Uważajcie na swoje dzieci i zwierzęta. W Poznaniu wyłożono truciznę. Ruszyła obowiązkowa deratyzacja

Alicja Durka
Alicja Durka
W pobliżu trutek należy umieścić napisy ostrzegawcze i zwrócić uwagę na zachowanie dzieci i zwierząt domowych, aby nie miały kontaktu z wyłożoną substancją. Źródłem wtórnego zatrucia mogą być także padłe szczury.
W pobliżu trutek należy umieścić napisy ostrzegawcze i zwrócić uwagę na zachowanie dzieci i zwierząt domowych, aby nie miały kontaktu z wyłożoną substancją. Źródłem wtórnego zatrucia mogą być także padłe szczury. Robert Woźniak
Obowiązkowa deratyzacja na terenie Poznania potrwa od 1 do 30 kwietnia. W wielu miejscach została wyłożona trucizna. Ta może stanowić zagrożenie dla zwierząt domowych. Uwagę trzeba zwrócić także na zachowanie dzieci. Pozostawione środki mogą stanowić dla nich zagrożenie.

Deratyzacja w Poznaniu. Uwaga na dzieci i zwierzęta

1 kwietnia ruszyła obowiązkowa deratyzacja w Poznaniu. Właściciele i zarządcy nieruchomości zobowiązani są do jej przeprowadzenia na bieżąco w przypadku pojawienia się gryzoni na terenie nieruchomości. Dodatkowo przez cały kwiecień straż miejska i sanepid będą kontrolować właścicieli nieruchomości pod kątem wyłożenia preparatów do zwalczania gryzoni oraz uporządkowania terenu nieruchomości.

Trutki mają być wyłożone już w dniu rozpoczęcia akcji i cały czas należy regularnie monitorować jej ilość w pojemnikach. Przed rozpoczęciem samej deratyzacji dokonać niezbędnych napraw otworów i szczelin, którymi gryzonie mogą się przemieszczać. Zarządca nieruchomości ma także obowiązek usuwać padłe szczury.

Zobacz też: Najpiękniejsze ogródki działkowe na sprzedaż w Poznaniu. One są warte swojej ceny! Zobacz, jak wyglądają i ile kosztują

W pobliżu trutek należy umieścić napisy ostrzegawcze i zwrócić uwagę na zachowanie dzieci i zwierząt domowych, aby nie miały kontaktu z wyłożoną substancją. Źródłem wtórnego zatrucia mogą być także padłe szczury.

Urzędnicy przypominają także, że obecności gryzoni sprzyja wyrzucanie resztek jedzenia na trawniki, w okolicach pojemników na odpady, do kanalizacji czy nawet dokarmianie ptaków chlebem. Resztki jedzenia należy umieszczać w przeznaczonych do tego pojemnikach.

Obowiązkowej deratyzacji podlegają obszary na których zlokalizowane są:

  • budynki zabudowy wielolokalowej (ze szczególnym uwzględnieniem piwnic, miejsc gromadzenia odpadów komunalnych i wolno stojących komórek i pomieszczeń gospodarczych przynależnych do zabudowy wielolokalowej oraz przyłączy sieci kanalizacyjnej do budynków mieszkalnych),
  • lokale gastronomiczne,
  • obiekty handlowe branży spożywczej,
  • targowiska i giełdy rolno- spożywcze,
  • magazyny żywności,
  • gospodarstwa rolne i hodowlane,
  • zakłady przetwórstwa żywności,
  • szpitale,
  • hotele, internaty, domy akademickie i bursy,
  • budynki placówek oświatowych, żłobków i domów pomocy społecznej,
  • obiekty, w których prowadzone jest zbiorowe żywienie,
  • obiekty, w których prowadzona jest działalność w zakresie zbierania lub przetwarzania odpadów,
  • schronisko dla zwierząt,
  • ogród zoologiczny.

Zużyte opakowania po trutkach na gryzonie jako odpad niebezpieczny przyjmują PSZOK (Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych):

Poznań, ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 284, tel. 61 833 22 12

  • w poniedziałki, środy i piątki w godzinach od 10:00 do 18:00
  • we wtorki i czwartki w godzinach od 8:00 do 16:00
  • w soboty w godzinach od 8:00 do 14:00

Poznań, ul. Wrzesińska 12, tel. 61 611 08 11

  • w poniedziałki, środy i piątki w godzinach od 10:00 do 18:00
  • we wtorki i czwartki w godzinach od 8:00 do 16:00
  • w soboty w godzinach od 8:00 do 14:00

Suchy Las, ul. Meteorytowa 1, 61 811 96 67

  • w poniedziałki, środy i piątki w godzinach od 10:00 do 18:00
  • we wtorki i czwartki w godzinach od 8:00 do 16:00
  • w soboty w godzinach od 8:00 do 14:00

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

Jak wynika z danych Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych oraz Polskiego Związku Łowieckiego z roku na rok w wielkopolskich lasach jest coraz więcej więcej zwierząt. Rośnie populacja tych najpopularniejszych rodzimych oraz gatunków obcych. Ile ich jest? Sprawdź dokładne dane w galerii --->

Te zwierzęta łowne żyją w Wielkopolsce. Jeden gatunek zaskakuje!

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie