Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Upamiętnili 75. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Mateusz Szymandera
Rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego  w 2013 roku
Rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego w 2013 roku Waldemar Wylegalski
Uroczystości przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej oraz poprzedzająca je uroczysta msza św. w kościele oo. Dominikanów uświetniły 75. rocznicę powstania Podziemnego Państwa Polskiego.

Podczas obchodów szczególnie wspominano postać Stefana Ignaczaka, pierwszego prezesa Zarządu Światowego Związku Żołnierzy AK, cichociemnego, żołnierza Armii Krajowej i uczestnika Powstania Warszawskiego. Ma to związek ze zbiegającymi się 25. rocznicą utworzenia Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Wielkopolska.

- Dzisiejsze uroczystości mają jego twarz. Bo przecież nie sposób opowiedzieć o wszystkich, o tysiącach bezimiennych często bohaterów, którzy podczas okupacyjnej nocy dawali świadectwo tego, że "jeszcze Polska nie zginęła" - mówił pod pomnikiem marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

Zobacz też: Zdjęcia z obchodów powstania Polskiego Państwa Podziemnego w 2013 roku

Zauważył on, że mimo tego, że kampania wrześniowa zakończyła się klęską Polacy nigdy nie złożyli broni i nie poddali się. - Ta walka toczyła się na wielu płaszczyznach i podejmowali ją niemal wszyscy - podkreślał Woźniak. - Polskie Państwo Podziemne budowało siły zbrojne, ale także podziemne struktury pozwalające Polakom przeciwstawić się wynaradawianiu i zachować godność - dodał.

Marszałek podkreślał, że szczególnie w Poznaniu i Wielkopolsce tajne organizacje mieli niezwykle trudne zadanie. - Od początku wojny prowadzono w Wielkopolsce działalność konspiracyjną i akcje zbrojne, z których największą była bez wątpienia akcja "Bollwerk" - zniszczenia magazynu rzecznego z ciepłą odzieżą dla podążającej na wschód armii niemieckiej - zaznaczał Woźniak.

27 września 1939 roku powołano Służbę Zwycięstwu Polski, zalążek Polskiego Państwa Podziemnego, wyjątkowej w skali światowej organizacji, w której mimo terroru okupanta funkcjonowały wszystkie organy państwowe, zarówno cywilne, jak i wojskowe.

Działało ono w latach 1939-1945, kierowane z wolnych krajów sojuszniczych przez w pełni legalne władze naczelne: prezydenta, rząd i naczelnego wodza oraz ich krajowe przedstawicielstwa. Polskie Państwo Podziemne wypełniało wszystkie obowiązujące go funkcje: władczą, organizatorską, wojskową i opiekuńczą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski