Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urządzenia do dezynfekcji rąk trafią do autobusów i tramwajów MPK Poznań

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Po wprowadzeniu urządzeń do bezdotykowej dezynfekcji pasażerowie będą mogli bez obaw sygnalizować chęć wyjścia na przystanku Na żądanie
Po wprowadzeniu urządzeń do bezdotykowej dezynfekcji pasażerowie będą mogli bez obaw sygnalizować chęć wyjścia na przystanku Na żądanie Waldemar Wylegalski
Autobusy i tramwaje od poniedziałku mogą przejeżdżać bez zatrzymywania się obok przystanków na żądanie. W ciągu dwóch lub trzech tygodni będą w nich instalowane aparaty do szybkiej dezynfekcji rąk.

Kierowca nie stanie na przystanku na żądanie, jeśli nie zobaczy oczekujących na nim ludzi, ani też własnych pasażerów, szykujących się do wyjścia. A dokładniej, nie zobaczy, że któryś z pasażerów nacisnął przycisk „stop” albo „drzwi”. To ma upłynnić ruch, sprawić, że autobusy będą mogły zaoszczędzić minuty, które teraz tracą w pojawiających się coraz częściej korkach.

Zobacz także: MPK Poznań: W autobusach i tramwajach wciąż bez tłoku - pasażerowie pamiętają o maseczkach, choć o odstępach już nie zawsze

Nie wszyscy pasażerowie jeżdżą jednak w ochronnych rękawiczkach, mogą więc obawiać się używania przycisków, do których dostęp jest powszechny. Dlatego w najbliższym czasie MPK Poznań będzie instalować bezdotykowe urządzenia do dezynfekcji rąk. Dzięki czujnikom mają one działać szybko i nie tamować ruchu. Urządzenia te pojawią się przy drugich drzwiach w tramwajach i autobusach.

Zobacz też: MPK Poznań: Tramwaj na Ratajczaka ma zacząć jeździć już za dwa lata, ale mieszkańcy mają poważne obawy

- Z uwagi na poluzowanie obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa, w ostatnich dniach obserwowane jest coraz większe natężenie ruchu drogowego i – co się z tym wiąże – odnotowywane są coraz większe opóźnienia autobusów – informuje Zarząd Transportu Miejskiego.

- Decyzja o przywróceniu funkcjonowania na liniach dziennych przystanków na żądanie ma poprawić punktualność komunikacji miejskiej. To rozwiązanie powoduje brak zatrzymań w miejscach bez wymiany pasażerów, a przez to zwiększenie płynności przejazdu.

Przystanki na żądanie nie notują wielkiego ruchu - pasażerowie korzystają z nich rzadko albo w określonych godzinach, a o ich obecności na trasie zawsze informują komunikaty w głośnikach autobusów i tramwajów. Można je sprawdzić także w rozkładach jazdy podanych w internecie.

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski