Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Przyrodniczy: Nowy kierunek - projektowanie mebli

Katarzyna Sklepik
prof. Bartłomiej Mazela
prof. Bartłomiej Mazela Jerzy Lorych
Prof. Bartłomiej Mazela, dziekan Wydziału Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, mówi o projektowaniu mebli - nowym kierunku studiów. Pierwsi studenci rozpoczną na nim naukę już w październiku. A jakie mają szansę na pracę? Sprawdźcie!

Uniwersytet Przyrodniczy otwiera nowy kierunek studiów: projektowanie mebli. Czy rzeczywiście firmy - mimo kryzysu - potrzebują fachowców od designu znających dodatkowo technologię drewna?

Bartłomiej Mazela: - Oczywiście. Istnieje zapotrzebowanie rynku pracy na absolwentów nowego kierunku, nie prowadzonego dotychczas na żadnej wyższej uczelni krajowej. Treści programowe tego kierunku obejmują bowiem projektowanie mebli, a także wyposażenia wnętrz oraz konstrukcje i technologie ich wytworzenia.
Warto zauważyć, że polski przemysł meblarski zajmuje obecnie czwartą pozycję na świecie wśród eksporterów mebli. Pod względem ceny, jakości produktu i stosowanych surowców nie ustępujemy takim liderom na rynku meblowym jak Niemcy, Szwecja, Włochy czy Anglia. Eksportujemy 85 procent produkcji wytworzonej w kraju, generując corocznie od 11 do 15 miliardów złotych nadwyżki w bilansie handlowym. Słabością branży jest jednak brak własnego, wyrazistego i nowoczesnego wzornictwa oraz dopasowania technologii i systemów zarządzania do potrzeb designu - nowy kierunek wychodzi naprzeciw tym potrzebom.
Istnieje pilna konieczność zbudowania przemysłu meblarskiego opartego na wiedzy, nowoczesnym szkoleniu studentów i podnoszeniu kwalifikacji wśród pracowników branży meblarskiej w zakresie wykorzystania środków informatycznych w procesach: projektowych, technologicznych i produkcyjnych.

Czy absolwent tego kierunku będzie łączył umiejętności technologa drewna i projektanta, tym samym czy będzie miał szansę na pracę?

Bartłomiej Mazela: - Naszym zdaniem, absolwent tego kierunku będzie bardzo konkurencyjny na rynku pracy, bowiem będzie posiadał wiedzę w zakresie drzewnictwa i meblarstwa. Wiedzę związaną z projektowaniem, konstruowaniem, przygotowaniem do wdrożenia oraz wytwarzaniem mebli i wyposażenia wnętrz. Będzie znał poszczególne etapy procesu projektowego począwszy od: koncypowania, makietowania, modelowania, technik wizualizacji, zapisu konstrukcji, obliczeń wytrzymałościowych, zapisu struktury i technologii wytwarzania w systemach informatycznych, zarządzania aż po symulację procesu wytwarzania i realizację mebla w skali 1:1. Nie będą mu obce także metody zarządzania procesami produkcji. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego polski przemysł meblarski w 95 procentach stanowiły mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa zatrudniające w latach 2008-2009 od 130 do 170 tysięcy pracowników. GUS szacuje przy tym, że przeciętne zatrudnienie w tym segmencie wynosi około 40 osób. Biorąc pod uwagę, że techniczny profil wykształcenia technologa drewna ze specjalnością meblarstwo umożliwia absolwentowi podjęcie pracy w charakterze konstruktora, technologa, menadżera produkcji, to jednak nie predestynuje go do zawodu projektanta nowych form przemysłowych. Odwrotnie też absolwent wzornictwa przemysłowego nie jest przygotowany do podjęcia prac konstrukcyjnych czy technologicznych w tym zakresie. Małe i średnie przedsiębiorstwa, ze względów ekonomicznych, nie są też zainteresowane zatrudnianiem dwóch osób - projektanta i technologa, natomiast wyrażają wolę zatrudnienia jednej osoby łączącej obie specjalności.

Jakie perspektywy zawodowe roztacza przez studentami i absolwentami wydział technologii drewna? Czy pomagacie im Państwo w dostaniu się na staże, praktyki?

Bartłomiej Mazela: - Nasz wydział nigdy, także i teraz nie "produkował bezrobotnych". Kierujemy studentów na praktyki i studia zagraniczne w ramach wymiany CEEPUS czy Erasmus. W trakcie studiów odbywają praktyki zawodowe, a w ramach zajęć terenowych studenci mają możliwość bezpośredniego kontaktu z wiodącymi zakładami przemysłu drzewnego w Polsce.

Firmy często zgłaszają się na uczelnię, poszukując fachowców, którzy mogliby pracować w branży drzewnej?

Bartłomiej Mazela: - Bez przerwy. Świadczy o tym liczba ogłoszeń, które śledzimy w naszym biurze karier. Pracę znajdują już studenci kończący pierwszy stopień kształcenia na kierunku technologia drewna. Często też absolwenci otwierają własne firmy usługowo-produkcyjne, niekiedy jeszcze w trakcie studiów.

Czyli praca na nich czeka?

Bartłomiej Mazela: - Wieloletnie doświadczenie, jakie posiada wydział kształcąc studentów na specjalności meblarstwo w ramach dotychczasowego kierunku studiów, pozwala na zdecydowaną twierdzącą odpowiedź.
Wysoki współczynnik zatrudnienia naszych absolwentów w branży drzewnej jest niekwestionowany. Z pewnością łatwiej jest znaleźć pracę w produkcji "w terenie" niż w dużych aglomeracjach miejskich, w których z kolei absolwenci znajdują pracę w firmach niezwiązanych bezpośrednio z produkcją, ale z szeroko rozumianą branżą drzewną czyli usługi, handel, design, wyposażenie wnętrz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski