Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urzędnicy będą kontrolować wydawanie 500 zł na dziecko

Paulina Jęczmionka
W niektórych miastach kraju pracownicy socjali wytypowali rodziny do sprawdzenia wydatków w ramach programu "Rodzina 500 plus". W stolicy Wielkopolski jest jeden wniosek o wywiad środowiskowy w związku z 500 plus.

Rozpoczęły się kontrole wydawania pieniędzy uzyskanych w ramach programu „Rodzina 500 plus”. Jako pierwsze takie działania zapowiedziało Centrum Pomocy Rodzinie i Polityki Społecznej w Gorzowie Wlkp. Ale pojedyncze przypadki zdarzają się już w innych miastach, np. w Pruszczu Gdańskim, a także Poznaniu. Urzędnicy przewidują, że po dłuższym działaniu programu, kontroli będzie więcej.

Gorzowscy urzędnicy w „Faktach TVN” przyznali, że wytypowali do kontroli kilkadziesiąt rodzin, którym na co dzień udzielają pomocy społecznej. W ramach wywiadów środowiskowych chcą pytać, na co idą pieniądze z 500 plus. Na razie zaledwie jedną rodzinę zamierza sprawdzić Poznańskie Centrum Świadczeń.

- Współpracujemy z tą rodziną od lat, znamy jej środowisko i mamy wątpliwości, czy świadczenia wychowawcze na pewno pójdą na dzieci. Występują przesłanki wskazujące, że mogą być marnotrawione - mówi Grzegorz Karolczyk, dyrektor PCŚ. - Naszym zadaniem jest ochrona dobra dzieci, dlatego wystąpimy z wnioskiem do MOPR o przeprowadzenie wywiadu środowiskowego przez pracownika socjalnego.
Grzegorz Karolczyk zdradza, że rodzina ma dwójkę dzieci i od dłuższego czasu zmaga się z problemem alkoholowym. Znajduje się także pod opieką Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, więc i pracownikom socjalnym jest znana. - Rodzice dopiero złożyli wniosek o świadczenie - tłumaczy dyrektor PCŚ. - Obawiamy się, że pieniądze mogą tu, niestety, pójść na alkohol lub inne używki, dlatego jeszcze przed wydaniem decyzji, chcemy dowiedzieć się, jaka jest obecna sytuacja, także prawna, rodziny.

Karolczyk dodaje, że weryfikacja pod kątem marnotrawienia pieniędzy nie jest nowym rozwiązaniem, bo obowiązuje od dawna przy świadczeniach społecznych. Na ok. 15 tys. osób znajdujących się pod opieką PCŚ, w 2015 r. w ok. 300 przypadkach przeprowadzano kontrolę wydawania pieniędzy. Jednak, jak się okazuje, w przypadku programu „Rodzina 500 plus” pojawia się z tym problem.

- Każdy wywiad środowiskowy - w zależności od rodzaju pomocy, o którą się wnioskuje - jest inny - mówi Lidia Leońska, rzecznik MOPR w Poznaniu. - Potrzebny jest nam ogólnopolski wzór kwestionariusza dopasowanego do 500 plus, ale cały czas czekamy na rozporządzenie ministra w tej sprawie. Dopóki go nie będzie, pracownik socjalny nie będzie mógł odwiedzić i zweryfikować rodziny.

Niewiadomych jest wokół wydatkowania 500 plus więcej. Niektórzy urzędnicy mają wątpliwości, czy w ogóle mogą sprawdzać, na co idą pieniądze w rodzinach. - Nie możemy sami podejmować takich kontroli - uważa Małgorzata Cińcio, kierownik działu świadczeń rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lesznie. - Musiałoby wpłynąć zgłoszenie o nieprawidłowym wydawaniu pieniędzy. Jeśli takie się pojawi, to oczywiście, wyślemy pracownika, by sprawdził tę informację. Na razie żadnych zgłoszeń nie otrzymaliśmy.
Z kolei samo ministerstwo w odpowiedzi na nasze pytania tłumaczy, że niepotrzebny jest donos na rodzinę, wystarczy - jak w przypadku Poznańskiego Centrum Świadczeń - własna wiedza urzędników, którzy z nią pracują. Resort zakłada jednak, że „ewentualna ingerencja w funkcjonowanie danej rodziny, może nastąpić tylko w wyjątkowych, kryzysowych sytuacjach”. Jakich? Tego nie precyzuje.

I z jednej strony, wskazuje, że rodzice mają pełną dowolność w wydawaniu świadczenia z 500 plus, ale już z drugiej, w ustawie zapisało, że osoba, która „marnotrawi wypłacane jej świadczenie wychowawcze lub wydatkuje je niezgodnie z celem” będzie dostawać świadczenie - w całości lub w części - w formie rzeczowej (np. w postaci żywności, ubrań, lekarstw) lub poprzez opłacanie usług (np. rachunków, zajęć dodatkowych dla dzieci, żłobka, przedszkola). Nie wiadomo jednak, co konkretnie ma oznaczać marnotrawienie pieniędzy.

Resort podkreśla też, że urzędnik „nie może z góry założyć, jeszcze przed pierwszą wypłatą świadczenia, że rodzina będzie je marnotrawiła i w związku z tym dokonać od razu zmiany formy wypłaty na rzeczową”. Nie wiadomo zatem, jak zostanie rozwiązana sprawa rodziny z Poznania. Sensu kontroli raczej nie widzi też urząd wojewódzki. - W naszej ocenie na etapie wdrażania programu analiza celowości wykorzystania pieniędzy jest pozbawiona wartości poznawczej - przyznaje Tomasz Stube, rzecznik wojewody wielkopolskiego. - Nie oznacza to jednak, że nie zostanie ona przeprowadzona - dodaje.

Współpraca: Piotr Pewiński

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski