Uwaga, przedsiębiorcy! Nie dajcie się oszukać

  Uwaga, przedsiębiorcy! Nie dajcie się oszukać

  Karolina Koziolek

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Wielkopolscy przedsiębiorcy od wiosny dostają dziwne listy wyglądające jak pismo urzędowe. Dowiadują się z nich iż działalność została wpisana do Krajowego Rejestru Pracodawców i Pracowników, co wymaga uregulowania opłaty w wysokości 115 zł. Urząd miasta w Poznaniu ostrzega, że to prywatna firma, która w ten sposób od młodych przedsiębiorców chce wyłudzić pieniądze.
  - Nie dałam się nabrać i nie wpłaciłam pieniędzy - mówi Regina Borkowska.

  - Nie dałam się nabrać i nie wpłaciłam pieniędzy - mówi Regina Borkowska.

  Czytaj także:
  Poznań/Białystok: Internetowi oszuści złapani
  Poznań: Uwaga! Oszuści podszywają się pod pracowników ZUS-u


  Regina Borkowska niedawno założyła swoją pierwszą działalność gospodarczą. Skończyła studia na Akademii Muzycznej, zajmuje się lutnictwem. Swoją pracownię lutniczą założyła niedaleko Gniezna.

  - Myślałam, że wszystkie formalności mam już za sobą. A tu kilka dni temu dostaję list z dziwnym wezwaniem do zapłaty - opowiada.


  Listy rozsyła spółka z Grudziądza z siedzibą w Warszawie, której prezesem jest Michał Gawiński. Przesyłka wygląda jak dokument urzędowy: pieczątka na kopercie, do pisma dołączony jest wypełniony blankiet polecenia przelewu, w treści listu znajdują się odniesienia do treści ustaw.

  - Problem w tym, że dokument nie jest podpisany i nie ma tam żadnej pieczęci imiennej, a to powinno znaleźć się w każdym dokumencie. List jednak bardzo dobrze go udaje - tłumaczy Ireneusz Majewski, kierownik oddziału ewidencji działalności gospodarczej Urzędu Miasta w Poznaniu, który mówi, że miał dziesiątki telefonów z pytaniami w tej sprawie.

  Pierwsza fala telefonów miała miejsce latem, druga właśnie się zaczęła. Urząd zamieścił wówczas oświadczenie w tej sprawie na swojej stronie internetowej. Powieszono także plakaty informacyjne. - Jestem zaskoczony tym, że sprawa odżyła. Myślałem, że podejrzana firma zaprzestała swojej działalności. Wiem, że zajęła się nimi prokuratura - mówi Majewski.

  Owszem, od sierpnia tego roku sprawę spółki KRPiP prowadziła prokuratura rejonowa w Grudziądzu. Jak mówi nam tamtejsza prokurator Halina Ciżmowska-Klimek wpłynęło tam co najmniej pięć spraw. Prokuratura w działalności firmy nie dopatrzyła się jednak znamion przestępstwa. - Wszystkie z tych spraw niedawno zakończyliśmy umorzeniem lub odmową wszczęcia śledztwa - mówi Halina Ciżmowska-Klimek.

  - Przecież to oczywiste naciąganie, w internecie roi się od wpisów ostrzegających przed tymi dziwnymi listami - oburza się Regina Borkowska, która dodaje, że jeden z jej znajomych dał się nabrać i wpłacił pieniądze.

  Co taka osoba dostaje w zamian nie bardzo wiadomo. Odpowiedź na to pytanie trudno uzyskać także od samych pracowników KRPiP. Marlena Hertzke, przedstawicielka firmy, wiedząc, że chcemy się z nią skontaktować wyłączyła telefon.

  Szacuje się, że od wiosny, kiedy spółka rozpoczęła swoją działalność listy z wezwaniem do zapłaty mogło otrzymać kilkanaście tysięcy ludzi w całej Polsce.

  Chcesz skontaktować się z autorem informacji? k.koziolek@glos.com

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (8)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prokuratura Okręgowa w Katowicach prowadzi postępowanie i naglaśnia KRPIP

  Adam Zaręba (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 29 / 23

  Zgłaszać i podawać informacje do Katowic . W mediach była informacja żeby tam się zfgłaszać. Tylko zadzwonić i powiedzieć w sprawie pisam KRPIP i odrazu babka kieruje co i jak i gdzie trzeba...rozwiń całość

  Zgłaszać i podawać informacje do Katowic . W mediach była informacja żeby tam się zfgłaszać. Tylko zadzwonić i powiedzieć w sprawie pisam KRPIP i odrazu babka kieruje co i jak i gdzie trzeba zgłosić.
  W TVN leciało info żeby tam to podawać.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Świadczy to o prokuraturze jaka w Polsce jest

  TakiPodpis (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 16

  A podobno żyjemy w państwie prawa... Cóż - rządzą nami złodzieje, oszuści, krętacze i pododne sabaki. Więć jaki morał?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prokuratura umarza, prezes przeprasza a nadal robią to samo

  BEZPRAWIE (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 40 / 16

  Prokuratura umarza, prezes przeprasza a nadal robią to samo...... TZN jeżeli to nie jest przestępstwo to wszystko co przychodzi Pocztą Polska i nadaje nam termin płatności powinniśmy wyrzucać do...rozwiń całość

  Prokuratura umarza, prezes przeprasza a nadal robią to samo...... TZN jeżeli to nie jest przestępstwo to wszystko co przychodzi Pocztą Polska i nadaje nam termin płatności powinniśmy wyrzucać do kosza jeżeli nikt się nie interesuje osobami które wyłudzają to tym bardziej nie powinni się interesować osobami które nie dają się nabić przy okazji w butelkę - - - - - - - na podstawie dzisiejszego doświadczenia nie płacę za nic co przyjdzie Pocztą Polską lub innym środkiem transportu. A przede wszystkim tam gdzie jest podane że to polskie prawo nam nakazuje coś płacić. NIE PŁAĆMY PODATKÓW TO MOŻE PROKURATORZY I SĄDY ZACZNĄ MYŚLEĆ SKĄD WZIĄŚĆ NA SWOJE PENSJEzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  FINAL KRPIP

  kudzik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 34 / 35

  Napisałam do Gzazety felieton i zbadałam sprawe od podszewki. Gazeta Pomorska - Kudzik

  Pozew został złożony przeciwko firmie z Warszawy przy ul. Złotej przez krpip z bb
  UOKiK bada sprawę i...rozwiń całość

  Napisałam do Gzazety felieton i zbadałam sprawe od podszewki. Gazeta Pomorska - Kudzik

  Pozew został złożony przeciwko firmie z Warszawy przy ul. Złotej przez krpip z bb
  UOKiK bada sprawę i wzywa do wyjaśnień, decyzja zaniechania posługiwania sie nazwą Krajowy Rejestr Pracowników i Pracodawców- ma być na dniach.
  firma z warszawy otrzymała ostrzeżenie - o zaniechaniu posługiwania sie nazwą Łudząco podobną do KRPIP w Bielsku-Białej .
  ZNAK KRPIP został opatentowany - I należy do KRPIP w Bielsku-Białej.
  Adresat pism na 115 zł sam się pogrąża w myśl zasady( kto z czym wojuje od tego ginie) ktoś czynnie wysyłą to same pisma - z podmienionym numerem konta. I wciąż przybywa , nowych takich numerów jak i kont bankowych. ;)
  A TU OGROMNA .... niespodzianka
  KRPIP z bielska wytoczyła powalający pozew przeciwko firmie z grudziądza i Pan prezes oswiadczył że:
  NAZWE KRPiP sobie przywłaszczył i że nie pomyślał że może KRPIP z Bielska - Białej sie nie zorientuje. bardzo przeprasza. W oświadczeniu przyznaje że nie jest i nigdy nie był właścicielem nazwy KRPIP a nazwę tą po prostu (skradł z internetu) bo sie mu spodobała.
  Z oświadczenia wynika że Prezes i inni wpsólnicy bedą przepraszać KRPIP z bielska -białej
  we wszystkich mediach jak i w lokalnych prasach. Oj bedzie sie dzialo albo i nie.

  dziennikarka Gazeta Pomorska Kudzik. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bezkarne oszustwa w Polsce

  Obywatel (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 49 / 32

  To nie do pomyslenia - firma oszukująca ludzi, wyłudzająca bezptrawnie nienależne wpłaty, o której odpowiednie służby wiedzą a prokuratura umarza sprawę - prosperuje w tym Kraju bez zakłóceń,...rozwiń całość

  To nie do pomyslenia - firma oszukująca ludzi, wyłudzająca bezptrawnie nienależne wpłaty, o której odpowiednie służby wiedzą a prokuratura umarza sprawę - prosperuje w tym Kraju bez zakłóceń, wyłudzając kolejne kwoty od nieświadomych a szanujących urzędowe wezwania! W jakim kraju byłoby to możliwe poza Polską? Dzięki karygodnej postawie nieodpowiedzialnych prokuratorów /może mają z tego korzyść?/, przeciętny Polak traci resztki zaufania do jakichkolwiek władz w Polsce.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zlodziej zrobił biznes na cudzym grzebiecie

  zuzanna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 41 / 46

  bo prawdzi rejestr krpip jest w bielsku białej a ten z grudziaca to złodziej

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Uwaga, przedsiębiorcy!

  NYT (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 28 / 21

  Reginka jak ładnie wyszła! xD

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Oszust

  Paul (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 43 / 27

  Prokuratura wówczas dopatruje się oszustwa jak oszukanym jest ich znajomy lub ktoś z rodziny a tak to uważają, że jest to sprawa cywilna. Tak nasze Państwo robi kasę, bo za sprawę cywilna należy...rozwiń całość

  Prokuratura wówczas dopatruje się oszustwa jak oszukanym jest ich znajomy lub ktoś z rodziny a tak to uważają, że jest to sprawa cywilna. Tak nasze Państwo robi kasę, bo za sprawę cywilna należy uiścić opłatę .Prokuratorzy mają sprawę na decernacie, jako załatwioną, bo są rozliczania za załatwione sprawy niezależnie od umorzenia czy wykrycia sprawy w końcu przy wykrytej sprawie więcej jest czynności a po co się przepracowywać .zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo