Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ustawa medialna. Paweł Szrot: Prezydent jest gotowy zawetować nowelizację w tym kształcie

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Ustawa medialna. Paweł Szrot: Prezydent jest gotowy zawetować nowelizację w tym kształcie
Ustawa medialna. Paweł Szrot: Prezydent jest gotowy zawetować nowelizację w tym kształcie adam jankowski / polska press
Prezydent mówił o tym wprost, że w tym kształcie jest gotów zawetować ustawę o radiofonii i telewizji - powiedział szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot.

W poniedziałek wieczorem w Radiu Zet szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot pytany był o decyzję prezydenta w sprawie ustawy medialnej.

- Prezydent mówił o tym wprost – a ja w jego imieniu komunikowałem to stronie rządowej, politycznej, inicjatorom tego projektu – że w tym kształcie jest gotów zawetować tę ustawę - podkreślił.

Przypomniał, że Duda publicznie wspominał o obiekcjach jakie ma do nowelizacji ustawy i radiofonii i telewizji. - Mówił o kwestiach dotyczących wolności gospodarczej, wolności słowa, o kwestiach dotyczących relacji z naszymi partnerami zagranicznymi – tłumaczył.

Szrot wskazał również, że jest rozważanych kilka wariantów i prezydent brał pod uwagę wszystkie okoliczności, które były związane z ta ustawą. - Jeśli znajdzie się w Sejmie większość do odrzucenia wniosku o odrzucenie, które wyjdzie z Senatu, to poprawek w tej sytuacji nie będzie, kształt ustawy jest taki, jaki przyjął Sejm po poprawkach. Prezydent zapowiedział zawetowanie uchwalonej ustawy w tym kształcie, który został przyjęty - zapowiedział.

Senackie komisje o ustawie

W poniedziałek wrócił temat tak zwanej ustawy medialnej czyli nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji.

O godzinie 13.30 rozpoczęło się posiedzenie trzech senackich komisji: Komisji Kultury i Środków Przekazu, Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz Komisji Ustawodawcza, które będą rozpatrywały nowelizację. Rozpatrywana ma być między innymi poprawka zapowiedziana przez sprawozdawcę projektu – posła PiS Marka Suskiego. Poprawka ta mówi, że nadawcy, którzy mają koncesje satelitarne, nie muszą spełniać wymogu 49 proc. kapitału spoza EOG.

Jednak na posiedzeniu komisji nie pojawił się poseł sprawozdawca Marek Suski.

Po raz pierwszy podczas obecnej kadencji Senatu, po wysłuchaniu głosów ekspertów, przewodniczących trzech komisji wnieśli wniosek o odrzucenie projektu w całości.

- Pierwszy raz w historii tej kadencji Senatu, w imieniu trzech przewodniczących połączonych komisji, zgłaszam wniosek o odrzucenie tego projektu w całości. Tego projektu nie da się naprawić. Wszystkie oponie ekspertów jednoznacznie wskazują, że ustawa narusza polską konstytucję, liczne przepisy prawa krajowego, narusza przepisy prawa wspólnotowego - mówił przewodniczący senackiej komisji ustawodawczej Krzysztof Kwiatkowski.

Podczas głosowania senackie komisje odpowiedziały się za całkowitym odrzuceniem projektu ustawy medialnej. Za odrzuceniem było 23 senatorów, 11 było przeciw, a nikt się nie wstrzymał.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ustawa medialna. Paweł Szrot: Prezydent jest gotowy zawetować nowelizację w tym kształcie - Portal i.pl

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski