Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urlop od siły wyższej. Zmiany w Kodeksie Pracy. Będzie nowy urlop wypoczynkowy dla pracowników. Komu przysługuje? Sprawdź!

Weronika Błaszczyk
Weronika Błaszczyk
PAP
PAP
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zaznaczyła, że zmiany te mają służyć polskim rodzinom i polskiemu rynkowi pracy.Co się dokładnie zmieni?Sprawdź wszystkie zmiany ---->
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zaznaczyła, że zmiany te mają służyć polskim rodzinom i polskiemu rynkowi pracy.Co się dokładnie zmieni?Sprawdź wszystkie zmiany ---->pixabay.com/materiał ilustracyjny
"Od sytuacji, które mogą spotkać pracownika nagle, kiedy jedzie do pracy". Został wprowadzony tzw. urlop od siły wyższej. Jednak to nie jedyne zmiany w Kodeksie Pracy. Ponadto wydłużono urlopy rodzicielskie. Rząd we wtorek, 10 stycznia, przyjął projekt nowelizacji Kodeksu Pracy. Jak zaznaczyła Marlena Maląg, szefowa MRiPS, zmiany mają służyć polskim rodzinom i rynkowi pracy. Co dokładnie się zmieni? Z jakich nowych urlopów będą mogli skorzystać pracownicy? Zmian będzie naprawdę dużo. Sprawdź naszą galerię, by dowiedzieć się wszystkiego!

Zmiany w Kodeksie Pracy

Rząd przyjął projekt nowelizacji Kodeksu Pracy. Celem jest wdrożenie dwóch unijnych dyrektyw: w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej oraz o tzw. dyrektywę rodzicielską.

Oznacza to, że polscy pracownicy będą mogli już wkrótce skorzystać z dodatkowego urlopu oraz wydłużonego urlopu rodzicielskiego.

Dodatkowy urlop rodzicielski i urlop od siły wyższej

Zgodnie z przyjętym projektem wprowadzony zostanie między innymi dodatkowy urlop rodzicielski. Ponadto, dodane mają być także dodatkowe przerwy w pracy w sytuacji, jeżeli dzień pracy danego pracownika jest dłuższy.

Wprowadzony zostanie również tzw. urlop od siły wyższej.

Co to dokładnie oznacza dla pracowników? Sprawdź naszą galerię!

Emerytury i renty w przyszłym roku będą wyższe. Dlaczego?Rządzący zdecydowali już o wysokości waloryzacji emerytur i rent. Świadczenia w marcu przyszłego roku mają wzrosnąć o 13,8 procent, lecz nie mniej niż o 250 zł brutto. Waloryzacja obejmie emerytury i renty zasadnicze, 13. i 14. emeryturę, renty socjalne, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, dodatki i świadczenia pieniężne wypłacane wraz z emeryturą lub rentą, okresowe emerytury kapitałowe, emerytury pomostowe oraz nauczycielskie świadczenia kompensacyjne.O ile dokładnie wzrosną emerytury i renty? Jak wysokie będą świadczenia po waloryzacji? Komu przysługuje waloryzacja procentowa, a komu kwotowa? Sprawdź galerię, by dowiedzieć się, jaką dokładnie kwotę dostaniesz po podwyżce --->

Podwyżki emerytur i rent w 2023: kalkulator, waloryzacja. O ...

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski