reklama

Urlop wypoczynkowy przepisy. Jakie masz prawa? To powinieneś wiedzieć!

Milena Kochanowska
Urlop wypoczynkowy przepisy. Jakie masz prawa? Co powinieneś wiedzieć? Wyjaśnia Marcin Jedwabny z Państwowej Inspekcji Pracy - kampania "Zanim podejmiesz pracę"
Urlop wypoczynkowy przepisy. Jakie masz prawa? Co powinieneś wiedzieć? Wyjaśnia Marcin Jedwabny z Państwowej Inspekcji Pracy - kampania "Zanim podejmiesz pracę" Andrzej Szozda
Urlop wypoczynkowy przepisy. Jakie masz prawa? Co powinieneś wiedzieć? Wyjaśnia Marcin Jedwabny z Państwowej Inspekcji Pracy - kampania "Zanim podejmiesz pracę". Przeczytaj koniecznie!

Jestem kierowcą, mam 12 dni zaległego urlopu wypoczynkowego. Mój szef zaproponował mi, że go ode mnie odkupi. Czy mogę odsprzedać chociaż kilka dni?
Marcin Jedwabny z Państwowej Inspekcji Pracy: Nie. Pracownik nie może sprzedać, zrzec się, ani przenieść prawa do swojego urlopu na inną osobę. Każdemu przysługuje coroczny, nieprzerwany i płatny urlop wypoczynkowy, który musi być wykorzystany jako dni wolne.

Po ukończeniu studiów wyższych zostałam zatrudniona na swoją pierwszą umowę o pracę. Kiedy będzie przysługiwało mi 26 dni urlopu wypoczynkowego?
Marcin Jedwabny z Państwowej Inspekcji Pracy: Wymiar urlopu wynosi 20 dni, gdy pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat, oraz 26 dni jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat. Do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu wlicza się również okresy nauki. W przypadku ukończenia szkoły wyższej do ogólnego stażu pracy wlicza się 8 lat niezależnie od tego, czy studia zakończyły się licencjatem, magisterką czy dyplomem inżyniera. Po dwóch latach zatrudnienia na umowę o pracę przysługiwał więc będzie pani 26 dniowy urlop.

**

Wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 dni, gdy pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat, oraz 26 dni jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat

**


Czy urlop wypoczynkowy można wziąć również w sobotę?

Marcin Jedwabny z Państwowej Inspekcji Pracy: Tak. Urlopu udziela się w dni, w które pracujemy zgodnie z obowiązującym nas rozkładem czasu pracy. Jeżeli sobota jest dla nas regulaminowym dniem pracy, możemy otrzymać urlop w ten dzień.

Jestem pracownikiem z 20 letnim stażem pracy. W przyszłym miesiącu zmieniam pracodawcę. Za ile dni urlopu wypoczynkowego mój obecny szef powinien wypłacić mi ekwiwalent?
Marcin Jedwabny z Państwowej Inspekcji Pracy: W związku z ponad 20 letnim zatrudnieniem przysługują panu 26 dni urlopu. Przy założeniu, że nie miał pan zaległego urlopu można łatwo obliczyć, że przepracowując u obecnego pracodawcy 6 miesięcy, styczeń - czerwiec, przysługiwać będzie panu 6/12 wymiaru urlopu na ten, czyli 13 dni. Za te dni szef powinien panu wypłacić ekwiwalent, pod warunkiem, że urlop nie będzie wykorzystany.

Od grudnia ubiegłego roku jestem na urlopie wychowawczym, z którego wracam do pracy z początkiem września. Czy przysługiwać mi będzie 26 dni urlopu wypoczynkowego?
Marcin Jedwabny z Państwowej Inspekcji Pracy: Nie. Pracownikowi wracającego z urlopu wychowawczego do pracy u dotychczasowego pracodawcy w ciągu roku kalendarzowego po trwającym co najmniej miesiąc okresie min. takiego urlopu wychowawczego przysługuje urlop w wymiarze proporcjonalnym do całego przysługującego urlopu. Pani będzie miała prawo do 8,66 dnia urlopu, po zaokrągleniu do 9 dni.


Czy pracodawca ma prawo odwołać mnie z zaplanowanego urlopu wypoczynkowego?

Marcin Jedwabny z Państwowej Inspekcji Pracy: Tak. Pracodawca w wyjątkowych przypadkach ma prawo odwołać pracownika z urlopu. Może to jednak mieć miejsce tylko w przypadku, gdy obecność pracownika jest konieczna w związku z okolicznościami, których nie można było przewidzieć w chwili rozpoczęcia przez niego urlopu. Pracownik ma prawo do zwrotu udokumentowanych kosztów poniesionych w związku z takim odwołaniem.


Otrzymałem wypowiedzenie umowy o pracę, w trakcie którego mój pracodawca zmusza mnie do wykorzystania przysługującego mi do końca okresu wypowiedzenia urlopu wypoczynkowego. Czy ma do tego prawo?

Marcin Jedwabny z Państwowej Inspekcji Pracy: Tak. W okresie wypowiedzenia pracownik jest zobowiązany do wykorzystania przysługującego mu urlopu, jeżeli w tym czasie pracodawca mu go udzieli. Dopiero w przypadku niewykorzystania przez pracownika przysługującego mu urlopu wypoczynkowego, pracodawca powinien wypłacić mu ekwiwalent.

Szef nie chce udzielić mi urlopu na wizytę u lekarza. Słyszałem o urlopie na żądanie. Czy przysługuje on każdemu pracownikowi?
Marcin Jedwabny z Państwowej Inspekcji Pracy: Każdy pracownik ma prawo do wykorzystania w ciągu roku kalendarzowego 4 dni urlopu na żądanie. To część urlopu wypoczynkowego, którą pracownik może wykorzystać w dowolnym momencie. Najpóźniej w dniu rozpoczęcia takiego urlopu musimy zgłosić pracodawcy żądanie jego udzielenia, np. za pomocą poczty elektronicznej, telefonicznie, pisemnie, lub w każdy inny sposób przyjęty u danego pracodawcy.

Czy to prawda, że pracownikowi niepełnosprawnemu przysługuje więcej dni urlopu wypoczynkowego?
Marcin Jedwabny z Państwowej Inspekcji Pracy: Tak. Każdemu pracownikowi zaliczonemu do znacznego i umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Uprawnienie to nabywa się po przepracowaniu roku po dniu zaliczenia osoby niepełnosprawnej do jednego z wymienionych stopni niepełnosprawności.

Do kiedy powinienem wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy za poprzedni rok?
Marcin Jedwabny z Państwowej Inspekcji Pracy: Najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego. Zaległy urlop za 2012 rok należy udzielić najpóźniej do końca września br.

Czy pracując na umowę zlecenie mam prawo do urlopu wypoczynkowego pracowniczego?
Marcin Jedwabny z Państwowej Inspekcji Pracy: Nie. Tylko pracownicy zatrudnieni na podstawie stosunku pracy - umowy o pracę, powołania, wyboru lub mianowania, albo spółdzielczej umowy o pracę - mają prawo do urlopu wypoczynkowego wynikającego z Kodeksu pracy.

Dwa miesiące temu podjąłem swoją pierwszą w pracę. Ile urlopu mi przysługuje?
Marcin Jedwabny z Państwowej Inspekcji Pracy: Pracownik, który podejmuje swoją pierwszą pracę nabywa prawo do pierwszego urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru przysługującego mu po przepracowaniu roku. Oznacza to, że po pierwszym miesiącu pracy przysługiwać panu będzie 1,66 dnia urlopu wypoczynkowego. Nie ma jednak podstaw prawnych do zaokrąglania tego wyniku w górę do pełnego dnia.

Czy mogę wykorzystać przysługujący mi urlop wypoczynkowy w dowolnych częściach?
Marcin Jedwabny z Państwowej Inspekcji Pracy: Urlop wypoczynkowy udziela się co do zasady jednorazowo w pełnym przysługującym pracownikowi wymiarze. Na wniosek pracownika pracodawca może zgodzić się na urlop w częściach, z których jedna powinna obejmować co najmniej 14 dni kalendarzowych, do których wlicza się również dni wolne od pracy, a także dni wolne wynikające z przeciętnie 5 dniowego tygodnia pracy.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? m.kochanowska@glos.com

FLESZ: Elektryczne samoloty nadlatują.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 14

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

M
Marta

czy jeśli mąż pracuje jako kierowca międzynarodowy w systemie 2/1 czyli 2 tygodnie w pracy tydzień w domu to przysługuje mu urlop wypoczynkowy jeśli tak to ile dni ?

z
zakłopotana

Witam, po urlopie macierzyńskim chcę iść na zaległy i bierzący urlop, który został przeze mnie ujęty w wypowiedzeniu 3 miesięcznym, które wysłałam pracodawcy listem poleconym.(Wręczając mu osobiście go nie podpisał twierdząc iż musi go przeanalizować księgowa...-dlatego dnia następnego wysłałam mu wypowiedzenie listem poleconym ) Interesuje mnie czy po wysłaniu przeze mnie wniosku o zgodę na urlop pracodawca musi mnie poinformować o wyrażeniu na niego zgody bądź o jego braku ? ile czasu ma na udzielenie mi odpowiedzi? Jest to dla mnie bardzo ważne, gdyż 24.01 br kończy mi się urlop macierzyński....i nie wiem co zrobić, gdy no pracodawca do końca mojego urlopu by się nie odezwał..Proszę o pomoc...

L
LEXAF

U nas w pracy podpisujesz dokumenty na urlop INBLANKO NA CITO tak że nie masz żadnego urlopu przez cał rok .Tak firma udziela urlop.Paranoja.

E
EWA

CZY URLOP WYPOCZYNKOWY MOZNA PRZERYWAC DNIAMI WOLNYMI OD PRACY CZYLI UW , W ,UW, W ITD.....

E
Edyta

W tym roku nazbierało mi się trochę urlopu. Dokładnie 42 dni. W maju wykorzystałam 2 tygodnie a później w sierpniu również 2 tygodnie. Przysługuje mi 26 dni urlopu więc zaległego już nie mam czy w tej sytuacji pracodawca może mnie wysłać na 3 tygodniowy urlop bez porozumienia ze mną?

E
Ewa

Ja również polecam! Używamy od lat. Z programu jesteśmy bardzo zadowoleni. Dostęp do systemu mam nawet w komórce. W każdej chwili mogę składać i akceptować wnioski.

A
Aśka

My już od lat korzystamy z systemu firmy Technology.

Jest to bardzo prosty i przejrzysty program, a co najważniejsze pozwala złożyć wszystkie typy wniosków urlopowych oraz i innych nieobecności.

We wniosku dostępne są załączniki do pobrania (np.: ZUS-Z-15). My dodatkowo ustawiliśmy sobie w systemie możliwość składania wniosków 7 dni wstecz.

Jest to bardzo profesjonalny program, wnioski rozliczane są co do godziny, a nie jak w większości tego typu programach zaokrąglane do pełnych dni.

Korzystne jest też to, że program ten może działać w chmurze (SaaS) i nie wymaga instalacji na naszych komputerach.

Wszystkie dodatkowe informacje można znaleźć na stronie technology . poznan . pl

I
Iwona

My już od lat korzystamy z systemu firmy Technology.

Jest to bardzo prosty i przejrzysty program, a co najważniejsze pozwala złożyć wszystkie typy wniosków urlopowych oraz i innych nieobecności.

We wniosku dostępne są załączniki do pobrania (np.: ZUS-Z-15). My dodatkowo ustawiliśmy sobie w systemie możliwość składania wniosków 7 dni wstecz.

Jest to bardzo profesjonalny program, wnioski rozliczane są co do godziny, a nie jak w większości tego typu programach zaokrąglane do pełnych dni.

Korzystne jest też to, że program ten może działać w chmurze (SaaS) i nie wymaga instalacji na naszych komputerach.

Wszystkie dodatkowe informacje można znaleźć na stronie technology . poznan . pl

G
Gosia

Witam,

Korzystamy z systemu urlopowego luminum.pl. System ten w prosty sposób pozwala złożyć wszystkie typy wniosków urlopowych i innych nieobecności (dwadzieścia kilka różnych).

Bardzo fajnym rozwiązaniem jest to, że po przesłaniu wniosku do akceptacji przełożony otrzymuje powiadomienie na mail, po akceptacji również sam pracownik. Podobnych e-maili jest znacznie więcej (np.: gdy kadry zmienią wniosek, albo prześlą zapytanie).

We wnioskach mamy dostępne załączniki do pobrania (np.: ZUS Z-15), mamy ustawione tak, że urlopy możemy składać 7 dni wstecz, ale na żądanie i zwolnienia już nie. Jest funkcja planowania urlopów. Urlopy można też oglądać w kalendarzu dla działu lub całej firmy.

Upoważnione osoby mają dostęp do zaawansowanych raportów, dane pobieramy też do naszego systemu kadrowo-płacowego.

Jest to profesjonalne rozwiązanie np.: wnioski rozliczane są co do godziny (jeśli pracuje się różną liczbę godzin w poszczególne dni) a nie jak w większości tego typu programach zaokrąglane do pełnych dni.

Dla pracownika system ten ma ten plus, że zawsze zna aktualne informacje o ilości urlopu i stanie akceptacji swojego wniosku. Pracownicy korzystają też z systemu w domu (np.: przesyłają wnioski zwolnienia z jego skanem).

System działa w chmurze (SaaS) i nie wymaga instalacji na komputerze ani żadnej obsługi informatycznej z naszej strony.

Więcej informacji można przeczytać na stronie www.luminum.pl

G
Gosia

Witam,

Korzystamy z systemu urlopowego luminum.pl. System ten w prosty sposób pozwala złożyć wszystkie typy wniosków urlopowych i innych nieobecności (dwadzieścia kilka różnych).

Bardzo fajnym rozwiązaniem jest to, że po przesłaniu wniosku do akceptacji przełożony otrzymuje powiadomienie na mail, po akceptacji również sam pracownik. Podobnych e-maili jest znacznie więcej (np.: gdy kadry zmienią wniosek, albo prześlą zapytanie).

We wnioskach mamy dostępne załączniki do pobrania (np.: ZUS Z-15), mamy ustawione tak, że urlopy możemy składać 7 dni wstecz, ale na żądanie i zwolnienia już nie. Jest funkcja planowania urlopów. Urlopy można też oglądać w kalendarzu dla działu lub całej firmy.

Upoważnione osoby mają dostęp do zaawansowanych raportów, dane pobieramy też do naszego systemu kadrowo-płacowego.

Jest to profesjonalne rozwiązanie np.: wnioski rozliczane są co do godziny (jeśli pracuje się różną liczbę godzin w poszczególne dni) a nie jak w większości tego typu programach zaokrąglane do pełnych dni.

Dla pracownika system ten ma ten plus, że zawsze zna aktualne informacje o ilości urlopu i stanie akceptacji swojego wniosku. Pracownicy korzystają też z systemu w domu (np.: przesyłają wnioski zwolnienia z jego skanem).

System działa w chmurze (SaaS) i nie wymaga instalacji na komputerze ani żadnej obsługi informatycznej z naszej strony.

Więcej informacji można przeczytać na stronie www.luminum.pl

U
Urlopekpl

Szanowni Państwo,

Chciałbym zaznajomić Państwa z nowym systemem skierowanym do przedsiębiorstw - URLOPEK.PL.

To internetowy system zarządzania urlopami przeznaczony dla firm, który wypiera zbędną biurokrację.

Urlopy planuje się poprzez specjalny grafik, do którego dostęp mają wszyscy - prezes i pracownicy. Wnioski wypełnia się i przesyła do akceptacji drogą elektroniczną, co redukuje do zera wspomnianą biurokrację i stratę czasu. System posiada również rozbudowany moduł raportów i statystyk, co znacznie ułatwia kontrolę nad grupą pracowników w kontekście ich urlopów.

Istnieje możliwość darmowego testowania systemu przez 21 dni. Zapraszam na www.urlopek.pl

K
Krzysztof

Rozmawiałem z prawniczką i jeżeli się skończy np szkołę policealną a ktoś jeszcze nie pracował to się liczy jako 6 lat przepracowanych i jak ktoś z was dajmy na to bedzie pracować 4 lata już to mu przysługuję 26 dni urlopowych !!! nasza nauczycielka od prawa nam mówiła oczywiście jak na cały etat będziecie pracować :) Po studiach liczy się to jako 8 lat

P
Piotr

Witam
Czy ktoś wie ile należy się urlopu za 1 miesiąc po przepracowaniu 20 lat?

J
Joanna

Witam,
Panu Marcinowi proponuję doczytać poradnik znajdujący się na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Pracy. Osobiście dzwoniłam do lokalnego PIP i poinformowano mnie, że urlop wypoczynkowy ulega proporcjonalnemu zmniejszeniu po powrocie w tym samym roku kalendarzowym jak sam Pan Marcin opisał). Jeżeli kobieta korzysta z urlopu od grudnia i wraca w kolejnym roku kalendarzowym to urlop nabyty w nowym roku nie ulega obniżeniu. Pracownica będzie miała prawo do 26 dni urlopu.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3