Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Przyrodniczy chce stworzyć trasę edukacyjną na Golęcinie

Karolina Koziolek
Uniwersytet Przyrodniczy przejął szkołę dwa lata temu. W tym roku rozpocznie się remont sal dydaktycznych i otoczenia
Uniwersytet Przyrodniczy przejął szkołę dwa lata temu. W tym roku rozpocznie się remont sal dydaktycznych i otoczenia Waldemar Wylegalski
Uniwersytet Przyrodniczy chce przejąć od miasta tereny na Golęcinie, by stworzyć trasę spacerową łączącą Golęcin z Jeziorem Rusałka. Jeszcze w tym roku rozpocznie się remont tamtejszej szkoły i terenu wokół. To początek zmian.

Dwa lata temu uczelnia przejęła od miasta tamtejsze technikum. Kształci w kierunkach agrobiznes, ochrona środowiska oraz weterynaria. We wrześniu naukę rozpocznie tam trzeci rocznik. Szkoła ma prawie czterystu uczniów. Budynek przeszedł już najpotrzebniejsze remonty – wymieniono część dachu, ogrodzenie, uporządkowano teren wokół – w tym roku rozpocznie się modernizacja sal dydaktycznych.

– Podzieliliśmy się zadaniami z dyrekcją szkoły. Uczelnia jeszcze w tym roku sfinansuje remont dwóch sal, a szkoła remont jednej. W wciągu dwóch, trzech latach doprowadzimy obiekt do standardu, jaki obowiązuje na uczelni – zapowiada rektor UP, prof. Grzegorz Skrzypczak.

Nowe oblicze zyska też otoczenie szkoły. Rektor zapowiada, że urządzenie zieleni wokół technikum ma nawiązywać do tego, jak wygląda teren na Kampusie Sołackim. To nie jedyne inwestycje. Obok technikum powstanie też centrum energii odnawialnej.

– Znajdą się tam wszystkie typy pozyskiwania alternatywnych źródeł energii. Od geo-energii, poprzez energię solarną, wiatrową, fotowoltaikę – wylicza prof. Skrzypczak.

Centrum będzie obsługiwać szkołę, ale także służyć jako pomoc dydaktyczna.

Władze uczelni chcą, by teren technikum był w przyszłości połączony z uniwersytetem.– Rozmawiamy z miastem o regulacji własności gruntów od ulicy Warmińskiej aż po kompleks sportowy na Golęcinie. Jesteśmy zainteresowani przejęciem części tzw. lasku golęcińskiego, który obecnie należy do miasta – tłumaczy rektor. – W zamian oddamy grunty, które pomogą rozbudowę tamtejszego kompleksu sportowego.

Uczelnia chce, by powstała trasa prowadząca poprzez Ogród Dendrologiczny, wzdłuż ul. Niestachowskiej, poprzez Collegium Cieszkowskich aż do lasku golęcińskiego, dalej przez Golęcin aż do Jeziora Rusałka. – Chcemy stworzyć szlak przyrodniczo-komunikacyjny. Będziemy nie tylko odpowiedzialni za uporządkowanie terenu lasku golęcińskiego, ale także wyznaczymy tam szlaki pieszo-rowerowe, stworzymy nowe nasadzenia, oznaczymy rośliny, podobnie jak wygląda to w Ogrodzie Dendrologicznym. Powstałaby w ten sposób trasa rekreacyjno-edukacyjna – tłumaczy rektor UP.

Bartosz Guss, dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami potwierdza, że rozmowy są zaawansowane.

– Chcemy pozyskać od uczelni tereny po wschodniej kompleksu na Golęcinie, wraz z gruntem, gdzie przebiega ul. Warmińska, a także teren wzdłuż ul. Wojska Polskiego, gdzie w przyszłości ma powstać droga na Golęcin – mówi.

Szef WGN zaznacza, że sprawa nie rodzi między podmiotami emocji i jest na etapie wyceny gruntów. Do wymiany ma dojść w przyszłym roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski