Urlop wypoczynkowy podczas kwarantanny - zasady. Inspekcja pracy odpowiada na ważne pytanie

Małgorzata Wąsacz
Małgorzata Wąsacz
123RF
Choć okresu pobytu na kwarantannie nie powinno się zamieniać na urlop wypoczynkowy, to pracodawca może się na to zgodzić, ale tylko do momentu dostarczenia decyzji z sanepidu. Będzie to zgodne z prawem.

Zobacz wideo: Osocze ozdrowieńców pod lupą badaczy

Skontaktowała się z nami pani Weronika z Bydgoszczy. - Mam jeszcze ponad 20 dni urlopu z tego roku. Urlop wypoczynkowy jest płatny 100 proc., a zwolnienie lekarskie tylko 80 proc., więc mówiąc wprost zwolnienie lekarskie na kwarantannie się nie opłaca. I jeszcze jedna kwestia: czy pracownik sam zgłasza pracodawcy, że został skierowany na kwarantannę czy robi to sanepid? Czy takie zgłoszenie następuje przed odbyciem kwarantanny czy po jej odbyciu? - dopytuje się nasza Czytelniczka.

Nie przegap

Usprawiedliwiona nieobecność na kwarantannie

Iwona Glamowska, p.o. zastępcy Okręgowego Inspektora Pracy ds. Prawno-Organizacyjnych w Bydgoszczy, informuje, że nieobecność pracownika w pracy z tytułu izolacji lub kwarantanny na podstawie decyzji właściwego państwowego inspektora sanitarnego należy potraktować tak, jak zwykłą nieobecność chorobową. Czas orzeczonej kwarantanny stanowi zatem czas usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy zrównany z nieobecnością chorobową i nie powinno się go zamieniać na urlop wypoczynkowy.

- Za czas tej nieobecności pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego. Za powyższym stanowiskiem przemawia również art. 166 kodeksu pracy, zgodnie z którym część urlopu niewykorzystaną m.in. z powodu odosobnienia w związku z chorobą zakaźną pracodawca jest obowiązany udzielić w terminie późniejszym - wyjaśnia Iwona Glamowska.

Jak dodaje, choć okresu pobytu na kwarantannie nie powinno się zamieniać na urlop wypoczynkowy, to pracodawca może się na to zgodzić, ale tylko do momentu dostarczenia decyzji z sanepidu. Gdy pracownik to zrobi, będzie miał zastosowanie art. 166 kodeksu pracy.

Urlop wypoczynkowy podczas kwarantanny. Trzeba szybko zawiadomić szefa

O fakcie skierowania pracownika na kwarantannę należy powiadomić pracodawcę. Zgodnie z rozporządzeniem z 15 maja 1996 roku w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy, pracownik powinien uprzedzić pracodawcę o przyczynie i przewidywanym okresie nieobecności w pracy, jeżeli przyczyna tej nieobecności jest z góry wiadoma lub możliwa do przewidzenia. W razie zaistnienia przyczyn uniemożliwiających stawienie się do pracy, pracownik jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić pracodawcę o przyczynie swojej nieobecności i przewidywanym okresie jej trwania, nie później jednak niż w drugim dniu nieobecności w pracy.

Jeżeli przepisy prawa pracy obowiązujące u danego pracodawcy nie określają sposobu zawiadomienia pracodawcy o przyczynie nieobecności pracownika w pracy, zawiadomienia tego pracownik dokonuje osobiście lub przez inną osobę, telefonicznie lub za pośrednictwem innego środka łączności albo drogą pocztową.

Jaki zasiłek dla pracownika?

Zgodnie z kodeksem pracy, za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50. rok życia trwającej łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego pracownik zachowuje prawo do 80 proc. wynagrodzenia chyba, że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu.

Ponadto w art. 6 Ustawy z 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa wskazano, że na równi z niezdolnością do pracy z powodu choroby traktuje się niemożność wykonywania pracy:

  • w wyniku decyzji wydanej przez właściwy organ albo uprawniony podmiot na podstawie przepisów o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi;
  • wskutek poddania się obowiązkowi kwarantanny, o której mowa w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Wideo

Materiał oryginalny: Urlop wypoczynkowy podczas kwarantanny - zasady. Inspekcja pracy odpowiada na ważne pytanie - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie