Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uśmiechnijmy się pięknie i zdrowo

Milena Kochanowska
Waldemar Wylegalski
Z Dariuszem Zyberem, specjalistą z dziedziny protetyki rozmawia Milena Kochanowska

Nie tylko nasze zdrowie, ale i dobre samopoczucie zależy w dużej mierze od kondycji i wyglądu zębów. Potwierdzają to też psycholodzy. Jakie są sposoby na ładny uśmiech?
- Sposobów jest obecnie coraz więcej. Wszystko zależy od tego, co chcemy poprawić lub naprawić i w jaki sposób chcemy to zrobić .Technika dentystyczna proponuje wiele rozwiązań, które są za każdym razem indywidualnie przygotowywane i omawiane z pacjentem. Czasem zależy to od jego stanu uzębienia, a czasem od możliwości finansowych. Możemy zastosować między innymi: korony lub licówki ceramiczne, szyny do wybielania, implanty. Lekarze stomatolodzy proponują kilka rozwiązań protetycznych w konsultacji z technikiem, a następnie przedstawiają je pacjentowi. Potem najważniejsza jest już cierpliwość pacjenta i jego współpraca z lekarzem i technikiem.

Dziś wszyscy chcemy mieć zdrowe i białe zęby. Czy jest to jednak możliwe?

- Fachowcy z dziedziny protetyki od lat starają się, żeby tak było, pracują więc cały czas nad nowymi metodami. Jedną z popularniejszych metod na świecie, rekomendowaną przez specjalistów, skuteczną poprawą kształtu i koloru zęba, niezależnie od wieku pacjenta, jest metoda nakładania na zęby licówek.

A czym jest licówka?

- To płytka ceramiczna, którą wykonuje się w pracowni protetycznej a następnie przykleja się ją na ząb. Licówki można podzielić na dwa rodzaje: te, które wymagają szlifowania zębów i takie, które nakłada się na nieoszlifowane zęby. Te drugie wykonywane są na folii platynowej i mają minimalną grubość 0,1 mm.

Dlaczego ta metoda uznawana jest dziś za jedną z najlepszych?
- Bo umożliwia rozwiązywanie problemów kosmetycznych i funkcjonalnych bez konieczności ingerencji w zdrowe tkanki zębów. Można je przecież przyklejać do nieoszlifowanej powierzchni zęba. Technika ta doskonale nadaje się do wykonywania rekonstrukcji nawet o najwyższych wymaganiach estetycznych, a także stanowi alternatywę dla leczenia ortodontycznego pozwalając zaoszczędzić czas. To obecnie najprostszy sposób odbudowy lub zmiany kształtu zęba, umożliwiający także skuteczne leczenie po urazach.
Ale można je zastosować także wtedy, gdy chcemy wprowadzić tylko drobne poprawki naszego uzębienia?
- Oczywiście. Za pomocą licówek możemy przy niewielkim konturowaniu kosmetycznym zatuszować na przykład diastemy i nierówności zębów. Uszkodzoną licówkę można zaś zawsze wymienić i w jej miejsce nakleić nową.

Wielu z nas boi się zabiegów u stomatologa. Czy nakładanie licówek jest bolesne?
- Metoda jest bezbolesna, a po założeniu licówki nie występuje żadna nadwrażliwość.

Czy nie są one widoczne?
- To zależy przede wszystkim od doświadczenia technika. Jak każda praca ręczna i ta wymaga zdolności manualnych. Licówki zrobione z ceramiki skaleniowej wzmacnianej leucytem najbardziej przypominają naturalne szkliwo zęba. Żaden inny materiał używany do ich wykonania nie gwarantuje tak trwałego i jednocześnie tak naturalnego efektu. Tego rodzaju licówki charakteryzują się też wysoką odpornością na ścieranie i trwałością koloru oraz gwarantują wybielenie zębów.

Każdy z nas ma zęby nieco innego koloru. W jaki sposób dobiera się więc ten odpowiedni do wykonania licówki?

- Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że biel może mieć nawet kilkadziesiąt odcieni. Dobranie tej odpowiedniej jest wynikiem doświadczenia, fachowości i żmudnej pracy. Dla nas i dla pacjenta najważniejszy jest przecież efekt końcowy.

STRONA GŁÓWNA GŁOSU WIELKOPOLSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski