Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ustawa dekomunizacyjna. Które ulice do zmiany nazwy?

Anna Jarmuż
Ustawa dekomunizacyjna. Które ulice do zmiany nazwy?
Ustawa dekomunizacyjna. Które ulice do zmiany nazwy? Waldemar Wylegalski
Szenwald czy Kasznica, Berling czy Kaczorowski - kto ma być patronem ulicy? O tym rozmawiali radni na ostatniej komisji kultury i nauki.

Rozpoczęła się dyskusja na temat zmian nazw poznańskich ulic, kojarzących się z czasami PRL-u. Zgodnie z ustawą dekomunizacyjną, która weszła w życie 2 września, samorządy mają rok, by usunąć z miejskiej przestrzeni nazwiska osób, organizacje, daty i wydarzenia nawiązujące do poprzedniego systemu.

- Narzucanie z góry konieczności zmian ogranicza swobodę samorządów. Skoro jednak mamy takie prawo, musimy podjąć odpowiednie działania - stwierdza Antoni Szczuciński z SLD, przewodniczący komisji kultury i nauki Rady Miasta.

Natomiast zdaniem Przemysława Alexandrowicza, usuwaniem pozostałości komunizmu miasto powinno zająć się dużo wcześniej, zanim weszła w życie ustawa dekomunizacyjna. - Osoby i formacje, które źle zapisały się w historii Polski, nie powinny być honorowane nazwami ulic i placów - uważa radny PiS.

Jakie ulice do zmiany?
Nad najlepszym rozwiązaniem miejscy radni pracują wspólnie z GEOPOZ-em. Pojawiły się już wstępne propozycje. Patrona ulicy Lucjana Szenwalda (poety i działacza komunistycznego) na Świerczewie może zastąpić Stanisław Kasznica (komendant Narodowych Sił Zbrojnych). Z Wilczego Młyna zniknąć ma ul. gen. Zygmunta Berlinga (dowódcy utworzonej w Związku Radzieckim I Dywizji Piechoty im. T. Kościuszki). W jej miejsce prawdopodobnie pojawi się ul. Ryszarda Kaczorowskiego (ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie). Natomiast ul. PGR Wielkie, w pobliżu jeziora Kierskiego, pewnie zmieni nazwę na Nad Przeźmierką. Bo tam jak wyjaśnia Urszula Majer z Zarządu Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ, tam właśnie znajduje się ciek tej rzeki.

Radni stwierdzili, że należy zastanowić się nad nową nazwą dla ul. Armii Ludowej (Wilczy Młyn). Pojawiły się głosy, że może zastąpić ją ul. 15. Pułk Ułanów Poznańskich. Rozważana będzie też zmiana patrona ulicy na Ogrodach - działacza komunistycznego Józefa Paszty. Niewykluczone, że to jego - a nie Ludwika Waryńskiego zastąpi Wanda Błeńska.

- W wyniku dyskusji zdecydowaliśmy, że pozostawiona zostanie ul. Żołnierzy Lenino (także na Wilczym Młynie, przyp. red.) - tłumaczy Antoni Szczuciński. - Lenino to miejsce, które nie powinno kojarzyć się z ideą. Symbolizuje ono śmierć wielu polskich żołnierzy.

Urszula Majer zaznacza, że to dopiero początek dyskusji na temat zmian nazw poznańskich ulic. Opracowany przez GEOPOZ projekt uchwały zaopiniować musi komisja kultury i nauki oraz rady osiedli. Dopiero potem dokument trafi na sesję. Jeśli dekomunizacji nie przeprowadza radni, zrobi to wojewoda.

- W Poznaniu nie mamy zbyt wielu miejsc, które kojarzą się z czasami PRL-u. W ciągu roku powinniśmy się ze wszystkim uporać - stwierdza U. Majer.

A co z Waryńskim?
Cały czas trwa też dyskusja na temat zmiany nazwy placu Ludwika Waryńskiego na Ogrodach. Pojawiła się propozycja, by działacza socjalistycznego z XIX w. zastąpiła zmarła niedawno lekarka i misjonarka - Wanda Błeńska. W środę odbyło się kolejne burzliwe spotkanie w tej sprawie. Wyniki konsultacji zostaną wkrótce przedstawione radnym z komisji kultury i nauki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ustawa dekomunizacyjna. Które ulice do zmiany nazwy? - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski