Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu świętuje 90-lecie

  Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu świętuje 90-lecie

  Karolina Koziolek

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu świętuje 90-lecie
  1/4
  przejdź do galerii

  Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu świętuje 90-lecie

  Z prof. Marianem Gorynią, rektorem Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, rozmawia Karolina Koziolek
  W tym tygodniu kulminacja obchodów 90-lecia Uniwersytetu Ekonomicznego. Jak zapowiada się świętowanie na uczelni?
  Owszem, w tym tygodniu planujemy najwięcej wydarzeń, ale obchody trwają od października 2015 r. i potrwają aż do października tego roku. Tak ważnych obchodów nie da się zamknąć w jednym tygodniu. Cała aktywność naukowa uczelni w tym roku akademickim: konferencje, gościnne wykłady, są organizowane pod kątem obchodów. Szczególnie intensywny będzie najbliższy tydzień. Dziś otwieramy wystawę poświęconą historii uczelni. Oglądać ją można zarówno na Starym Rynku, jak i w Centrum Edukacyjnym Usług Elektronicznych przy ul. Towarowej. Wystawa ma tytuł „Miejsca wspólne” i opowiada o uczelni przez pryzmat jej wkładu w architekturę, kulturę i historię Poznania. Jest to opowieść o budynkach, ale także osobach łączących uczelnię z miastem.

  Wystawie towarzyszy publikacja.
  Tak, to książka „Części składowe. 90 lat Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu”. To zbiór tzw. mikroopowieści. Twórczynie publikacji szukały reporterskich tematów, ciekawych bohaterów. Z książki można dowiedzieć się dlaczego Zbigniew Zakrzewski, na pomniku przed głównym gmachem uczelni, siedzi przygarbiony, o tym dlaczego na terenie uczelni w latach 30. działał zakład fryzjerski oraz do czego służył helikopter przy budowie Collegium Altum.

  Co jeszcze wydarzy się w przestrzeni miasta w tym tygodniu?

  W najbliższą sobotę od godz. 11.00 do godz. 16. w Parku Marcinkowskiego odbędzie się „Wolny Targ”. W piknikowej atmosferze będzie można popróbować dań, ciast, deserów przygotowanych przez amatorów kuchni wspieranych przez fimy absolwentów UEP. Oprócz dobrego jedzenia planujemy grę integracyjną escape pod hasłem „Absolwencie ucieknij z wykładu”, będzie także wycieczka po miejscach związanych z uczelnią, liczne konkursy, quizy wiedzy od UEP. Dla dzieci będzie specjalna strefa zabawy, będą także atrakcje dla amatorów sportu przygotowane przez AZS.

  Uczelnia to miejsce uprawiania nauki, jakie wydarzenia naukowe odbędą się w ramach obchodów?
  W środę planujemy wystąpienie prof. Piotra Banaszyka oraz prof. Elżbiety Gołębskiej na temat badań jakie przeprowadzili wśród firm klubu partnerów UEP. Równolegle świętować będziemy dzień sportu „Integralia” przy MDK nr 1 przy Drodze Dębińskiej.
  W czwartek tytuł doktora honoris causa otrzyma ambasador RP we Francji i absolwent Waszej uczelni Andrzej Byrt.
  Tak, stanie się to podczas uroczystego posiedzenia senatu. Wieczorem z kolei na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbędzie się spektakl Polskiego Teatru Tańca. W piątek otworzymy uniwersytecką Salę Historii w budynku B.

  Jest co wspominać, za uczelnią stoi 90 lat historii. Tymczasem rektor elekt UAM zapowiada, że będzie dążył do połączenia poznańskich uczelni. Jak się Pan na to zapatruje?

  Nie ma prostej odpowiedzi. Nie powiem, że to jednoznacznie korzystne dla uczelni.  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo