Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga seniorzy! Fałszywych agentów CBŚ jest więcej

Joanna Labuda
44-letni wojskowy został zatrzymany w styczniu
44-letni wojskowy został zatrzymany w styczniu Policja
W ręce policji wpadł kolejny fałszywy agent CBŚ. „Odbierak” to jednak tylko płotka sterowana przez grupy przestępcze, które nadal polują na pieniądze seniorów

40 tysięcy złotych – taką kwotę od starszego małżeństwa mieszkającego na poznańskim Nowym Mieście próbował na początku czerwca wyłudzić oszust podszywający się pod Andrzeja Stępnia – agenta Centralnego Biura Śledczego. 52-latek z Kołobrzegu trafił jednak na świadomych seniorów, którzy w porę zawiadomili policję. Mężczyzna wpadł na gorącym uczynku, kiedy próbował przejąć pieniądze od emerytki.

Chociaż z roku na rok przypadków wyłudzeń metodą „na policjanta” jest coraz mniej, to statystyki policyjne pokazują, że seniorzy nadal nie są bezpieczni.

– W 2016 roku od 1 stycznia do 14 czerwca w Poznaniu mieliśmy do czynienia z 72 telefonami od oszustów podających się za policjantów. 6 prób zakończyło się powodzeniem – mówi Maciej Święcichowski z biura prasowego wielkopolskiej policji.
Tylko przez ostatnie sześć miesięcy przestępcy wyłudzili od poznaniaków łącznie 240 tys. złotych. 52-latek jest w tym roku dopiero drugim zatrzymanym. Wcześniej w ręce policjantów wpadł 44-letni emerytowany wojskowy z Gdańska.
Były żołnierz zaatakował w styczniu 2016 roku. Na ulicy Kościuszki w Poznaniu odebrał wtedy od emerytki kopertę z wyłudzonymi 50 tys. zł. Kobieta chwilę wcześniej pobrała je z banku. Akcja zatrzymania oszusta powiodła się dzięki czujności policjanta, który dwa dni wcześniej analizował materiały dotyczące innego wyłudzenia. Funkcjonariusz uznał 44-latka za potencjalnego sprawcę i był to strzał w dziesiątkę.

Kto za tym stoi?
Zarówno zatrzymany w czerwcu 52-latek, jak i były żołnierz z Gdańska to jednak tylko „płotki”. Sterują nimi zorganizowane grupy przestępcze, które od lat trudnią się wyłudzaniem pieniędzy od seniorów.

Jak mówił „Głosowi” Łukasz Skawiński z wydziału dochodzeniowo-śledczego Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu tzw. odbierak to przypadkowy człowiek od brudnej roboty. Za niewielkie pieniądze, a czasami komórkę lub telewizor, wykonuje tylko zlecenie z góry. Nad nim jest jeszcze szereg innych osób, które szukają ofiar, dzwonią, a także przekazują pieniądze i odbierają je za granicą. Prawdziwy biznes kręci się bowiem poza granicami naszego kraju.

– W tej chwili grupy mają swoje siedziby poza Polską - najczęściej w Niemczech i Wielkiej Brytanii. To stamtąd wykonują połączenia – tłumaczył w rozmowie z „Głosem” Łukasz Skawiński.

Sygnał ostrzegawczy
Ostatnia próba wyłudzenia pieniędzy to kolejny sygnał ostrzegawczy. Oszuści znów mają na celowniku seniorów z Poznania. To właśnie w stolicy Wielkopolski, a także Krakowie, Warszawie i Wrocławiu najczęściej dochodzi do tego typu przestępstw.
Policjanci przypominają, że jeżeli dzwoni do nas osoba, która podaje się za policjanta i prosi o pomoc, a zwłaszcza o wypłatę naszych oszczędności i przekazanie ich do „depozytu” – na 100 proc. jest to próba oszustwa.

– Policjanci nigdy nie działają w ten sposób. Taką rozmowę należy natychmiast zakończyć, niezależnie od tego, co głos w słuchawce będzie nam opowiadał – apeluje Maciej Święcichowski z KWP w Poznaniu.

Przypomnijmy, że metoda „na policjanta” to zmodyfikowany sposób wyłudzania pieniędzy „na wnuczka”. W Polsce w ten sposób działali głównie Romowie, którzy są uznawani za ojców „wnuczkowej mafii”. Czasami oszuści wracają do pierwotnego sposobu, dlatego i w tym przypadku seniorzy powinni mieć się na baczności.

– Podobnie jest z telefonami od znajomych naszych dzieci, wnuków i prośbami o pilne przekazanie dużych sum pieniędzy, aby zażegnać niespodziewane kłopoty. Nie rozmawiajmy z takimi osobami. Zadzwońmy bezpośrednio do naszego krewnego z pytaniem, czy wszystko w porządku. Często taki telefon wykonujemy już po tym, jak przekażemy pieniądze oszustowi. Wtedy jest już za późno – przypomina Maciej Święcichowski z biura prasowego wielkopolskiej policji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski