Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UOKiK przeprowadził kontrolę kosmetyków. Wykryto mnóstwo nieprawidłowości

OPRAC.: AD
UOKiK zweryfikował, czy dystrybutorzy prawidłowo udostępniają produkty na rynku, oraz czy deklaracje marketingowe, które znajdują się na opakowaniach kosmetyków (tzw. claims), są prawdziwe.
UOKiK zweryfikował, czy dystrybutorzy prawidłowo udostępniają produkty na rynku, oraz czy deklaracje marketingowe, które znajdują się na opakowaniach kosmetyków (tzw. claims), są prawdziwe. Pixabay
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeprowadził blisko 300 kontroli ponad 1800 produktów, m.in. szamponów, kremów, żeli antybakteryjnych i mydeł. Nieprawidłowości wykryto w co trzecim sklepie i w prawie co trzecim kosmetyku.

Kontrola UOKiK

UOKiK zweryfikował, czy dystrybutorzy prawidłowo udostępniają produkty na rynku, oraz czy deklaracje marketingowe, które znajdują się na opakowaniach kosmetyków (tzw. claims), są prawdziwe.

- Sprawdziliśmy, czy dystrybutorzy prawidłowo udostępniają produkty kosmetyczne na rynku. Przyglądaliśmy się oznakowaniu m.in. żeli antybakteryjnych, mydeł, szamponów, kremów, pudrów i lakierów. Kontrolowaliśmy, czy w składach kosmetyków nie znajdują się substancje niedozwolone takie jak np. antybiotyki, atropina, benzen, chlor. Zweryfikowaliśmy również, czy deklaracje marketingowe, które znajdują się na ich opakowaniach, są prawdziwe. Pod lupę wzięliśmy 1830 partii produktów w trakcie prawie 300 kontroli. Nieprawidłowości wykryliśmy w co trzecim sklepie i w prawie co trzecim kosmetyku. Najczęstsza z nich to brak informacji o zastosowaniu produktu, czyli jego funkcji. Zdarzało się, że kosmetyki nie były oznakowane w języku polskim, nie posiadały wykazu składników i daty minimalnej trwałości

- mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Kontrole przeprowadzono u 295 przedsiębiorców, w tym w 276 sklepach detalicznych i 19 hurtowniach. Nieprawidłowości stwierdzono u 119 przedsiębiorców (113 prowadzących sklepy detaliczne i 6 hurtowników). Sprawdzono łącznie 1830 partii produktów, z czego (z powodu różnego rodzaju nieprawidłowości) zakwestionowano 527 partii (28,8 proc. badanych).

Inspektorzy wytypowanych z oferty kontrolowanych przedsiębiorców, zakwestionowali 356 partii. Produkty były kwestionowane z kilku powodów, w tym z uwagi na brak lub nieprawidłowe podanie informacji dotyczących:

  • funkcji produktu – 126 partii,
  • wykazu składników – 121 partii,
  • daty minimalnej trwałości – 85 partii,
  • danych osoby odpowiedzialnej – 84 partie,
  • numeru partii – 67 partii,
  • szczególnych środków ostrożności – 43 partie,
  • kraju pochodzenia – 17 partii,
  • oznakowania nazwą i adresem paczkującego – 16 partii, • ilości nominalnej – 10 partii.
  • Ponadto 123 partie zakwestionowano z uwagi na brak oznakowania w języku polskim.
Chociaż praca farmaceuty jest bardzo odpowiedzialna, to jednak w aptece za sprawą pacjentów zdarzają się dość zabawne sytuacje, przy których trudno zachować powagę. Oto najzabawniejsze anegdoty opublikowane na stronie "Będąc młodym farmaceutą". Zobacz ---->

Najśmieszniejsze teksty usłyszane w aptece. To zdarzyło się naprawdę!

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski