Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Dziecięcy Unikids w Poznaniu zaprasza małych studentów

RED
Kosmos ciekawi niejednego dziecięcego pasjonata, dlatego warto przyjść już 27 października 2012 r. o godzinie 10.00 na uroczysty wykład prof. dr hab. inż. Grzegorza Karwasza, zatytułowany "Skok z kosmosu". Wykład zainauguruje rok akademicki 2012/2013 Uniwersytetu Dziecięcego Unikids w Poznaniu, a profesor opowie o Ziemi, kosmosie, o próżni, i oczywiście o tym, dlaczego tytułowy skok z kosmosu jest niebezpieczny!

Wykład odbędzie się w sali reprezentacyjnej Kolegium Stanisława Rungego Uniwersytetu Przyrodniczego im. A. Cieszkowskiego w Poznaniu przy ulicy Wojska Polskiego 52.

Warto dodać, że prof. dr hab. inż. Grzegorz Karwasz jest kierownikiem Zakładu Dydaktyki Fizyki UMK, z wykształcenia jest magistrem inżynierem fizyki technicznej (Politechnika Gdańska) i ekonomistą (handel zagraniczny, Uniwersytet Gdański), prowadzi prace badawcze w dziedzinie fizyki atomowej i fizyki ciała stałego. Jest autorem stu dwudziestu artykułów naukowych, dwustu komunikatów konferencyjnych oraz czterech monografii. Jest pomysłodawcą wystaw i pokazów interaktywnych "Fizyka zabawek", koordynatorem projektów Unii Europejskiej "Physics is Fun" i MOSEM, ekspertem EU.

Natomiast Uniwersytet Dziecięcy Unikids jest największym uniwersytetem tego typu w Polsce. W ubiegłym roku w zajęciach organizowanych przez uniwersytet wzięło udział ponad 8 tys. dzieci. Unikids jest również członkiem i współzałożycielem międzynarodowego stowarzyszenia Eucunet, zrzeszającego Uniwersytety Dziecięce z całego świata. Jego działalność wyróżniają: autorskie programy zajęć, współpraca z najlepszymi uczelniami w kraju, a także zagranicą, co stanowi gwarancję ciekawych i inspirujących zajęć.

Główne cele przyjęte przez Unikids, to: rozbudzanie ciekawości świata, nauka krytycznego myślenia, popularyzacja idei kształcenia uniwersyteckiego, harmonijne wprowadzanie w kulturę akademicką, zachęcanie do poznania różnych dziedzin nauki (od nauk humanistycznych, społecznych, poprzez nauki ścisłe i przyrodnicze), a także różnorodnych metod badawczych, stworzenie najlepszych warunków do odkrywania dziecięcych zainteresowań oraz pasji.

Studia na Uniwersytecie Dziecięcym Unikids adresowane są do dzieci w wieku od 6 do 13 lat. Wzorem działalności dla Uniwersytetu Dziecięcego Unikids jest tradycyjna organizacja roku akademickiego, w ramach którego mieszczą się dwa semestry: zimowy oraz letni. W trakcie jednego semestru zaplanowano pięć wykładów (harmonogram dostępny jest na stronie WWW Uniwersytetu), które odbywać się będą jeden lub dwa razy w miesiącu, w soboty lub niedziele.

Wykład trwa około 1,15 godziny. Uniwersytet proponuje swoim studentom także warsztaty prowadzone w grupach wiekowych 17- osobowych. Czas trwania warsztatu - w zależności od programu zajęć - od 1 do 1,5 godziny. Studenci wezmą udział w eksperymentach badawczych i doświadczeniach naukowych, w tym m.in.: z fizyki, chemii, biologii, edukacji informatycznej, robotyki, historii sztuki dla najmłodszych, matematyki, warsztatów wiedzy o designie, paleontologii, astronomii, biochemii, psychologii i wielu innych.

Nabór na rok akademicki 2012/2013 odbywa się poprzez stronę internetową, www.unikids.pl, gdzie znajdują się wszystkie niezbędne informacje dotyczące organizacji roku akademickiego. Wystarczy wybrać zakładkę "formularz zgłoszeniowy", następnie miasto - Poznań, zapisać dziecko i dokonać opłaty za semestr. Koszt studiów to 150 złotych za semestr. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

Pierwszy lot człowieka w kosmos…
Pierwszy lot człowieka w kosmos odbył się ponad 50 lat temu, 12 kwietnia 1961 roku. W 1976 roku poleciał w kosmos jedyny jak dotąd Polak, (dziś generał) Mirosław Hermaszewski. Gagarin nie lądował z kapsułą, ale wyskoczył na spadochronie 7 kilometrów nad ziemią. Czy możliwe jest wyskoczenie ze statku wysoko w kosmosie? Po skoku Felixa Baumgartnera wydaje się to możliwe. Dlaczego jest to takie trudne, wyjaśnimy na wykładzie. Oczywiście, wykład o kosmosie będzie okazją do wielu ciekawych doświadczeń z fizyki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski