Ustawa śmieciowa z problemami. Narzekają wszyscy

Bogna Kisiel
Ignacy Targoszyński mówi, że nie ma możliwości dostać deklaracji.
Ignacy Targoszyński mówi, że nie ma możliwości dostać deklaracji.
Udostępnij:
- Jesteśmy starzy, schorowani. Jak mamy dotrzeć do urzędu? A internetu też nie mamy, by wydrukować formularz opłat za śmieci - skarżą się poznaniacy. Tymczasem deklaracje trzeba złożyć do 3 czerwca. Przed ich wypełnieniem bronią się też spółdzielnie mieszkaniowe.

- Jak mam podpisać się pod deklarację opartą na tym co powiedzieli mieszkańcy, jeśli nie jestem tego w stanie zweryfikować? - pyta Tadeusz Stachowski, prezes SM "Osiedle Młodych". I dodaje, że deklaracja jest skomplikowana, zawiera wiele informacji niepotrzebnych mieszkańcom.

Jan Marciniak, prezes PSM "Winogrady" podkreśla, że problemów jest więcej, bo np. przetargi, które mają wyłonić firmy wywożące śmieci nie zostały jeszcze ogłoszone.

Z początkiem maja ruszyła akcja "deklaracja". Do 3 czerwca każdy właściciel i zarządca nieruchomości powinien się opowiedzieć, ile będzie płacił za śmieci. A czas goni! Tymczasem wiele osób ma problem ze zdobyciem formularza.

- Mam 86 lat, obłożnie chorą żonę, która porusza się na wózku. Nie dam rady dojechać do urzędu po deklarację, a internetu nie mam - twierdzi Ignacy Targoszyński, mieszkaniec Smochowic. - Takich ludzi, jak ja, mieszka tutaj więcej.

Związek Międzygminny Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej uruchomił Biuro Obsługi Klienta oraz 10 delegatur na terenie gmin, w których można pobrać formularze i oddać wypełnione deklaracje. Ponadto formularze deklaracji dostępne są także w kilkunastu poznańskich urzędach.

- Dziennie przyjmujemy kilkadziesiąt wypełnionych deklaracji - mówi Walerian Ignasiak z ZM GOAP. - Wiele osób przyjeżdża do nas i bierze formularze także dla swoich sąsiadów. Szacujemy, że powinniśmy dostać około 200 tys. wypełnionych deklaracji. Może nawet więcej.

Spółdzielnie mieszkaniowe nie spieszą się z deklaracjami.

- Mamy coraz więcej wątpliwości i pytań - przyznaje Waldemar Filipowicz ze SM im. 23 Lutego w Koziegłowach, która na razie zbiera oświadczenia od mieszkańców.

Dzisiaj odbędzie się "narada wojenna" przedstawicieli kilku największych spółdzielni.

- Wysłaliśmy pismo do ZM GOAP z pytaniem jak mamy postępować, ale nie otrzymaliśmy na nie odpowiedzi - twierdzi Jan Marciniak, prezes PSM "Winogrady". - Teoretycznie możemy wypełnić deklarację, zebrać oświadczenia od mieszkańców ile osób mieszka, czy będą segregować śmieci. Część na nie odpowie, część nie. I co dalej?

- Do ZM GOAP przekażemy zbiorczo wykaz lokali, które nie oddały takich oświadczeń - zapowiada Tadeusz Stachowski, prezes SM "Osiedle Młodych".

Kolejnym problemem są wyodrębnione lokale (osoba jest właścicielem mieszkania, proporcjonalnej części gruntu i budynku, w którym to mieszkanie się znajduje). Zdaniem spółdzielni, ich właściciele powinni składać sami deklaracje.

- Jeśli ktoś nie będzie płacił za śmieci, nie mamy z czego dołożyć, ani też podstaw, by ściągnąć należność - dodaje Waldemar Filipowicz.
O czym należy pamiętać

Przed 1 lipca wypowiedzieć umowę na wywóz śmieci z firmą odbierającą odpady, by uniknąć podwójnej opłaty za ich wywóz.
Wszyscy właściciele i zarządcy nieruchomości powinni do 3 czerwca dostarczyć deklarację o wysokości opłaty za odpady. Należy ją złożyć w jednej z 10 delegatur lub Biurze Obsługi Klienta przy ul. Św. Michała 43, albo przesłać na adres Związku Międzygminnego GOAP, ul. Św. Michała 43, 61-119 Poznań.

Tutaj dostaniesz deklaracje

 • Formularze deklaracji o wysokości opłaty za odpady można pobrać ze strony www.goap.org.pl.
 • Są też dostępne:
 • w Biurze Obsługi Klienta przy ul. Św. Michała 43 w Poznaniu
 • w poznańskich urzędach administracji publicznej
 • - Urząd Miasta (pl. Kolegiacki 17, Matejki 50, Słowackiego 22, Libelta 16/20, 3 Maja 46, Gronowa 20)
 • - Urząd Wojewódzki (al. Niepodległości 16/18, pl. Wolności 17)
 • - Urząd Marszałkowski (Szyperska 14, Piekary 17, pl. Wolności 18, Przemysłowa 46, Kościuszki 95)
 • - Starostwo Powiatowe, ul. Jackowskiego 18
 • w delegaturach ZM GOAP, mieszczących się w urzędach gmin
 • - Buk, ul. Ratuszowa 1
 • - Czerwonak, ul. Źródlana 39
 • - Kleszczewo, ul. Poznańska 4
 • - Kostrzyn, ul. Dworcowa 5
 • - Suchy Las, ul. Szkolna 13
 • - Murowana Goślina, ul. Poznańska 18 (delegatura czynna od 13 maja)
 • - Poznań, ul. 3 Maja 46 (delegatura czynna od 13 maja)
 • - Swarzędz, ul. Rynek 1 (delegatura czynna od 13 maja)
 • - Oborniki, ul. Lipowa 19, siedziba spółki PGKiM,
 • - Pobiedziska, Zakład Komunalny, budynek przy ul. Powstańców Wielkopolskich.

Wideo

Komentarze 16

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bacia
Czy ktoś zadał pytanie ile konkretnie będzie kosztować wywóz jednego pojemnika na śmieci? Do tej pory koszt był niewielki od dwudziestu paru złotych za mały pojemnik do około szećdziesięciu paru złotych za pojemnik 1100l. Kalkulujuąc wg nowych zasad duzy pojemnik to około 460 zł. Zastanawiam się dlaczego zostaliśmy ukarani tak wysokimi opłatami, a może nowe pojemniki na śmieci będż powlekane złotem?
B
Bacia
Czy ktoś zadał pytanie ile konkretnie będzie kosztować wywóz jednego pojemnika na śmieci? Do tej pory koszt był niewielki od dwudziestu paru złotych za mały pojemnik do około szećdziesięciu paru złotych za pojemnik 1100l. Kalkulujuąc wg nowych zasad duzy pojemnik to około 460 zł. Zastanawiam się dlaczego zostaliśmy ukarani tak wysokimi opłatami, a może nowe pojemniki na śmieci będż powlekane złotem?
44
Będzie tak:90 % zadeklaruje segregację z uwagi na mniejsze opłaty i rzeczywiście będzie oddzielenie szkła i makulatury, a reszta( złotko po maśle, opakowania po serkach, jogurcikach, olejach itd.) do worka i do lasu, do rowu,na ulice.
p
podatnik
1.Ustawa śmieciowa nakłada obowiązek na gminy, a nie na obywateli. Mówi, że gminy mają obowiązek gospodarować odpadami zgodnie z ustawą.
2.Ustawa nie informuje na jakie pomysły wpadną urzędasy w tej czy innej gminie - to jest tylko i wyłącznie radosna twórczość każdej gminy (związku gminnego) z osobna.
Ergo - skoro nasi urzędasy stworzyły GOAP i sobie powymyślali po swojemu jak ma wyglądać gospodarowanie odpadami przez Gminę M.Poznań - to ja poproszę o urzędową informację w tej sprawie.
Gdy kupowałem mieszkanie, to jedno z pierwszych wezwań do urzędu miasta dotyczyło przedstawienia umowy na wywóz śmieci. Jakoś wtedy można było przysłać urzędowe pismo?
W takim razie, jeśli teraz GOAP (zgodnie z Ustawą) ustalił nowe zasady gospodarowania odpadami, stawki za śmieci, zasady segregowania odpadów (tu chyba się rozmarzyłem) - to też poproszę o urzędowe pismo, że umowa którą wcześniej przedstawiałem w urzędzie miasta jest już nie istotna i mam się teraz za śmieci rozliczać z gminą wg takich a takich zasad.
I tyle w temacie.
K
Kudłaty
Witam Podatnika !
Drogi Panie, jako Podatnik powinien Pan wiedzieć, że obowiązek wprowadzenia takiej gospodarki odpadami wynika z USTAWY - czyli najważniejszego i najwyższego rangą dokumentu precyzującego prawa i obowiązki obywateli.
Do prawa o ruchu drogowym (tez USTAWA...) i bieżących zmian stosuje się Pan obligatoryjnie wjeżdżając na drogę publiczną. I nikt, pomimo tego, ze ma Pan prawo jazdy, nie przesyła Panu pliku z nowelizacją i nowym brzmieniem tej ustawy, prawda ?
Nikt zatem nie ma obowiązku informować Pana o jego obowiązkach wynikających z USTAWY ale Pan ma OBOWIĄZEK stosować się do jej (ustawy) zapisów.
Przypomnę tylko w kwestii :biegania za kimkolwiek", że nikt Pana nie prosi jakoś specjalnie o przesłanie PITa za poprzedni rok podatkowy, a zapewne Pan to robi.
Ustawa śmieciowa nałożyła na Pana, na mnie, na nas wszystkich dodatkowy podatek......
Zgodzę się co do jednego : ZM GOAP wykonuje swoje prace i przeprowadza akcję informacyjną w sposób SKANDALICZNIE NIEPROFESJONALNY
o
optymista
Mam nadzieję,że w przypadku gdy zorganizowanie wywozu śmieci skompromituje ludzi kierujących tą operacją podadzą się oni sami do dymisji bo napewno są ludzmi honorowymi.Sądzę,że do końca września br. sprawa zakończy się ku zadowoleniu mieszkańców miasta i okolic.
B
Bodek
Bo tylko idioci mogli zastąpić dobre jeszcze lepszym. Do tej pory płaciłem za śmieci tyle ile wyrzuciłem. 4 kosze w miesiącu - 80zł; 2 kosze - 40 zł. Śmieci skrzętnie sortowałem, żeby odpady do recyklingu wyrzucić do ogólnie dostępnych w mieście koszy - makulatura, papier itd. Jak teraz mi policzą od zużycia wody albo ilości gwiazd nad dachem to mam to gdzieś. Wywalę wszystko pod domem i jeszcze zaproszę znajomego przedsiębiorcę żeby podrzucił swoją wywrotkę śmieci. Jak mam płacić bez sensu, to przynajmniej niech wiem za co.
L
Lokator
uzasadniający ich likwidację. :)
P
Pelagia
Wszystko, i to odgórnie podporządkowane jest firmom, które będą w przyszłości spalać śmieci. Jedną z nich jest SITA Zielona Energia. Oto ona:Dane firmy: SITA ZIELONA ENERGIA SP. Z O.O., WARSZAWA
Adres02-981 WARSZAWA ZAWODZIE 5, Województwo: MAZOWIECKIE
Zarząd FELDMANN STEPHANE GEORGES JOSEPH − CZŁONEK ZARZĄDU , HEDDESHEIMER STEPHANE CEDRIC − CZŁONEK ZARZĄDU
Sposób reprezentacjiSPÓŁKA JEST REPREZENTOWANA PRZEZ DWÓCH CZŁONKÓW ZARZĄDU DZIAŁAJĄCYCH ŁĄCZNIE. W PRZYPADKU, GDY MARGUERITE WASTE POLSKA S.Á R.L. POWOŁA WICEPREZESA/WICEPREZESÓW ZARZĄDU, SPÓŁKA JEST REPREZENTOWANA PRZEZ DZIAŁAJĄCYCH ŁĄCZNIE: (I) WICEPREZESA ZARZĄDU I PREZESA ZARZĄDU; LUB (II) WICEPREZESA ZARZĄDU I ZWYCZAJNEGO CZŁONKA ZARZĄDU.
Udziałowcy, Wspólnicy lub Akcjonarjusze (obecni i poprzedni) Firma MARGUERITE WASTE POLSKA S.A.R.L., Firma SITA POLSKA
Branża, sektor, opisrecykling, przetwarzanie odpadów, usuwanie odpadów, organizacja odzysku
Status firmyFirma zarejestrowana w KRS od 2011-03-29. Firma aktywna
KRSKRS 0000382114
NIPNIP 951-233-56-94
REGONREGON 142871207
I
Iwona J
...i na zdobywaniu deklaracji, umęczenie zainteresowanego przepisowym wyrzuceniem śmieci, nie kończy się. Należy ją jeszcze wypełnić, a nie każdy lubi takie łamigłówki :(
z
zed
Bzdurą jest, że podatek śmieciowy wprowadzono żeby zlikwidować problem dzikich wysypisk i wywożenia śmieci do lasu.
Największymi śmieciarzami wywożącymi śmieci na dzikie wysypiska są małe firemki i różni "prywaciarze" - zwłaszcza z branży ogólnobudowlanej, którzy do lasów wywożą różne pozostałości po remontach. Ale oczywiście nie tylko oni.
Podatek śmieciowy natomiast obejmuje tylko osoby fizyczne, które solidnie od dawna sortują śmieci i mają podpisane umowy na ich wywóz z WYBRANYMI PRZEZ SIEBIE firmami wywożącymi odpady.
A więc małe firmy dalej będą wywozić śmieci do lasu, bo ich nikt nie będzie nadzorował - żaden GOAP czy inny sroap.
Jedyne o co w tym wszystkim chodzi to stworzenie kolejnych stołków i struktur urzędowych, na utrzymanie których wyciągana będzie kasa z naszych kieszeni - i każdy urzędas będzie miał w d.... ludzi i problem śmieci, ważne że będzie kasa, budżet, przetargi, "zarządzanie" umowami, przy okazji kolejne wałki, sterty nie wywiezionych śmieci (bo urzędas z GOAPu nie jest w stanie nadzorować wszystkich śmietników lepiej niż zarządca nieruchomości) i wielkie śmieciowe eldorado dla biurokratów.
Już się mówi o powołanie Urzędu Regulacji ds. wody, ścieków i śmieci - na wzór Urzędu Regulacji Energetyki.
A ty człowiecze - płacz i .... płać !!!!
p
podatnik
Ktoś chyba na głowę upadł !!!!
Ludzie mają serfować po internecie albo biegać po urzędach za jakimiś deklaracjami??? A za co urzędasy biorą pieniądze??? Ja mam podpisaną umowę na wywóz śmieci i jak coś w kwestii śmieci się zmienia, to niech szanowne urzędasy zechcą mnie poinformować osobiście zgodnie KPA!!!
Jak chcą ode mnie jakiś deklaracji i opłat "śmieciowych" do poproszę o urzędowe pismo w tej sprawie. Nigdzie za nikim biegać nie będę !!!
Znajomy w gminie Rokietnica deklarację do wypełnienia dostał pocztą jeszcze w marcu - wraz z adresem zwrotnym na jaki ma ją odesłać. Takie deklaracje dostali wszyscy - i tak powinien działać urząd utrzymywany z moich pieniędzy, który chce na mnie zarabiać !!!
E
EMPTY
emeryt wypełniać jak nie ma innych dochodów.
w
wfgtt
Poznaniacy od wielu lat segregują śmieci. Właściciele domów, administracje, podpisują umowy z firmami wg. uznania i tak jest dobrze. Jest konkurencja na rynku. Lewacko-unijne " robienie ludziom dobrze" , przypomina komunę i jej centralizację usług. Nie ma zgody na kolejne podatki. Śmieci są segregowane i nie ma podstaw do kolejnych podatków, poza "skokiem na kasę ".
F
FULL
A PITY jak wypełniają ... tak samo pobierają,wypełniają i wysyłają pocztą. Nie róbmy wielkiego problemu żeby nawet w gazetach o tym pisać.
Dodaj ogłoszenie