Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ustawa dekomunizacyjna: Kolejne ulice w Wielkopolsce zmieniają swoje nazwy. Tym razem w Kwilczu i Mosinie

NK
Ul. 25 Stycznia w Mosinie
Ul. 25 Stycznia w Mosinie Google Street View
Kolejne miejscowości w Wielkopolsce zmieniają nazwy swoich ulic. Tym razem mieszkańcy będą musieli przyzwyczaić się do nowych nazw w Kwilczu oraz Mosinie. To efekt ustawy dekomunizacyjnej.

Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann wydał zarządzenia dotyczące zmiany nazw dwóch ulic w Kwilczu i Mosinie. W Kwilczu dotychczasowa ulica 27 Stycznia, upamiętniająca wkroczenie jednostek Armii Czerwonej do miejscowości, nosić będzie nazwę 6 Stycznia 1919 roku.

– Data nawiązuje do działań powstańców wielkopolskich z Kwilcza na terenie powiatu międzychodzkiego. Tego dnia przybył z Poznania przedstawiciel Naczelnej Rady Ludowej Ludwik Kaczmarek, a także zawiązała się kwilecka drużyna powstańcza, nazwana później „Drużyną wolności”, która brała udział w walkach między innymi o Kamionnę i Kolno – wyjaśnia Tomasz Stube, rzecznik prasowy wojewody.

Jednocześnie dodaje, że wojewoda zmienił też nazwę mosińskiej ulicy 25 Stycznia na ulicę Niepodległości. – Nowa nazwa nawiązuje do Narodowego Święta Niepodległości – mówi Tomasz Stube.

Zmiany nazw ulic w Wielkopolsce to efekt uchwalonej przez Sejm ustawy dekomunizacyjnej, która zabrania funkcjonowania w przestrzeni publicznej symboli oraz rzeczy odwołujących się do ustroju komunistycznego w tym m.in. nazw ulic czy placów, pomników itp. Z tego powodu w całym województwie konieczne stała się zmiana nazw niektórych ulic w różnych miastach.

Kilka dni temu informowaliśmy w „Głosie” o kontrowersyjnej zmianie nazwy ulicy 25 Stycznia w Tarnowie Podgórnym. Zamiast niej ma tam być ulica Zbigniewa Romaszewskiego, działacza opozycji w czasach PRL i wieloletniego senatora związanego m. in. z PiS, który zmarł w 2014 roku. Chociaż zmianę nazwy pozytywnie zaopiniował IPN, nie zgadzały się na to władze gminy, które najpierw zapowiadały złożenie odwołania a następnie zaproponowały swoją nazwę. Ta jednak nie została przyjęta. Z kolei w Poznaniu największe kontrowersje budzi ewentualna zmiana nazwy ulicy 23 Lutego. Przypomnijmy, że zgodnie z zarządzeniem wojewody ma tam być ul. Janiny Lewandowskiej.

ZOBACZ TAKŻE:

Według popularnego portalu TripAdvisor w Poznaniu i okolicy działa ponad 1000 restauracji. Które z nich są najsmaczniejsze? Prezentujemy 20 najlepszych restauracji w Poznaniu, które są najwyżej oceniane przez internautów. Sprawdźcie, na kolejnych slajdach, gdzie serwują najpyszniejsze potrawy w mieście i koniecznie wybierzcie się tam na obiad.Zobacz kolejne lokale, posługując się klawiszami strzałek na klawiaturze, myszką lub gestami ------>

TOP 20 restauracji w Poznaniu. Tu warto zjeść według interna...

ZOBACZ TEŻ - 10 NAJGORSZYCH TRANSFERÓW LECHA

Lech Poznań: 15 najlepszych transferów w historii Kolejorza [RANKING]

W Poznaniu powstanie prawdziwa perełka. Miasto odkopie fragmenty XIX-wiecznych miejskich fortyfikacji, które znajdują się pod ul. Jana Pawła II i poprowadzi tamtędy Wartostradę.Przejdź do kolejnej wizualizacji --->

Wartostrada zostanie połączona z Maltą. Rowerzyści pojadą pr...

Plac Szewczyka zmienili na plac Kaczyńskich. Mieszkańcy Katowic wyszli na ulice:

Źródło: TVN24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski