz muzeum, cieszył się też z obecności członków rodzin żołnierzy 1 Dywizji Pancernej – Edmunda Lella Saronia i Stefana Kaczmarka.

- Z powodu pandemii nie mogliśmy jej otworzyć wcześniej, choć była już w muzeum; teraz wreszcie możemy zaprezentować wystawę naszym gościom i zapewnić: Pancerne Skrzydła wróciły do Polski i tu już zostaną – mówi ppłk Tomasz Ogrodniczuk.

- Polscy żołnierze oddawali życie za wyzwalanie miast Belgii, wierząc że w ten sposób przybliżają klęskę okupanta i wyzwolenie Polski; dobrze jest słyszeć, że o tym pamiętają mieszkańcy tych miast i doceniają to – dodaje Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Cieszę się, że ta wystawa jest w Poznaniu, że może być świetną lekcją historii, opartą na nieznanych w Polsce materiałach fotograficznych.

W Muzeum Broni Pancernej prezentowane są także mundury, broń, wyposażenie, a przede wszystkim czołgi, działa samobieżne i samochody używane przez polskich pancerniaków na Zachodzie: czołgi Centaur, Sherman, niszczyciel czołgów Achilles, czy samochody terenowe. Specjalną atrakcją jest słynna czarna skórzana kurtka generała Stanisława Maczka - oryginał!

Po zakończeniu uroczystości, na dziedzińcu muzeum odbyła się mała parada z udziałem trzech jeżdżących historycznych samochodów wojskowych z kolekcji Muzeum.

Zobacz też: Kurierzy i Poczta Polska odbierają i dostarczają coraz więcej paczek - to ostatnie dni, by zdążyć wysłać prezent przed świętami

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski