reklama

Ustawa śmieciowa 2013: Informacje przydatne dla każdego

Bogna KisielZaktualizowano 
Od lipca zmienią się zasady gospodarowania śmieciami.
Od lipca zmienią się zasady gospodarowania śmieciami.
1 lipca czeka nas rewolucja śmieciowa. Zmienią się zasady gospodarki odpadami. To gminy będą odpowiadać za gospodarowanie nimi. W imieniu Poznania i dziewięciu sąsiednich gmin zarządzanie odpadami komunalnymi przejmie Związek Międzygminny "Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej".

Sprawdź:

Ustawa śmieciowa 2013: Ile zapłacimy za nasze śmieci?

O co chodzi w ustawie śmieciowej?

Jak segregować śmieci

Co powinien na ten moment wiedzieć mieszkaniec, co musi zrobić, czego może się spodziewać?

1.WYPOWIEDZENIE UMOWY
Sprawdź umowę, którą podpisałeś z firmą, odbierającą obecnie twoje odpady. Przede wszystkim ustal, jaki jest termin jej wypowiedzenia. Jeśli trzymiesięczny, to musisz jeszcze w marcu ją wypowiedzieć. Chodzi o to, by po 30 czerwca br. umowa już nie obowiązywała.

W przypadku spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych, czy innych podmiotów zarządzających nieruchomością w imieniu mieszkańców ten obowiązek spoczywa na zarządcach nieruchomości, bo to oni podpisywali umowy na wywóz śmieci.

Mieszkańcy, spółdzielnie czy wspólnoty mieszkaniowe nie będą podpisywać nowych umów. Zrobi to w ich imieniu ZM "GOAP", zawierając umowy z firmami, które wygrają przetargi w poszczególnych sektorach.

2.DEKLARACJA O WYSOKOŚCI OPŁAT ZA GOSPODAROWANIE ODPADAMI KOMUNALNYMI
Deklaracje do ZM "GOAP" należy dostarczyć do 3 czerwca. Formularze będą wkrótce dostępne w biurze ZM "GOAP" - Poznań, ul. Św. Michała 43, urzędach gmin oraz na stronie: www.goap.org.pl .

Deklaracje składają się z dwóch części. Pierwsza dotyczy nieruchomości zamieszkałych, których właściciele będą płacić za odbiór odpadów od osoby. Druga natomiast obejmuje nieruchomości niezamieszkałe (instytucje, biura, szkoły, akademiki, firmy), gdzie zarządcy będą płacić za opróżnianie pojemników.

Deklaracje muszą wypełnić: właściciele nieruchomości (lub ich pełnomocnicy, podając dane właściciela), współwłaściciele, najemcy czy dzierżawcy lokalu, użytkownicy wieczyści, firmy, instytucje, spółdzielnie, ZKZL, zarządcy wspólnot. Należy pamiętać, że do każdej nieruchomości przypisana jest oddzielna deklaracja.

Mieszkańcy bloków spółdzielczych czy wspólnot mieszkaniowych, budynków wielorodzinnych nie składają deklaracji. Od nich spółdzielnie czy zarządcy budynków będą zbierać oświadczenia. W takim oświadczeniu należy podać liczbę osób zamieszkujących w gospodarstwie domowym.

Osoby mieszkające w domach jednorodzinnych czy mieszkaniach prywatnych w budynkach wielorodzinnych bez ustanowionej wspólnoty wypełniają deklarację, zaznaczając liczbę osób. W formularzu przy danej liczbie osób będzie od razu podana kwota do zapłaty za śmieci.

3.WERYFIKACJA DEKLARACJI
Należy się liczyć z tym, że dane podane przez nas w deklaracjach czy oświadczeniach będą weryfikowane. Jeśli okażą się nieprawdziwe, ZM "GOAP" może decyzją administracyjną podnieść stawkę za odbiór odpadów. Weryfikacja będzie prowadzona z wykorzystaniem list wyborczych, danych z biur meldunkowych czy na podstawie ilości zużytej wody przez dane gospodarstwo domowe.

4.PRZED 1 LICPA INFORMACJA Z ZM "GOAP"
Każdy kto złoży deklarację otrzyma z ZM "GOAP" przed 1 lipca informację ile będzie płacić za odbiór odpadów, na jakie konto i w jakim terminie musi wpłacić pieniądze i jaka firma będzie odbierać odpady. Zostanie też dołączony harmonogram odbioru odpadów. Nikt jednak nie będzie otrzymywał faktur za wniesioną opłatę, bo to ZM "GOAP" podpisuje umowę z firmą wywozową i rozlicza się z nią.

5.POJEMNIKI NA ODPADY
Nie musimy kupować kontenerów na śmieci. Zapewni je ZM "GOAP".

W przypadku zabudowy wielorodzinnej pojawią się także kontenery w czterech kolorach na odpady zbierane selektywnie.

Właściciele domów jednorodzinnych otrzymają worki do zbiórki selektywnej, ale jeżeli będą chcieli otrzymać pojemnik, to jest taka możliwość. Właściciele kilku - czy kilkunastu domów jednorodzinnych, mogą podpisać porozumienie i wystąpić o kontenery na zbiórkę selektywną. Muszą jednak wskazać miejsce na ich ustawienie.

6.KODY KRESKOWE I CZIPY
Worki na odpady zbierane selektywnie będą posiadać kody, a wszystkie pojemniki zostaną wyposażone w czipy. W ten sposób nie będzie problemu z ustaleniem właściciela śmieci. Jeśli okaże się, że butelka plastikowa wylądowała z innymi odpadami lub w worku na plastiki znalazł się słoik, właściciel dostanie "ŻÓŁTĄ KARTKĘ" - ostrzeżenie od ZM GOAP. W przypadku, gdy sytuacja będzie się powtarzać, będzie musiał płacić wyższą stawkę za odbiór odpadów czyli 20 zł od osoby lub jak za pojemnik z odpadami nieselektywnymi (opłata uzależniona od pojemności kontenera).
7.PODZIAŁ TERENU ZM "GOAP" NA SEKTORY
Obszar 10 gmin, które powołały związek został podzielony na 23 sektory. W każdym z nich zostaną ogłoszone przetargi. W ten sposób zostaną wybrane firmy, które będą odbierać śmieci z terenu danego sektora.

I SEKTOR POZNAŃ GRUNWALD
- Fabianowo-Kotowo, Górczyn, Grunwald Południe (bez spółdzielni mieszkaniowej), Grunwald Północ, Junikowo (bez spółdzielni mieszkaniowej), Kwiatowe, Stary Grunwald, Św. Łazarz

II SEKTOR POZNAŃ JEŻYCE
- Jeżyce, Ogrody, Ławica, Sołacz, Wola

III SEKTOR POZNAŃ PIĄTKOWO
- Jana III Sobieskiego i Marysieńki, Piątkowo, os. Władysława Łokietka, Podolany

IV SEKTOR POZNAŃ NOWE MIASTO PÓŁNOC
- Antoninek-Zieliniec-Kobylepole, Główna, Ostrów Tumski-Śródka-Zawady-Komandoria, Warszawskie-Pomet-Maltańskie

V SEKTOR POZNAŃ NOWE MIASTO POŁUDNIE
- Głuszyna, Krzesiny-Pokrzywno-Garaszewo, Starołęka-Minikowo-Marlewo, Szczepankowo-Spławie-Krzesinki

VI SEKTOR POZNAŃ RATAJE
- Chartowo, Rataje, Żegrze

VII SEKTOR POZNAŃ MORASKO-UMULTOWO-KIEKRZ-KRZYŻOWNIKI
- Morasko-Radojewo, Umultowo, Kiekrz, Krzyżowniki-Smochowice, Strzeszyn

VIII SEKTOR POZNAŃ WINOGRADY
- Nowe Winogrady Południe, Nowe Winogrady Północ, Nowe Winogrady Wschód, obszar spółdzielni mieszkaniowej w rejonie ul. Wilczak

IX SEKTOR POZNAŃ STARE MIASTO
- Stare Miasto, Naramowice bez os. Władyslawa Łokietka, Stare Winogrady (bez obszaru spółdzielni mieszkaniowej w rejonie ul. Wilczak), Winiary
X SEKTOR POZNAŃ WILDA-DĘBIEC
- Świerczewo, Wilda, Zielony Dębiec

XI SEKTOR POZNAŃ SPÓŁDZIELNIA GRUNWALD
- obszar spółdzielni mieszkaniowej

XII SEKTOR BUK
- obszar gminy Buk

XIII SEKTOR OBORNIKI
- obszar gminy Oborniki

XIV SEKTOR SUCHY LAS
- obszar gminy Suchy Las

XV SEKTOR MUROWANA GOŚLINA
- obszar gminy Murowana Goślina (z wyłączeniem os. Zielone Wzgórza)

XVI SEKTOR MUROWANA GOŚLINA SPÓŁDZIELNIA
- obszar spółdzielni mieszkaniowej, os. Zielone Wzgórza

XVII SEKTOR CZERWONAK-KOZIEGŁOWY
- obszar administracyjny wsi Koziegłowy (sołectwo Koziegłowy, os. Leśne i Karolin)

XVIII SEKTOR CZERWONAK
- pozostały obszar gminy Czerwonak

XIX SEKTOR SWARZĘDZ- SPÓŁDZIELNIA
- Swarzędz Północ (os. Władysława IV, os. Zygmunta III Wazy, os. Dąbrowszczaków, os. Czwartaków, os. Kościuszkowców, ul. Gryniów), Swarzędz Południe (os. Raczyńskiego, os. Cegielskiego, os. Działyńskiego 1a, b, c, d, e)

XX SEKTOR SWARZĘDZ - GMINA
- pozostały obszar gminy Swarzędz

XXI SEKTOR POBIEDZISKA
- obszar gminy Pobiedziska

XXII SEKTOR KLESZCZEWO
- obszar gminy Kleszczewo

XXIII SEKTOR KOSTRZYN
- obszar gminy Kostrzyn

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 5

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

E
Ekonomista

Nowa ustawa to szansa na załatanie dziur budżetowych

S
Sam

Chcę sam wywozić śmieci na śmietnisko, wytwarzam bardzo mało odpadów i mam miejsce do ich magazynowania. Czy mam takie prawo?

t
turysta

Juz nie wiem z kim rozmawiać w nastepującej sprawie.Byłem jesienia w Czerwonaku ze znajomymi by odwiedzić DziewicząGóre. rzy ulicy Lesnej na wysokości Ul.Zdroje znajduje sie gospodarstwo rolne,które urąga wszelkim standartom-przy drodze do urzedu hałdy smieci, odpadów, gnojowica płynaca do biegnacego obok strumyczka, smród totalny, bałagan niesamowity. A wsród tego wszystkiego biegający w kólko kołka duzy pies.Biegał bez przerwy.Wracalismy po trzech godzinach pies dalej biegał. Byłem w ubiegłą sobote w tym samym miejscu.Pies biegał w błocie a wszystko jeszcze bardziej smierdziało.Jak ludzie moga tam mieszkać, co robi wójt, który tam obok urzeduje, co robi wydział ochrony srodowiska?? Mieszkancy mówili, że w ubiegłym miesiącu nie mogli używać wody, gdyż w wodzie tamtejszy Meliopoz odkrył bakterie koli- a zanieczyszczenie wystapiło włsnie w tym miejscu, gdzie znajduje sie to uragające wszelkim przepisom "gospodarstwo"-jak odejdzie zima to z wiosna i dopiero bedzie tam wesoło. A Obok na Dzieicza Górę będa wedrowali turyści....

w
wwwooo

To znaczy, że dochodzi nowy pośrednik, który będzie wyłudzać od nas pieniądze. Zamiast osobiście wybierać firmę, która faktycznie wywozi śmieci i samemu decydować o kosztach wywozu (wolny rynek) to wprowadza się kolejne kolesiostwo. Poza tym opłata powinna być uzależniona od ilości śmieci a nie od liczby osób zamieszkujących gospodarstwo (w przypadku zabudowy jednorodzinnej). Ktoś może mieszkać sam, ale mieć potrzebę wywozu śmieci dwa razy w tygodniu, z kolei inna wieloosobowa rodzina będzie potrzebować śmieciarkę raz na dwa tygodnie.

m
mieszkaniec

W moim domu są zameldowane dzieci i wnuki, które mieszkają w wynajętych mieszkaniach. Więc nie produkujemy tyle śmieci ile wynikałoby z osób zameldowanych na stałe. Co w takim wypadku? Do tej pory wystarczał nam pojemnik 110 l odbierany 2 razy w m-cu + segregowane. Za śmieci nie segregowane nie płaciliśmy aż 20 zł.
Śmieci segregowane były oddawane przez firmę zbierającą do skupu i za to pobierali zapłatę. Teraz już będą dostarczać do recyklingu za darmo? Na pewno nie, więc dlaczego mamy za segregowane płacić skoro firmy je dostarczające i skupujące będą miały z tego zysk? To jakieś pomieszanie z poplątaniem!!!
Inna sprawa to wypowiedzenia. Po co ta biurokracja, skoro zgodnie z tą ustawą śmieciową dotychczasowe umowy nie będą obowiązywać? Bez sensu.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3