Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Młodego Odkrywcy: Młodzi studenci odkryją świat nauki i przyrody [ZDJĘCIA]

Joanna Labuda
Joanna Labuda
Na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach UP  zainaugurowano tegoroczną edycję „Uniwersytetu Młodego Odkrywcy”
Na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach UP zainaugurowano tegoroczną edycję „Uniwersytetu Młodego Odkrywcy” Waldemar Wylegalski
Na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach UP zainaugurowano tegoroczną edycję „Uniwersytetu Młodego Odkrywcy”. 120 uczniów z szkół podstawowych i gimnazjów - tak jak studenci - będzie odkrywać świat nauki i przyrody

- To, co dzieje się wewnątrz komórek i tkanek organizmów żywych, to tematyka, której można poświęcić całe życie. Doskonale rozumiem wasz wybór, sam zrobiłem tak samo - mówił dzisiaj prof. Cezary Mądrzak, prorektor ds. studiów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

W jednej z sali wykładowych słuchało go 120 uczniów z ośmiu szkół podstawowych i gimnazjów, którzy złożyli ślubowanie i otrzymali studenckie indeksy. Tym samym na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach UP zainaugurowano tegoroczną edycję „Uniwersytetu Młodego Odkrywcy”.

Uczniowie przez kilka miesięcy będą brać udział w projekcie „Świat pod mikroskopem – od DNA do tkanki”.

- Są to cykliczne zajęcia, które będą się odbywały dokładnie tak samo, jak zajęcia studenckie. Chcemy tym zwiększyć kreatywność dzieci i zainteresować ich ciekawym światem przyrody. Przygotowaliśmy zajęcia dostosowane do poziomu uczniów. Zaczniemy od DNA, a skończymy na tkance. Postaramy się przekazać im te informacje w taki sposób, aby jak najbardziej zgłębiły wiedzę, którą już mają - tłumaczył prof. Adam Cieślak, koordynator działań Uniwersytetu Młodego Odkrywcy.

W sobotę uczniowie wzięli udział w pierwszym wykładzie poświęconym DNA. Będzie ich jednak znaczenie więcej – zakończenie projektu odbędzie się bowiem 3 czerwca.

- Projekt rozbudza dziecięcą ciekawość i zainteresowanie światem nauki. Traktujemy go, jak rozszerzenie zajęć, ponieważ w szkole ogranicza nas czas. Dla nauczycieli 45 minut w pracy z dziećmi to pogoń za czasem. Nawet jeśli szkoła ma możliwości, aby uczniowie rozwijali zainteresowania na kołach, to tutaj na pewno zdobędą jeszcze szerszą wiedzę - mówiła Paulina Dulat-Sawicka, przyrodnik ze Szkoły Podstawowej w Przeźmierowie.

Dla uczniów biorących udział w projekcie jest to okazja to poznania nowego – studenckiego środowiska, spotkania uczniów z innych szkół, którzy również pasjonują się biologią i przyrodą oraz naukowców.

– Zajęcia na pewno pozwolą młodym odkrywcom lepiej zrozumieć świat mikroskopijny, który na co dzień może im się wydawać niezrozumiały. Dużym atutem jest też praca z nowymi technologiami, czyli mikroskopy i najnowsze metody stosowane w świecie naukowym – dodała nauczycielka z Przeźmierowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski