Ustawa medialna PiS już w Sejmie. Zmieniono wiele...

  Ustawa medialna PiS już w Sejmie. Zmieniono wiele pierwotnych propozycji ws. mediów narodowych

  Damian Witek (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Konferencja prasowa Jacka Kurskiego

  Konferencja prasowa Jacka Kurskiego ©brak

  Prawo i Sprawiedliwość wycofało się z części dotychczasowych propozycji ws. mediów narodowych. W czwartek w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie kolejnego już projektu tzw. dużej ustawy medialnej. Sytuacja ta budzi oburzenie opozycji.
  Konferencja prasowa Jacka Kurskiego

  Konferencja prasowa Jacka Kurskiego ©brak

  PiS od początku objęcia władzy zapowiadało, że naprawi sytuację mediach publicznych. Efekt zamierzano osiągnąć za pomocą tzw. dużej ustawy medialnej. Projekt ten przewiduje przekształcenie mediów publicznych w media narodowe.

  Podstawowym celem ustawy jest przekształcenie TVP, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej ze spółek prawa handlowego w instytucje mediów narodowych, a także zastąpienie abonamentu RTV powszechną składką audiowizualną, ściąganą wraz z opłatą za prąd.
  Jednak w środę wiceminister kultury Krzysztof Czabański w rozmowie IAR zapowiedział, że opłata na media narodowe doliczana do rachunku za prąd nie zacznie obowiązywać od 2017 r., jak planował rząd.

  Czabański zaznaczył dodatkowo, że będą potrzebne dwie ustawy „pomostowe”. Projekt jednej z nich - o Radzie Mediów Narodowych - wpłynął w środę do Sejmu. Drugi projekt zostanie złożony w ciągu kilku tygodni i ma dotyczyć poprawy ściągalności abonamentu RTV.
  W myśl stale kształtującej się wersji projektu ustawy o mediach narodowych, przeformowanie to miałoby nastąpić od 1 lipca tego roku. Jednak do tej pory nie udało się stworzyć zadowalających rząd przepisów i wszystko wskazuje na to, że zmiany nie zaczną obowiązywać w wyznaczonym terminie.

  CZYTAJ TAKŻE: Duża ustawa medialna trafiła do Sejmu [PROJEKT USTAWY O MEDIACH NARODOWYCH] [PDF]

  Poprzedni projekt ustawy medialnej autorstwa PiS trafił do Sejmu już w kwietniu. Jednak po pierwszym czytaniu prace przerwano. - Oficjalnie nie dostaliśmy informacji, czemu prace nad poprzednim projektem przerwano. Może PiS zorientował się, że to bubel - powiedziała na czwartkowej konferencji prasowej Iwona Śledzińska-Katarasińska, posłanka Platformy Obywatelskiej. Dodała, że jej zdaniem, nowa ustawa omija wymogi Komisji Europejskiej - ogranicza kompetencje KRRiT, ustanawia Radę Mediów Narodowych - czyli nowy „Radiokomitet”.

  Opozycja od początku pojawienia się propozycji reformy mediów publicznych nieustannie je krytykowała. Jednym z podstawowych zarzutów było to, że projekty (a było ich kilka) trafiają pod sejmowe obrady późnym wieczorem. - Nocne ustawy to zła choroba tego Sejmu - kilkanaście godzin na procedowanie, w pośpiechu, bez opinii i konsultacji – powiedziała w czwartek w Sejmie Małgorzata Kidawa-Błońska. Jej zdaniem najnowszy projekt PiS procedowany jest bez konsultacji, przygotowany na ostatnią chwilę, w nocy.

  Zastrzeżenia te pojawiły się, bo projekt przewiduje, że wyboru władz mediów publicznych będzie dokonywała pięcioosobowa Rada Mediów Narodowych wybierana przez Sejm, Senat i prezydenta na 6-letnią kadencję. Wśród kandydatów wybieranych przez Sejm jedno miejsce będzie ustawowo gwarantowane dla kandydata z największego klubu opozycyjnego.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A

  internautka 50+ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

  miało być tak pięknie. Płacą wszyscy przy opłacie za energię elektryczną,
  15 a może nawet 12, złotych a co jest i będzie, USZCZELNIANIE żeby wszycsy płacili daninę 22 zła na telewizję pisowską....rozwiń całość

  miało być tak pięknie. Płacą wszyscy przy opłacie za energię elektryczną,
  15 a może nawet 12, złotych a co jest i będzie, USZCZELNIANIE żeby wszycsy płacili daninę 22 zła na telewizję pisowską.
  Nie wygląda to obiecująco!!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  LUmPO LIBEERelity PRzeKAZIORY

  777 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 6

  WSZENDZIE SIEJOM JAD BALCERKA BOGA TUSSKA KOmORUSSKA I swMAMONNY I LIBER MARYCHY A IM WIENKSZO ZWADA U SUWERENA TYM szymPOnsy BARDZI BOSSkie.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Uwaga troll!

  Cysorz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

  Uwaga, troll!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie oglądam - nie płacę!

  abcd (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

  Nie oglądam - nie płacę!
  Pobieranie pieniędzy w innej formie niż podatek, za usługę z której nie korzystam jest kradzieżą.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kurskiBrafffo

  Jarek_kiedy_zgon (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

  No i naprawili, wszystko idzie zgodnie z planem, oglądalność spada.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo