Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu zmieni nazwę. Ma otrzymać imię Magdaleny Abakanowicz

Mikołaj Woźniak
Mikołaj Woźniak
Zmarła w 2017 r. Magdalena Abakanowicz, to jedna z dwóch najsłynniejszych polskich rzeźbiarek. Jej prace wystawiane są na całym świecie.
Zmarła w 2017 r. Magdalena Abakanowicz, to jedna z dwóch najsłynniejszych polskich rzeźbiarek. Jej prace wystawiane są na całym świecie. Paweł Relikowski
Magdalena Abakanowicz ma być od początku przyszłego roku patronką Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Projekt ustawy w tej sprawie trafił do Sejmu.

UAP jest uczelnią państwową, więc każda zmiana nazwy musi zostać zaakceptowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i wprowadzona w drodze ustawy. Jej projekt jest już w Sejmie.

Oficjalnie o zmianę nazwy UAP stara się od października 2019 r., kiedy senat uczelni wydał w tej sprawie uchwałę. Nadanie imienia Abakanowicz ma być uhonorowaniem twórczości rzeźbiarki, a także formą uczczenia stulecia poznańskiej uczelni. Tym bardziej, że zmarła w 2017 r. Abakanowicz była z nią związana w latach 1965-91. W 1979 r. uzyskała tytuł profesor uczelni.

Po zmianie oficjalna nazwa uczelni brzmiałaby: Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.

Sprawdź też:

Nie będzie to pierwsza podobna roszada w jej historii. Kiedy powstała w 1919 r., nazywała się Szkołą Zdobniczą. Po II wojnie światowej działała jako Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Tak było do lipca 1996 r., kiedy przyjęła nazwę Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Obecna nazwa funkcjonuje od kwietnia 2010 r.

Jak wskazano w uzasadnieniu projektu – Abakanowicz jest jedną z dwóch najwybitniejszych polskich rzeźbiarek. W świecie zasłynęły jej Abakany. Jej prace znajdują się w zbiorach 70 muzeów na świecie, w tym np. Metropolitan Museum w Nowym Jorku.

"Artystka była odznaczona m.in. Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2005) oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (1998)"

- podkreślono w uzasadnieniu.

Sprawdź też:

Warto dodać, że Abakanowicz dzierży też tytuł artystki, której dzieło zostało sprzedane najdrożej w historii polskich aukcji. W 2019 r. za zespół rzeźb "Caminado" na aukcji w Warszawie zapłacono 8 mln zł.

Rzeźby artystki można oglądać w dwóch miejscach w Poznaniu - od lat na Cytadeli stoi instalacja "Nierozpoznani". Kilka monumentów poznaniacy mijają codziennie także w centrum miasta - przy biurowcu Bałtyk.

Sprawdź też:

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski