Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urlop wypoczynkowy przepisy. Jakie masz prawa? To powinieneś wiedzieć!

Milena Kochanowska
Urlop wypoczynkowy przepisy. Jakie masz prawa? Co powinieneś wiedzieć? Wyjaśnia Marcin Jedwabny z Państwowej Inspekcji Pracy - kampania "Zanim podejmiesz pracę"
Urlop wypoczynkowy przepisy. Jakie masz prawa? Co powinieneś wiedzieć? Wyjaśnia Marcin Jedwabny z Państwowej Inspekcji Pracy - kampania "Zanim podejmiesz pracę" Andrzej Szozda
Urlop wypoczynkowy przepisy. Jakie masz prawa? Co powinieneś wiedzieć? Wyjaśnia Marcin Jedwabny z Państwowej Inspekcji Pracy - kampania "Zanim podejmiesz pracę". Przeczytaj koniecznie!

Jestem kierowcą, mam 12 dni zaległego urlopu wypoczynkowego. Mój szef zaproponował mi, że go ode mnie odkupi. Czy mogę odsprzedać chociaż kilka dni?
Marcin Jedwabny z Państwowej Inspekcji Pracy: Nie. Pracownik nie może sprzedać, zrzec się, ani przenieść prawa do swojego urlopu na inną osobę. Każdemu przysługuje coroczny, nieprzerwany i płatny urlop wypoczynkowy, który musi być wykorzystany jako dni wolne.

Po ukończeniu studiów wyższych zostałam zatrudniona na swoją pierwszą umowę o pracę. Kiedy będzie przysługiwało mi 26 dni urlopu wypoczynkowego?
Marcin Jedwabny z Państwowej Inspekcji Pracy: Wymiar urlopu wynosi 20 dni, gdy pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat, oraz 26 dni jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat. Do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu wlicza się również okresy nauki. W przypadku ukończenia szkoły wyższej do ogólnego stażu pracy wlicza się 8 lat niezależnie od tego, czy studia zakończyły się licencjatem, magisterką czy dyplomem inżyniera. Po dwóch latach zatrudnienia na umowę o pracę przysługiwał więc będzie pani 26 dniowy urlop.

**

Wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 dni, gdy pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat, oraz 26 dni jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat

**


Czy urlop wypoczynkowy można wziąć również w sobotę?

Marcin Jedwabny z Państwowej Inspekcji Pracy: Tak. Urlopu udziela się w dni, w które pracujemy zgodnie z obowiązującym nas rozkładem czasu pracy. Jeżeli sobota jest dla nas regulaminowym dniem pracy, możemy otrzymać urlop w ten dzień.

Jestem pracownikiem z 20 letnim stażem pracy. W przyszłym miesiącu zmieniam pracodawcę. Za ile dni urlopu wypoczynkowego mój obecny szef powinien wypłacić mi ekwiwalent?
Marcin Jedwabny z Państwowej Inspekcji Pracy: W związku z ponad 20 letnim zatrudnieniem przysługują panu 26 dni urlopu. Przy założeniu, że nie miał pan zaległego urlopu można łatwo obliczyć, że przepracowując u obecnego pracodawcy 6 miesięcy, styczeń - czerwiec, przysługiwać będzie panu 6/12 wymiaru urlopu na ten, czyli 13 dni. Za te dni szef powinien panu wypłacić ekwiwalent, pod warunkiem, że urlop nie będzie wykorzystany.

Od grudnia ubiegłego roku jestem na urlopie wychowawczym, z którego wracam do pracy z początkiem września. Czy przysługiwać mi będzie 26 dni urlopu wypoczynkowego?
Marcin Jedwabny z Państwowej Inspekcji Pracy: Nie. Pracownikowi wracającego z urlopu wychowawczego do pracy u dotychczasowego pracodawcy w ciągu roku kalendarzowego po trwającym co najmniej miesiąc okresie min. takiego urlopu wychowawczego przysługuje urlop w wymiarze proporcjonalnym do całego przysługującego urlopu. Pani będzie miała prawo do 8,66 dnia urlopu, po zaokrągleniu do 9 dni.


Czy pracodawca ma prawo odwołać mnie z zaplanowanego urlopu wypoczynkowego?

Marcin Jedwabny z Państwowej Inspekcji Pracy: Tak. Pracodawca w wyjątkowych przypadkach ma prawo odwołać pracownika z urlopu. Może to jednak mieć miejsce tylko w przypadku, gdy obecność pracownika jest konieczna w związku z okolicznościami, których nie można było przewidzieć w chwili rozpoczęcia przez niego urlopu. Pracownik ma prawo do zwrotu udokumentowanych kosztów poniesionych w związku z takim odwołaniem.


Otrzymałem wypowiedzenie umowy o pracę, w trakcie którego mój pracodawca zmusza mnie do wykorzystania przysługującego mi do końca okresu wypowiedzenia urlopu wypoczynkowego. Czy ma do tego prawo?

Marcin Jedwabny z Państwowej Inspekcji Pracy: Tak. W okresie wypowiedzenia pracownik jest zobowiązany do wykorzystania przysługującego mu urlopu, jeżeli w tym czasie pracodawca mu go udzieli. Dopiero w przypadku niewykorzystania przez pracownika przysługującego mu urlopu wypoczynkowego, pracodawca powinien wypłacić mu ekwiwalent.

Szef nie chce udzielić mi urlopu na wizytę u lekarza. Słyszałem o urlopie na żądanie. Czy przysługuje on każdemu pracownikowi?
Marcin Jedwabny z Państwowej Inspekcji Pracy: Każdy pracownik ma prawo do wykorzystania w ciągu roku kalendarzowego 4 dni urlopu na żądanie. To część urlopu wypoczynkowego, którą pracownik może wykorzystać w dowolnym momencie. Najpóźniej w dniu rozpoczęcia takiego urlopu musimy zgłosić pracodawcy żądanie jego udzielenia, np. za pomocą poczty elektronicznej, telefonicznie, pisemnie, lub w każdy inny sposób przyjęty u danego pracodawcy.

Czy to prawda, że pracownikowi niepełnosprawnemu przysługuje więcej dni urlopu wypoczynkowego?
Marcin Jedwabny z Państwowej Inspekcji Pracy: Tak. Każdemu pracownikowi zaliczonemu do znacznego i umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Uprawnienie to nabywa się po przepracowaniu roku po dniu zaliczenia osoby niepełnosprawnej do jednego z wymienionych stopni niepełnosprawności.

Do kiedy powinienem wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy za poprzedni rok?
Marcin Jedwabny z Państwowej Inspekcji Pracy: Najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego. Zaległy urlop za 2012 rok należy udzielić najpóźniej do końca września br.

Czy pracując na umowę zlecenie mam prawo do urlopu wypoczynkowego pracowniczego?
Marcin Jedwabny z Państwowej Inspekcji Pracy: Nie. Tylko pracownicy zatrudnieni na podstawie stosunku pracy - umowy o pracę, powołania, wyboru lub mianowania, albo spółdzielczej umowy o pracę - mają prawo do urlopu wypoczynkowego wynikającego z Kodeksu pracy.

Dwa miesiące temu podjąłem swoją pierwszą w pracę. Ile urlopu mi przysługuje?
Marcin Jedwabny z Państwowej Inspekcji Pracy: Pracownik, który podejmuje swoją pierwszą pracę nabywa prawo do pierwszego urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru przysługującego mu po przepracowaniu roku. Oznacza to, że po pierwszym miesiącu pracy przysługiwać panu będzie 1,66 dnia urlopu wypoczynkowego. Nie ma jednak podstaw prawnych do zaokrąglania tego wyniku w górę do pełnego dnia.

Czy mogę wykorzystać przysługujący mi urlop wypoczynkowy w dowolnych częściach?
Marcin Jedwabny z Państwowej Inspekcji Pracy: Urlop wypoczynkowy udziela się co do zasady jednorazowo w pełnym przysługującym pracownikowi wymiarze. Na wniosek pracownika pracodawca może zgodzić się na urlop w częściach, z których jedna powinna obejmować co najmniej 14 dni kalendarzowych, do których wlicza się również dni wolne od pracy, a także dni wolne wynikające z przeciętnie 5 dniowego tygodnia pracy.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski