Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urzędy na pracy zdalnej. Jak będzie można załatwić sprawę w poznańskich urzędach?

Weronika Błaszczyk
Weronika Błaszczyk
Minister zdrowia wydał rozporządzenie wprowadzające obowiązek pracy zdalnej w administracji publicznej w związku z dynamicznym wzrostem liczby nowych zakażeń koronawirusa. Jak to będzie wyglądało w poznańskich urzędach? Na co należy się przygotować?
Minister zdrowia wydał rozporządzenie wprowadzające obowiązek pracy zdalnej w administracji publicznej w związku z dynamicznym wzrostem liczby nowych zakażeń koronawirusa. Jak to będzie wyglądało w poznańskich urzędach? Na co należy się przygotować? Waldemar Wylegalski
Minister zdrowia zapowiada wydanie rozporządzenia wprowadzającego obowiązek pracy zdalnej w administracji publicznej w związku z dynamicznym wzrostem liczby nowych zakażeń koronawirusa. Jak to będzie wyglądało w poznańskich urzędach? Na co należy się przygotować?

Urzędy zdalnie

Większość urzędów już od dłuższego czasu umożliwia zainteresowanym załatwienie części spraw w trybie zdalnym. Bez konieczności odwiedzania danego punktu można m.in. składać wybrane wnioski. Jeśli zaś niezbędna jest bezpośrednia wizyta, wtedy należy się na nią umówić telefonicznie lub przez formularze dostępne w Internecie. Rezerwacja takiego spotkania działa np. w Urzędzie Miasta Poznania czy Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim.

Nowe rozporządzenie ministra Niedzielskiego ma jednak zakładać, by obowiązek pracy zdalnej został nałożony na wszystkich pracodawców publicznych w administracji, z wyjątkiem tych zadań, które muszą być realizowane na rzecz obywateli i w tradycyjnym modelu pracy.

Urzędy na pracy zdalnej w Poznaniu

Nie ma jednak jeszcze dokładnych informacji co do ostatecznego kształtu ograniczeń w funkcjonowaniu i pracy urzędów.

W momencie opublikowania rozporządzenia ministra zdrowia i po zapoznaniu się ze szczegółami tego dokumentu będą podejmowane ewentualne decyzje co do zakresu obsługi mieszkańców i zasad funkcjonowania Starostwa Powiatowego w Poznaniu

– mówi Katarzyna Wozińska-Gracz, rzeczniczka prasowa.

Podkreśla też, że cały czas czuwa się nad bezpieczeństwem pracowników i klientów urzędu poprzez nakaz zasłaniania ust i nosa, dezynfekcję rąk i kontrolowania liczby osób na terenie placówki.

Dotychczasowe doświadczenie pracy z trybem zdalnym w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego pokazało, że praktyką, która się sprawdziła, było zachowanie pełnej dostępności do urzędu w godzinach i dniach urzędowania poprzez przyjęcie odpowiedniej do sytuacji organizacji pracy. Korzystaliśmy z takich rozwiązań m.in., że część pracowników świadczyła pracę zdalnie, a część stacjonarnie, unikając bezpośredniego kontaktu. W ten sposób udawało nam się zachować ciągłość pracy w przypadku wystąpienia zakażeniem wirusem i związaną z tym koniecznością izolacji czy kwarantanny

– wyjaśnia Anna Parzyńska-Paschke, rzeczniczka prasowa Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

Dodaje też:

Niezmiennie zachęcamy klientów urzędu do maksymalnego wykorzystania narzędzi zdalnych przy komunikacji z urzędem, tj. przesyłania pism i wyjaśnień w formie elektronicznej, kontaktu e-mailowego i telefonicznego oraz organizowania spotkań online.

Podobnie do sprawy podchodzą pracownicy Urzędu Miasta Poznania. Aby minimalizować ryzyko zakażenia się lub objęcia pracowników kwarantanną, dyrektorzy wydziałów i biur urzędu od początku epidemii mają uprawnienie do kierowania do pracy zdalnej podległych im pracowników, na zasadach wprowadzonych w zarządzeniu przez prezydenta Poznania.

Zmiany nie powinny być odczuwalne dla klientów. Obsługa klienta nie ulegnie zmianie

– informuje Barbara Dziczkaniec, zastępczyni dyrektora Wydziału Organizacyjnego UMP.

Zaznacza, że nadal będzie utrzymana możliwość załatwienia sprawy na zasadach już obowiązujących, czyli poprzez tzw. system kolejkowy – po wcześniejszym umówieniu wizyty w urzędzie czy poprzez elektroniczny system. Przy pewnych zastrzeżeniach możliwe jest również przyjście bez wcześniejszego umówienia wizyty np. zgłoszenie zgonu w Urzędzie Stanu Cywilnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski