URLOP 2021. Czy pracodawca może nas wysłać na urlop lub z niego odwołać? Czy za urlop dostaniemy pełną pensję? Sprawdź!

Milena Kochanowska
Milena Kochanowska
Sezon urlopowy już się rozpoczął. Obojętnie jednak kiedy wyruszymy na upragniony urlop, warto znać najważniejsze przepisy związane z naszym wypoczynkiem. Ile urlopu wypoczynkowego nam się należy? Czy za każdy urlop należy się wynagrodzenie? Kto ma prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego? Czy urlop można sprzedać albo odstąpić? Czy mamy prawo go przerwać lub czy pracodawca może nas z urlopu odwołać lub nam go nie udzielić? Ile urlopu możemy wziąć "na żądanie"? Co z urlopem, gdy pracujemy na zlecenie? Ile dni urlopu okolicznosciowego nam się należy i kiedy możemy wziąć urlop bezpłatny? Jaki zmiany w urlopach przyniosła pandemia? Te przepisy trzeba znać przez cały rok!-------->
Sezon urlopowy już się rozpoczął. Obojętnie jednak kiedy wyruszymy na upragniony urlop, warto znać najważniejsze przepisy związane z naszym wypoczynkiem. Ile urlopu wypoczynkowego nam się należy? Czy za każdy urlop należy się wynagrodzenie? Kto ma prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego? Czy urlop można sprzedać albo odstąpić? Czy mamy prawo go przerwać lub czy pracodawca może nas z urlopu odwołać lub nam go nie udzielić? Ile urlopu możemy wziąć "na żądanie"? Co z urlopem, gdy pracujemy na zlecenie? Ile dni urlopu okolicznosciowego nam się należy i kiedy możemy wziąć urlop bezpłatny? Jaki zmiany w urlopach przyniosła pandemia? Te przepisy trzeba znać przez cały rok!-------->123 RF
Sezon urlopowy już się rozpoczął. Obojętnie jednak kiedy wyruszymy na upragniony urlop, warto znać najważniejsze przepisy związane z naszym wypoczynkiem. Ile urlopu wypoczynkowego nam się należy? Czy za każdy urlop należy się wynagrodzenie? Kto ma prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego? Czy urlop można sprzedać albo odstąpić? Czy mamy prawo go przerwać? Czy pracodawca może nas z urlopu odwołać lub nam go nie udzielić? Ile urlopu możemy wziąć "na żądanie"? Co z urlopem, gdy pracujemy na zlecenie? Ile dni urlopu okolicznosciowego nam się należy i kiedy możemy wziąć urlop bezpłatny? Jaki zmiany w urlopach przyniosła pandemia? Te przepisy trzeba znać przez cały rok!

URLOP 2021: Każdemu pracownikowi etatowemu przysługuje prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego. Ile dni urlopu można wziąć?

Z każdym miesiącem pracy zyskujemy 1/12 wymiaru urlopu, który przysługiwałby nam po przepracowaniu roku – jeśli jest to nasz pierwszy urlop i pierwsza praca. Jeżeli nie jest to pierwszy rok pracy, z początkiem roku mamy prawo do całego urlopu.

Jedziesz na wakacje? Potrzebujesz szczepienia i certyfikatu.

Czytaj też: Zadbajmy o to, żeby wakacje były bezpieczne!

Wynosi on:

  • 20 dni, gdy pracujemy krócej niż 10 lat,
  • 26 dni jeśli jesteśmy zatrudnieni co najmniej 10 lat.

Wymiar urlopu, jeżeli zmieniamy pracę zależy od okresu zatrudnienia u nowego pracodawcy, a także od tego, ile dni na wypoczynek wykorzystaliśmy w poprzedniej firmie.

Czytaj również: Wiemy, gdzie bezpiecznie można się kąpać w nowym sezonie

URLOP 2021: Do stażu pracy, od którego zależy nasz urlop wypoczynkowy wlicza się też okresy nauki

Wlicza się ukończenie:

  • zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej – przewidziany czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata;
  • średniej szkoły zawodowej – nie więcej niż 5 lat;
  • średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych szkół zawodowych – 5 lat;
  • średniej szkoły ogólnokształcącej – 4 lata;
  • szkoły policealnej – 6 lat;
  • szkoły wyższej (wystarczy licencjat) – 8 lat.

UWAGA! Okresy te nie sumują się.

Sprawdź koniecznie: Jaka pogoda na lato?

URLOP 2021: Gdy bierzemy pierwszy urlop wypoczynkowy

Prawo do urlopu nabywamy wraz z upływem kolejnych miesięcy, w wymiarze 1/12 całego rocznego urlopu za każdy miesiąc. A wobec tego: 1/12 x 20 dni pełnego należnego urlopu wypoczynkowego, daje 1,66 dnia urlopu w jednym miesiącu. W tym wypadku urlop jest naliczany z dołu za każdy miesiąc. W każdym kolejnym roku kalendarzowym prawo do urlopu nabywamy z góry.

URLOP 2021: Praca na pół etatu - ile dni urlopu przysługuje?

Wymiar urlopu ustala się w dniach, a udziela się go po przeliczeniu na godziny. Jak to obliczyć dla półetatowców?
Przy udzielaniu urlopu, jeden jego dzień odpowiada ośmiu godzinom pracy. Pracownik z 20-letnim stażem zatrudniony na pół etatu, ale pracujący np. co drugi dzień po osiem godzin będzie miał prawo do połowy wymiaru 26-dniowego urlopu, czyli do 13 dni. Jeżeli pracuje co dzień po cztery godziny, jego urlop wyniesie 26 dni.

Zobacz także: Jak zaplanować podróż z dzieckiem?

URLOP 2021: Na nasz wniosek, urlop wypoczynkowy może być podzielony na części

Tak, ale jedna z nich musi obejmować przynajmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych do których zalicza się dni wolne wynikające z przyjętego w firmie rozkładu czasu pracy, a także dni ustawowo wolne od pracy takie jak niedziela i święta.

URLOP 2021: Urlop wypoczynkowy, gdy pracujemy tymczasowo

Pracownik tymczasowy prawo do urlopu wypoczynkowego nabywa w wymiarze 2 dni za każdy przepracowany miesiąc.

CO JESZCZE MUSISZ WIEDZIEĆ O URLOPIE? SPRAWDŹ!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie