Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Ustawa o działkach. Za błędy posłów zapłacą działkowcy?

Olga Trudnowska
Jeszcze przez osiemnaście miesięcy obowiązywać będzie ustawa o Rodzinnych Ogródkach Działkowych. Po tym okresie, jeśli posłowie nie uchwalą nowej ustawy, los Polskiego Związku Działkowców stanie pod znakiem zapytania.

Na poniedziałkowej konferencji zorganizowanej przez Okręgowy Zarząd PZD omawiano przyszłość ogródków działkowych.

- Związek nie chce straszyć, przedstawiamy tylko realne wnioski. Politycy twierdzą, że działkowcom nic nie grozi, a ustawa uderza tylko w Polski Związek Działkowców. Rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej, jeśli posłowie nie dogadają się w sprawie nowych przepisów, zniknie PZD a użytkowanie wieczyste, które należy do związku przejdzie w ręce prywatnych właścicieli - mówi Zdzisław Śliwa, prezes Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców w Poznaniu. Oznacza to, że działkowcy zostaną wywłaszczeni z terenów.

W związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego uchylającego prawie połowę przepisów obecnej ustawy, działkowcy zostaną pozbawieni części przywilejów takich jak zwolnienie z podatku rolnego czy od nieruchomości. W wyroku TK nie ma informacji o odszkodowaniach, co więcej działkowcy będą zobowiązani do uiszczenia opłat za bezprawne przebywanie na gruncie.

- W dotychczas obowiązującej ustawie z dnia 2005 roku, to posłowie popełnili błąd, a odpowiedzialność ponosić będą działkowcy - dodaje Andrzej Górczyński, członek komisji medialnej przy OZ PZD w Poznaniu.

W okręgu poznańskim znajduje się 56 tysięcy działek, w samym Poznaniu ponad 17 tysięcy, a liczba użytkowników jest o wiele większa. - Część z tych ludzi pozostanie na lodzie. Już dzielone są tereny działek, mimo, iż nie zostały one jeszcze zlikwidowane. W Poznaniu nie ma wolnych terenów na działki zastępcze, a w Warszawie tylko jeden ogród działkowy jest umieszczony w planach. Gdyby uwłaszczenie było realne, związek byłby za, ale w dużych miastach nie jest to możliwe - informuje Zdzisław Śliwa.

Przed Mistrzostwami Euro 2012, gdy remontowany był obszar wokół stadionu, działkowcy zlikwidowanych ogrodów przy ulicy Bułgarskiej dostali zamienne działki.

- Miasto przekazało teren na Minikowie, ale to było jeszcze przed wyrokiem TK - dodaje. Obszar ROD na Minikowie jest na tyle duży, że pierwsi wysiedlani działkowicze będą mogli ubiegać się o rekompensatę w formie ogródków na tym terenie.

Podczas konferencji poruszono również sprawę Ireneusza Jarząbka, prezesa ciągle niezarejestrowanego Stowarzyszenia "Zielona Dolina" w Swarzędzu. - Ten pan kreuje się na odnowiciela PZD, ale tak naprawdę popiera go kilka może kilkanaście osób - twierdzi Roman Drzazga, prezes ROD "Kwitnąca Dolina" w Swarzędzu. Ireneusz Jarząbek został prawomocnie skazany za niszczenie mienia ogrodowego […] toczy się też postępowanie karne, w którym jest on oskarżony o pobicie kobiety i mężczyzny, członków legalnego zarządu ROD - czytamy w oświadczeniu Okręgowego Zarządu PZD w Poznaniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski