18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urlopy ojcowskie stają się faktem

Katarzyna Kamińska
Od dawna polscy ojcowie czekali na możliwość wzięcia urlopu do opieki nad dziećmi
Od dawna polscy ojcowie czekali na możliwość wzięcia urlopu do opieki nad dziećmi Krzysztof Szymczak
Ojcowie dzieci, które przyszły na świat w styczniu ubiegłego roku, muszą się śpieszyć, jeśli chcą skorzystać z nowego urlopu im przysługującego. 1 stycznia 2010 weszły bowiem w życie przepisy umożliwiające mężczyznom skorzystanie z tygodniowego urlopu ojcowskiego.

Żeby go uzyskać, ojcowie dzieci muszą złożyć pisemny wniosek u pracodawcy - nie później niż na siedem dni przed planowanym rozpoczęciem urlopu. Pierwsze wnioski do pracodawców o tego typu urlop zaczęły wpływać jeszcze w grudniu 2009 r. Urlop można bowiem wykorzystać tylko przed ukończeniem przez dziecko pierwszego roku życia. Najbardziej powinni się śpieszyć więc ojcowie dzieci urodzonych przed niespełna rokiem. Ci, których dzieci przyszły na świat przed 8 stycznia ubiegłego roku, nie mają, niestety, już szans na skorzystanie z takiej możliwości. Gdyby bowiem złożyli taki wniosek nawet dzisiaj, do rozpoczęcia przez nich urlopu musi upłynąć minimum 7 dni, a czas ten mija w przyszłą sobotę, 9 stycznia.

Dodatkowy czas ustawodawca przeznaczył również dla matek - od 1 stycznia mogą one skorzystać z dodatkowych dwóch lub trzech tygodni (w zależności, czy urodziły jedno, czy więcej dzieci) urlopu macierzyńskiego ponad im przysługujący. Z dodatkowego urlopu może tym razem skorzystać również ojciec dziecka - przewidziano dwie takie sytuacje. Pierwszą, gdy matka po wykorzystaniu 14 dni urlopu macierzyńskiego zrezygnuje z pozostałej jego części na rzecz ojca dziecka. Natomiast drugą, gdy matka wykorzysta cały przysługujący jej urlop macierzyński, ale nie będzie chciała korzystać z dodatkowych dwóch tygodni. W obu przypadkach z urlopu takiego korzystać może pracujący ojciec dziecka.

Aby móc skorzystać z dodatkowych dwóch tygodni, należy - tak jak w przypadku urlopu ojcowskiego - złożyć pisemny wniosek do pracodawcy. Urlop można uzyskać tylko jednorazowo i bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego. Płatny jest tak samo jak urlop macierzyński.

- Firma nie musi informować swoich pracowników o nowych uprawnieniach rodzicielskich - mówi Janina Ciesielska, kadrowa w dużej firmie poznańskiej. - Zazwyczaj to się jednak robi, ale zaznaczam, że nie jest to nasz obowiązek.

Podobne zasady obowiązują w przypadku rodzin, które zdecydowały się na zaadoptowanie lub wzięcie do rodziny zastępczej dziecka (z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej niespokrewnionej z dzieckiem).

Komu, kiedy i jakie urlopy?

Dodatkowy urlop macierzyński w 2010 r. i w 2011 r.
- do 2 tygodni, w przypadku urodzenia jednego dziecka
- do 3 tygodni, w przypadku porodu mnogiego

w 2012 r. i w 2013 r.
- do 4 tygodni - w przypadku urodzenia jednego dziecka
- do 6 tygodni - w przypadku porodu mnogiego

w 2014 r. i w latach następnych:
- do 6 tygodni - w przypadku urodzenia jednego dziecka
- do 8 tygodni - w przypadku porodu mnogiego

Urlop ojcowski
- 2010 i 2011 r. - 1 tydzień
- od 2012 r. - 2 tygodnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski