Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Ekonomiczny: W piątek bieg z rektorem

Marek Lubawiński
Prof. Marian Gorynia, rektor Uniwerytetu Ekonomicznego w Poznaniu, 4 września pokonał półmaraton w Pile
Prof. Marian Gorynia, rektor Uniwerytetu Ekonomicznego w Poznaniu, 4 września pokonał półmaraton w Pile archiwum
Rozmowa z prof. Marianem Gorynią, rektorem Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu

Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu obchodzi w tym roku jubileusz 85-lecia istnienia. Główne uroczystości odbyły się podczas niedawnej inauguracji roku akademickiego, ale w najbliższy piątek zaplanowano "Jubileuszową piątkę", czyli bieg na pięć kilometrów wokół Jeziora Maltańskiego...
prof. Marian Gorynia: To główny akcent sportowy jubileuszu Uniwersytetu Ekonomicznego. Do udziału zapraszamy studentów naszej uczelni, a także pracowników, doktorantów oraz oczywiście absolwentów.

Jestem przekonany, że nasze piątkowe bieganie, które rozpocznie się o godzinie 16, będzie okazją do spotkania wielu pokoleń ludzi związanych z uczelnią. Dla porządku tylko jeszcze dodam, że zgłaszać się można do 21 października do godziny 12, pobierając formularz ze strony www.swfis.ue.poznan.pl.

Honorowym starterem będzie Michał Wojciechowski, wioślarz, olimpijczyk z Sydney. Na trasie pojawi się zapewne także Rafał Wieruszewski, który z kolei na igrzyskach w Atenach i Pekinie startował w sztafecie 4x400 metrów. Trzy pierwsze osoby w każdej z pięciu kategorii otrzymają puchary, upominki. Dla wszystkich będą też pamiątki z "Jubileuszowej piątki".

Pan także w piątek wystartuje w biegu nad Maltą?
prof. Marian Gorynia: Oczywiście, że tak. Ostatnio rekreacyjnie biegam bardzo systematycznie, a niedawno, 4 września ukończyłem nawet półmaraton w Pile, przebiegając dystans w czasie dwóch godzin i niespełna trzech minut, z czego jestem oczywiście bardzo dumny.

Kierowana przez Pana uczelnia ma wielkie tradycje, jeśli chodzi o organizację imprez biegowych.
prof. Marian Gorynia: Już w latach osiemdziesiątych Klub Uczelniany AZS organizował na poznańskiej Woli akademickie mistrzostwa Polski w biegach przełajowych, a efektem tego było przyznanie Poznaniowi w 1990 roku akademickich mistrzostw świata w biegach przełajowych.

Potem biegacze przenieśli się z Woli nad Maltę, gdzie odbywała się Sztafeta Maratońska. Trzeba też wspomnieć o Grand Prix Polski w biegu na 10 kilometrów.

Motorem napędowym wszystkich tych imprez był Janusz Grzeszczuk, ówczesny kierownik naszego Studium Wychowania Fizycznego. Cieszę się, że jego następca Sławomir Szymanowski kontynuuje biegową tradycję, ale muszę też dodać, że pan Janusz teraz też bardzo czynnie uczestniczy w organizacji "Jubileuszowej piątki".

Jaką rolę odgrywa sport na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu?
prof. Marian Gorynia: Na naszej uczelni sport jest mile widziany, ale powiedzmy od razu - mile widziany jako dodatek do nauki. Oczywiście sportowcom u nas studiującym nie przeszkadzamy, a wręcz przeciwnie, chcemy, by udało im się pogodzić wyczyn sportowy z nauką.

Jednak naszym priorytetem jest zachęcenie do masowego uprawiania sportu. Namawiam studentów, pracowników do aktywności fizycznej, także z czystego egoizmu. Bo przecież w zdrowym ciele, zdrowy duch. Jak wcześniej wspomniałem systematycznie biegam, ale też raz w tygodniu z przyjaciółmi gramy w siatkówkę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski