Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu: Profesor Kozłowski po raz kolejny wyrzucony. Z tą decyzją nie zgadzają się studenci i absolwenci

MRT
Rok temu Sąd Pracy zdecydował przywrócić profesora Jarosława Kozłowskiego do pracy na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Teraz decyzją rektora UAP uczelnia po raz kolejny wypowiedziała wykładowcy umowę. O przywrócenie do pracy Kozłowskiego walczą Solidarność oraz Komisja Międzyzakładowa OZZ Inicjatywa Pracownicza przy Teatrze Ósmego Dnia w Poznaniu. Wspólnie zbierają podpisy pod petycją w tej sprawie.
Rok temu Sąd Pracy zdecydował przywrócić profesora Jarosława Kozłowskiego do pracy na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Teraz decyzją rektora UAP uczelnia po raz kolejny wypowiedziała wykładowcy umowę. O przywrócenie do pracy Kozłowskiego walczą Solidarność oraz Komisja Międzyzakładowa OZZ Inicjatywa Pracownicza przy Teatrze Ósmego Dnia w Poznaniu. Wspólnie zbierają podpisy pod petycją w tej sprawie. Waldemar Wylegalski
Rok temu Sąd Pracy zdecydował przywrócić profesora Jarosława Kozłowskiego do pracy na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Teraz decyzją rektora UAP uczelnia po raz kolejny wypowiedziała wykładowcy umowę. O przywrócenie do pracy Kozłowskiego walczą Solidarność oraz Komisja Międzyzakładowa OZZ Inicjatywa Pracownicza przy Teatrze Ósmego Dnia w Poznaniu. Wspólnie zbierają podpisy pod petycją w tej sprawie.

To kolejna odsłona konfliktu trwającego już kilka lat na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W 2016 roku rektor uczelni, prof. Wojciech Hora odsunął od prowadzenia pracowni 11 profesorów, którzy przekroczyli 70. rok życia. W tym profesora Jarosława Kozłowskiego, uznanego za wybitnego, światowego formatu artystę.

W rozmowie z "Głosem Wielkopolskim" w 2016 roku rektor Hora tłumaczył, że do takich działań zmusza go ustawa o szkolnictwie wyższym. Wiele osób nie zgadzała się z taką sytuacją.

Czytaj: Profesor Jarosław Kozłowski wraca na Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
Sprawa prof. Kozłowskiego trafiła do Sądu Pracy, który w zeszłym roku orzekł, że zwolnienie go z pracy i odebranie mu pracowni na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu było bezprawne i bezzasadne. Jarosław Kozłowski miał wrócić do pracy na takich warunkach, na jakich był wcześniej zatrudniony.

Jednak w tym roku został ponownie zwolniony przez władze uczelni. Organizacja Zakładowa NSZZ „Solidarność" na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu oraz Komisja Międzyzakładowa OZZ Inicjatywa Pracownicza przy Teatrze Ósmego Dnia w Poznaniu protestują przeciwko ignorowaniu opinii i stanowiska społeczności akademickiej, środowiska artystycznego i działających w UAP organizacji związkowych, które jednoznacznie wypowiedziały się przeciwko wypowiedzeniu umowy o pracę prof. dr hab. Jarosławowi Kozłowskiemu. W tej sprawie zbierają podpisy pod petycją, kierowaną do władz UAP.

Przypominamy: Na Uniwersytecie Artystycznym kłócą się o władzę

Twórcy petycji uważają, że decyzje rektora Wojciecha Hory o zwolnieniu długoletnich pracowników uniwersytetu to jego "autorski" pomysł. - W wyniku realizacji tej „strategii” kilkudziesięciu pracowników UAP straciło pracę. Zwolnieni z uczelni nauczyciele akademiccy i pracownicy administracji i obsługi w wielu przypadkach związani byli z UAP od kilkudziesięciu lat a ich praca i zaangażowanie w sprawy uczelni, tak jak i aktywność artystyczna i sukcesy pedagogiczne prof. Jarosława Kozłowskiego budziły powszechne uznanie i przyczyniły się do rozwoju tej instytucji i ugruntowania jej pozycji w gronie najlepszych europejskich uczelni artystycznych - piszą.

- Ponownego wypowiedzenia umowy o pracę prof. Jarosławowi Kozłowskiemu nie można uzasadnić za pomocą racjonalnych argumentów. Taka decyzja rektora wpisuje się natomiast doskonale w ciąg działań obecnych władz UAP, które kolejnymi decyzjami świadomie przekształcają uznaną i cenioną uczelnię w autorytatywnie zarządzaną „korporacyjną” instytucję, która coraz mniej przypomina wybitną uczelnię artystyczną - dodają twórcy petycji.

Jednocześnie apelują do Rady Uczelni Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz Senatu UAP o zajęcie i publiczne udostępnienie stanowiska Rady Uczelni i Senatu w tej sprawie.

Zobacz:

Prawie 24 tysiące osób (23 870) było zainteresowanych studiowaniem na UAM! 9 lipca o północy Uniwersytet im. Adama Mickiewicza zakończył pierwszą turę rekrutacji na studia stacjonarne I stopnia oraz jednolite magisterskie w roku akademickim 2019/2020.Oto pięć kierunków, na które najtrudniej się dostać - na pierwszym z nich jest aż 25,17 kandydatów na jedno miejsce!Przejdź dalej i sprawdź --->

5 najpopularniejszych kierunków na UAM Poznań 2019/2020. Tut...

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski