Uniwersytet Otwarty – kursy dostosowane do czasów pandemi

Materiał informacyjny Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu
Uczelnie wyższe w Polsce, w odróżnieniu od placówek oświatowych, w większości przypadków zdecydowały, by w zbliżającym się roku akademickim kontynuować nauczanie zdalne lub – w wyjątkowych przypadkach – tzw. hybrydowe. Tak będzie również w przypadku Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Stosowną decyzję wydał, kilka tygodni temu, ustępujący rektor prof. Andrzej Lesicki. I choć inauguracja nowego roku odbędzie się dopiero za kilkanaście dni, już w ubiegłym tygodniu funkcjonowanie, po letniej przerwie, rozpoczął Uniwersytet Otwarty, jedna z inicjatyw UAM, w ramach której wszyscy chętni uczestniczyć mogą w interesujących kursach i szkoleniach.

Jest to bardzo popularne przedsięwzięcie, w którym biorą udział setki osób w każdej edycji. Jak informuje prof. Witold Mazurczak, pełnomocnik JM Rektor ds. Uniwersytetu Otwartego UAM, już po pierwszym dniu zapisów gotowych do uruchomienia płatności było 7 kursów. Po weekendzie natomiast było ich już 17. Powoli zatem kończą się już miejsca.

Sytuację na początku bieżącego roku pokrzyżowała epidemia koronawirusa. Całe kształcenie musiało przenieść się do Internetu, a wiele zajęć nie rozpoczęło się. Sporym wyzwaniem było zorganizowanie oferty na trymestr jesienny w nowym roku akademickim. W ofercie znalazły się ostatecznie 52 kursy. Jest to liczba nieco mniejsza niż zazwyczaj, ale i warunki mamy niecodzienne – informuje prof. Witold Mazurczak, pełnomocnik JM Rektor ds. Uniwersytetu Otwartego UAM.

Uniwersytet Otwarty, zgodnie z zarządzeniem rektora, realizować będzie kształcenie w oparciu o tryb zdalny z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Najważniejsze jest bowiem bezpieczeństwo naszych słuchaczy i wykładowców – dodaje prof. Mazurczak. Podobnie będzie z klasycznymi zajęciami ze studentami. Dlatego wybieramy taką formułę, chociaż zdecydowana większość kursów Uniwersytetu Otwartego pierwotnie przygotowywana była do prowadzenia zajęć w formie kontaktowej.

W tym trymestrze możliwe jest zapisanie się między innymi na tzw. twarde kursy – językowe, z programowania, grafiki komputerowej, ale także i umożliwiające rozwój osobisty oraz wykłady z nauk humanistycznych, społecznych, ścisłych i przyrodniczych. Rejestracja odbywają się poprzez formularz internetowy, który dostępny jest na stronie uo.amu.edu.pl. Tam też zapoznać się można z pełną ofertą. W większości przypadków czas na rejestrację jest do 5 października. Zajęcia rozpoczną się natomiast po 23 października.

Dodaj ogłoszenie