Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ustawa o pomocy uchodźcom z Ukrainy. Poseł Bożena Żelazowska wyjaśnia, czy PSL poprze rozwiązania

Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Fot. twitter.com/Straz_Graniczna
– Musimy się nastawić na to, że to będzie proces długofalowy. Jako kraj musimy być przygotowani na przyjęcie milionów uchodźców zza naszej wschodniej granicy. Sejm, mamy nadzieję, że przyjmie te rozwiązania – mówi polskatimes.pl poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego – Koalicji Polskiej, Bożena Żelazowska.

Rząd w poniedziałek przyjął projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Wieczorem tego dnia projekt wpłynął do Sejmu.

Według założeń projektu, ukraińscy uchodźcy w Polsce będą mogli otrzymać numer PESEL i korzystać z polskich usług publicznych - opieki zdrowotnej, edukacji, będą także mogli podejmować pracę; pomoc dla nich będzie zwolniona z podatku, a także otrzymają niektóre świadczenia społeczne. Przepisy uregulują też kwestie związane z legalizacją pobytu Ukraińców w Polsce - ci, którzy przybyli do Polski po rosyjskiej agresji na Ukrainę będą mogli legalnie przebywać w Polsce przez 18 miesięcy; a tym, którzy już wcześniej przebywali w Polsce, przedłużone zostaną wizy.

Poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego – Koalicji Polskiej, Bożena Żelazowska w rozmowie z polskatimes.pl zauważyła, że od początku wojny na Ukrainie, przede wszystkim Polacy – jeszcze bez zapisów ustawowych – pomagają uchodźcom. – Pomagają im samorządy, organizacje pozarządowe, Ochotnicze Straże Pożarne. Za to chciałam bardzo serdecznie i gorąco podziękować Polakom – powiedziała.

Poseł PSL zaznaczyła, że Sejm dzisiaj będzie przyjmować rozwiązania ustawowe. – Musimy się nastawić na to, że to będzie proces długofalowy. Jako kraj musimy być przygotowani na przyjęcie milionów uchodźców zza naszej wschodniej granicy. Sejm, mamy nadzieję, że przyjmie te rozwiązania – dodała.

Bożena Żelazowska podkreśliła, że w ustawie jest wiele dobrych zapisów, mówiących o udzielaniu pomocy finansowej przez wojewodów, jednostki samorządu terytorialnego, a także możliwości uczenia dzieci ukraińskich w polskich szkołach przedszkolach. – Chcę zwrócić uwagę na zapis, jeżeli chodzi o studentów z Ukrainy, ale nie narodowości ukraińskiej. O nich nie ma mowy, także to jest jedna zasadnicza moja uwaga i nasza poprawka, którą zgłosimy podczas drugiego czytania, czyli jutro – mówiła.

Dodała, że kolejna poprawka będzie dotyczyła takich rozwiązań, aby uchodźcy byli lokowani nie tylko w dużych miastach czy w obrębie dużych miast, ale żeby mogli trafić też na polską wieś, która jest na to przygotowana. – Tutaj chodzi też o wspólne działanie samorządu z rządem, dlatego, że na wsi polskiej dzisiaj jest wiele pustostanów, które mogą niemalże od ręki być przygotowane dla ukraińskich rodzin. Tam znajdą schronienie i tam mogą spokojnie zamieszkać. Ale trzeba jednak te pustostany albo wykupić, albo też odpowiednio dostosować – mówiła. Poseł PSL zauważyła, że w wiejskich szkołach są miejsca dla ukraińskich dzieci. – Myślę też, że każdy uchodźca z Ukrainy znajdzie na polskiej wsi pracę. Zachęcamy do osiedlenia się na wsi, która ma narzędzia i rozwiązania, ale tutaj musi być też rządowa, finansowa pomoc – mówiła.

Bożena Żelazowska podkreśliła, że PSL jest przeciwni takim zapisom, jak artykuł 82 tej propozycji ustawowej, który mówi o bezkarności urzędniczej. – Również zgłosimy naszą poprawkę dotyczącą tej kwestii – zaznaczyła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski