Urzędnik wyborczy. Czym się zajmuje i jak nim zostać?

Anna Bartosiewicz
Trwa rekrutacja na urzędników wyborczych.
Trwa rekrutacja na urzędników wyborczych. geralt (Pixabay.com)
Udostępnij:
W 2018 r. utworzono nowy rodzaj stanowiska, którym jest urzędnik wyborczy. To osoba, która zajmuje się okresowo organizacją wyborów. Sprawdź, co zrobić, żeby zostać urzędnikiem wyborczym oraz ile można zarobić, pełniąc jego funkcję.

Stanowisko urzędnika wyborczego funkcjonuje od I kw. 2018 roku. Urzędnicy wyborczy mają przejąć obowiązki związane z organizacją wyborów, które wcześniej sprawowały gminy. Tego typu stanowiska powstały dzięki nowelizacji ustawy Kodeks wyborczy, która nastąpiła w styczniu 2018 roku. Powołanie urzędników wyborczych miało zwiększyć udział obywateli w wyborze, funkcjonowaniu i kontrolowaniu niektórych organów publicznych.

Kto może zostać urzędnikiem wyborczym?

Aby pełnić funkcję urzędnika wyborczego, trzeba pracować w budżetówce w oparciu o umowę o pracę. Przyjęcie tej funkcji nie jest równoznaczne z podjęciem drugiej pracy. Urzędnikiem wyborczym ma prawo zostać pracownik urzędu działającego w ramach: administracji rządowej lub samorządowej, zatrudniony w jednostkach im podległych lub przez nie nadzorowanych. Natomiast nie może nim zostać: urzędnik sądu lub prokuratury, nauczyciel akademicki, nauczyciel w szkole lub w przedszkolu niepublicznym oraz członek Regionalnej Komisji Orzekającej przy Regionalnych Izbach Obrachunkowych.

Sprawdź aktualne oferty pracy

Dodatkowo trzeba posiadać wykształcenie wyższe. Urzędnik wyborczy pełni rolę pracownika delegowanego do wykonywania innej pracy z własnej inicjatywy. Oznacza to, że nie musi rezygnować z etatu, aby objąć nowe stanowisko.

Czym zajmuje się urzędnik wyborczy?

Szczegóły dotyczące pracy urzędnika wyborczego zostały określone w Kodeksie wyborczym. Taki urzędnik powinien pełnić swoje obowiązki okresowo – od dnia zarządzenia wyborów aż do rozstrzygnięcia ewentualnych protestów wyborczych, a także w innych przypadkach, kiedy będzie tego wymagała sytuacja. Innymi słowy, urzędnik wyborczy musi być dyspozycyjny i gotowy na to, aby wstrzymać się od pełnienia codziennych obowiązków na czas wyborów.

Do przykładowych zadań urzędnika wyborczego należą:

- przygotowanie wyborów,
- nadzór nad przebiegiem wyborów w obwodowych komisjach wyborczych (OKW),
- organizacja szkoleń dla członków OKW,
- dostarczenie kart do głosowania do obwodowych komisji wyborczych.

Ile zarabia urzędnik wyborczy?

Osoba na stanowisku urzędnika wyborczego może zarobić nawet nawet 4,4 tys. zł brutto. Jej wynagrodzenie będzie proporcjonalne do czasu wykonywania zadań. Powołuje ją na okres sześciu lat szef Krajowego Biura Wyborczego (KBW).

Jak przebiega rekrutacja na urzędnika wyborczego?

Nabór na urzędników wyborczych trwa. Docelowo w gminach do 20 tysięcy mieszkańców urzędnicy wyborczy mają obsadzić po dwa stanowiska, w gminach do 50 tysięcy mieszkańców – trzy, a w większych gminach na każde 50 tysięcy mieszkańców będzie przypadać kolejny urzędnik wyborczy – łącznie w jednej gminie może ich być siedmiu. W miastach wojewódzkich lub powiatowych ma być powoływany jeszcze jeden dodatkowy urzędnik wyborczy. W Warszawie liczba urzędników wyborczych będzie ustalana indywidualnie dla każdej dzielnicy. Oprócz tego przewidziano wakaty dla dwóch urzędników ponaddzielnicowych.

Zobacz, którzy pracodawcy rekrutują

Aby zostać urzędnikiem wyborczym, nie można mieszkać, ani pracować w gminie, w której będą pełnione obowiązki – wyjątek stanowią miasta na prawach powiatów. Funkcji tej nie wolno sprawować osobie skazanej za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe, należącej do partii politycznej lub prowadzącej działalność nie do pogodzenia z pełnioną funkcją.

Kandydat ubiegający się o stanowisko urzędnika wyborczego powinien złożyć zgłoszenie do dyrektora delegatury właściwej dla gminy, w której ubiega się o wakat. Zgłoszenie musi zawierać:
- imię (imiona) i nazwisko,
- numer ewidencyjny PESEL,
- adres zamieszkania, który figuruje w stałym rejestrze wyborców,
- informacje o wykształceniu i miejscu pracy,
- nazwę gminy, w której kandydat chce pełnić funkcję urzędnika wyborczego.

Osoby, które pracowały już przy organizacji wyborów lub wykonywały inne zadania związane z wyborami, powinny zawrzeć w zgłoszeniu informacje na temat posiadanego doświadczenia. Zgłoszenie musi zawierać kopię dyplomu potwierdzającego posiadane wykształcenie wyższe oraz potwierdzenie przez pracodawcę faktu zatrudnienia w jednym z odpowiednich urzędów.

Mimo że praca urzędnika wyborczego oznacza dodatkowe źródło dochodu, w praktyce brakuje chętnych do pełnienia tej funkcji. Wszystko przez obostrzenie związane z miejscem zamieszkania, a ustawa nie przewiduje zwrotu kosztów dojazdu do gminy, w której ma działać urzędnik. Niektórzy urzędnicy mają również obawy związane z tym, jak ich dodatkowe zadania przyjmie pracodawca.

Jak udało nam się dowiedzieć w Delegaturze Krajowego Biura Wyborczego w Warszawie, rekrutacja na urzędników wyborczych cały czas jest w toku. Przybywa nowych urzędników, ale niektórzy zdążyli już zrezygnować z pełnionej funkcji, podając różne powody rezygnacji.

Miliardowe inwestycje w Polsce zagranicznych firm

Wideo

Materiał oryginalny: Urzędnik wyborczy. Czym się zajmuje i jak nim zostać? - Polska Times

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gość

Tylko nikt nie podaje, że w aktualnej pracy, osoba pełniąca funkcję urzędnika jest delegowana i nie ma urlopu, 13-stki, jest w swojej dotychczasowej pracy jakby na urlopie bezpłatnym

g
gość
nikt nie podaje, że aby pelnic funkcję urzędnika trzeba w swojej dotychczasowej pracy byc delegowanym (tak jak na urlopie bezplatnym), nie ma urlopu, 13-tki itp.
g
gosc
Aktualnie internetowo można załatwić tyle ważnych spraw które wymagają poufności i potwierdzenia tożsamości, szkoda że na głosować elektronicznie nie można.
Dodaj ogłoszenie