Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ustawa o poznańskiej metropolii odrzucona

Redakcja
– Nie rozumiem jak przeciwko Poznaniowi mogli głosować posłowie Dziuba, Wróblewski i Szynkowski vel Sęk - mówi Joanna Schmidt
– Nie rozumiem jak przeciwko Poznaniowi mogli głosować posłowie Dziuba, Wróblewski i Szynkowski vel Sęk - mówi Joanna Schmidt Michał Dyjuk
Sejm odrzucił projekt ustawy o Poznańskim Związku Metropolitalnym, który był przygotowany przez polityków Nowoczesnej. Przeciwko dalszym pracom nad ustawą zagłosowali wszyscy obecni na sali politycy PiS.

– To zła wiadomość dla Poznania i okolicznych gmin. Straciliśmy wartościowe narzędzie rozwoju i szansę na uzyskanie 140 mln złotych – mówi Joanna Schmidt, posłanka Nowoczesnej z Poznania, która przedstawiała w Sejmie projekt ustawy.

Przypomnijmy, że działacze Nowoczesnej już pod koniec ubiegłego roku zaprezentowali projekt ustawy o Poznańskim Związku Metropolitalnym. Pierwotnie miała ona trafić na pierwsze czytanie Sejmu jeszcze w lutym.

Jednak ostatecznie dzień przed pierwszym czytaniem została wycofana z parlamentu. Politycy Nowoczesnej tłumaczyli wówczas, że chcieliby przeprowadzić więcej konsultacji i przedstawić ustawę na jednym z kolejnych posiedzeń. W końcu w czwartek po południu poznańska posłanka Nowoczesnej Joanna Schmidt przedstawiła projekt ustawy.

– Ten dokument będzie umożliwiał powstanie i przyłączenie się do Poznańskiego Związku Metropolitalnego. To będzie dobrowolna, a nie odgórna decyzja – argumentowała podczas czwartkowego wystąpienia w Sejmie Joanna Schmidt. I przytaczała przykłady miast takich jak Bolonia, Helsinki, Hanower, Rotterdam, które również są centrami metropolii, a jednocześnie są podobnej wielkości do Poznania.

Negatywnie na temat projektu ustawy wypowiadał się za to Tadeusz Dziuba, poseł PiS. Twierdził on, że projekt zaproponowany przez Nowoczesną nie będzie zachęcał gmin do utworzenia metropolii. I to właśnie wszyscy obecni na sali politycy PiS zagłosowali przeciwko ustawie i skierowaniu jej do dalszych prac w komisjach.

– Jest to o tyle zaskakujące, że kilka minut wcześniej PiS przegłosował bliźniaczą ustawę dla metropolii śląskiej. W czym Poznań jest gorszy od Śląska? Widocznie by jakiś projekt miał szansę powodzenia, to autorem musi być ktoś z partii J. Kaczyńskiego. Wtedy nie ma znaczenia czy projekt jest merytorycznie dobry czy nie – komentuje Joanna Schmidt.

I dodaje: – Nie rozumiem jak przeciwko Poznaniowi mogli głosować posłowie Dziuba, Wróblewski i Szynkowski vel Sęk. Jeśli Śląsk jest dla nich ważniejszy, to niech startują z Katowic.

Za projektem Nowoczesnej oprócz polityków tej partii, opowiedzieli się też przedstawiciele PO i Kukiz'15.

ZOBACZ TEŻ:

Wotum nieufności dla rządu i antyPiS-owska manifestacja w Warszawie. Ofensywa Platformy Obywatelskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski