Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Ekonomiczny: Zaciekawili słuchaczy swoimi pracami w ciągu trzech minut!

Marta Danielewicz
Marta Danielewicz
Mieli trzy minuty, by zaciekawić swoich słuchaczy i "sprzedać" im to, czym zajmują się na co dzień. Poznańscy doktoranci wzięli udział w światowym konkursie z zakresu komunikacji naukowej - Three Minute Thesis, który odbył się na Uniwersytecie Ekonomicznym. W piątek zmierzą się w finale.

Poświęcili miesiące, lata na zgłębienie danego tematu, przeprowadzenie badań a w środę mieli tylko trzy minuty na przedstawienie i zaciekawienie słuchaczy tematem... swoich prac doktorskich. 1 marca w stolicy Wielkopolski odbył się ogólnoświatowy konkurs z zakresu komunikacji naukowej dla doktorantów poznańskich uczelni.Udział w nim braki doktoranci z większości poznańskich uczelni.

- Duże wyzwanie, by w trzy minuty zarazić słuchaczy tym, czym na co dzień się zajmujemy - przyznała Barbara Kulesza-Gulczyńska z wydziały filologii polskiej i klasycznej Uniwersytetu Adama Mickiewicza, która zdobyła tego dnia nagrodę publiczności. - To co badam, to moja pasja. Zajmuję się aktywnym czytelnictwem, trendem kulturowym, który sprawia, że ludzie angażują się w to, co przeczytali. Zakładają grupy, powstają nawet całe społeczności - opowiada.

Tworzenie implantów naczyniowych brzmi szalenie skomplikowanie, jednak nie gdy opowiada o nim Marek Rychter, doktorant Uniwersytetu Medycznego, który tak zaciekawił tematem swojej pracy jury, że udało mu się zdobyć nagrodę główną w konkursie.

- To nie jest takie trudne, jeśli się dobrze zna temat i umie się przedstawić jego sentencje. Konkurs pozwala na spopularyzowanie wiedzy technicznej i naukowej. Jest też inspiracją, ponieważ mogę posłuchać jakimi ciekawymi tematami zajmują się moi konkurenci - przyznaje M. Rychter.

Three Minute Thesis to ogólnoświatowy konkurs z zakresu komunikacji naukowej, stworzony przez The University of QJuueensland (Australia). W ramach konkursu Three Minute Thesis doktoranci mają trzy minuty, aby wygłosić ciekawą prezentację na temat prowadzonej pracy naukowej i jej znaczenia dla świata.

W tym roku konkurs odbył się po raz pierwszy w stolicy Wielkopolski, w murach Uniwersytetu Ekonomicznego. Do udziału w zabawie zgłosiło się 41 doktorantów z poznańskich uczelni wyższych. W głosowaniu oprócz kapituły konkursowej udział bierze także publiczność. To do niej należy wybór jeden osoby w każdej z grup, która w finale otrzyma nagrodę publiczności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski