Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań: Komisariat Wodny Policji ma nową siedzibę. Zobacz, jak wygląda [ZDJĘCIA]

Katarzyna Kulik-Libuda
Katarzyna Kulik-Libuda
Komisariat Wodny Policji w Poznaniu ma nową siedzibę przy ulicy Wioślarskiej
Komisariat Wodny Policji w Poznaniu ma nową siedzibę przy ulicy Wioślarskiej poznan.pl
Nad Wartą w Poznaniu powstał nowoczesny komisariat wodny policji. Został otwarty w środę, 6 listopada przy ulicy Wioślarskiej. Policjanci wodni mają dbać o bezpieczeństwo osób przebywających nad wodą, biorą udział w akcjach poszukiwawczych i ratowniczych oraz angażują się w ochronę środowiska.

Komisariat Wodny Policji w Poznaniu istniał już kiedyś przy ulicy Wioślarskiej. Stan budynku był jednak zły i w 2008 roku zamknął go inspektor budowlany. Jednostkę przeniesiono wtedy na ulicę Chojnicką 35.

QUIZ: Czy dostałbyś się do policji? Poznaj prawdziwe pytania z testu MultiSelect 2019

W lipcu 2015 roku, kiedy teren oddano miastu, siedziba jednostki wodnej została tymczasowo przeniesiona do centrum Poznania, na ul. Starołęcką. Problemem był jednak brak dostępu do rzeki.

W 2018 roku podjęto decyzję o wybudowaniu nowej siedziby komisariatu wodnego. 30 maja 2018 w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, została podpisana umowa na budowę obiektu pomiędzy inwestorem i wykonawcą - firmą Izo-Bud z siedzibą w Dopiewie.

Zobacz: Filip Chajzer sprawdził, jak to jest być policjantem w Poznaniu. Zobacz, jak wyglądał jego jeden dzień służby [WIDEO

6 listopada 2019 roku odbyło się przekazanie obiektu do użytkowania. W uroczystości uczestniczyli policjanci komisariatu wodnego, komendant wojewódzki policji w Poznaniu insp. Piotr Mąka z zastępcami insp. Romanem Kusterem oraz insp. Konradem Chmielewskim oraz zaproszeni goście, w tym zastępca prezydenta Poznania, Mariusz Wiśniewski.

- To bardzo dobry dzień dla wielkopolskiej, a w szczególności poznańskiej policji. Warta była przez wiele lat zapomniana. Obecnie natomiast każdego roku nad rzeką i jeziorami działają obiekty rekreacyjne, coraz chętniej odwiedzane przez mieszkańców i turystów. Dlatego, z punktu widzenia bezpieczeństwa, zlokalizowanie nowej siedziby Komisariatu Wodnego Policji nad samym brzegiem Warty jest niezwykle istotne

- mówił Mariusz Wiśniewski.

W nowym obiekcie znajdują się biura, a także pomieszczenia socjalne i techniczne, w tym szatnie, suszarnia do sprzętu nurkowego, serwerownia, kojce dla psów, jak również hangary na sprzęt wodny, a przy budynku parking dla samochodów. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się slip umożliwiający szybkie wodowanie łodzi. Inwestycja w całości została sfinansowana z Programu Modernizacji Policji. Jej kosztorysowa wartość to prawie 4 miliony złotych.

- Ten komisariat był od dawna oczekiwany. Wreszcie policjanci i policjantki mogą funkcjonować w jednym miejscu i w godnych warunkach. Łącznie do ich dyspozycji oddano 600 metrów kwadratowych, z czego połowę zajmuje komisariat, a pozostałe 300 metrów - hangar na sprzęt. Największym plusem jednak jest bliskość rzeki

- powiedział insp. Piotr Mąka, komendant wojewódzki policji w Poznaniu.

W komisariacie służy obecnie 20 funkcjonariuszy posiadających specjalistyczne przeszkolenie z ratownictwa wodnego. W tym gronie znajdują się również policjanci z uprawnieniami zawodowymi nurka MSWiA oraz przewodnicy psów służbowych wyszkolonych do poszukiwania zwłok na lądzie i w wodzie. W wykonywaniu obowiązków pomaga im 12 łodzi motorowych, 2 skutery wodne, 7 radiowozów oraz 2 quady.

QUIZ: Slang policjantów. Znasz te słowa?

Czym zajmują się policjanci z komisariatu wodnego?

Policjanci z Komisariatu Wodnego Policji w Poznaniu od 28 lat dbają o bezpieczeństwo Wielkopolan nad wodą. Pełnią służbę patrolową na terenach zielonych i rekreacyjnych, znajdujących się w sąsiedztwie rzek i jezior. Niosą pomoc tonącym, angażują się w ochronę środowiska, biorą udział w akcjach ratowniczych i poszukiwawczych.

W komisariacie służy obecnie 20 funkcjonariuszy posiadających specjalistyczne przeszkolenie z ratownictwa wodnego. W tym gronie znajdują się również policjanci z uprawnieniami zawodowymi nurka MSWiA oraz przewodnicy psów służbowych wyszkolonych do poszukiwania zwłok na lądzie i w wodzie. Do wykonywania swoich zadań policjanci wykorzystują 12 łodzi motorowych, 2 skutery wodne, 7 radiowozów oznakowanych oraz 2 quady.

ZOBACZ TEŻ:

Ci policjanci i pracownicy policji z Wielkopolski przeszli na emeryturę

Ci policjanci i pracownicy policji z Wielkopolski przeszli n...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto