"Uważajmy, kleszcze są już aktywne" - apeluje GIS. Jak sytuacja wygląda w Wielkopolsce?

ICH
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Pixabay
Wybierając się na spacer do lasu, parku bądź na inne tereny zielone uważajmy na kleszcze. Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega, że są już aktywne. Sprawdziliśmy ile osób zachorowało w tym roku na boreliozę w powiecie poznańskim. Gdzie w Poznaniu można zbadać próbkę kleszcza i ile to kosztuje?

Kleszcze pojawiają się w okresie wiosennym. W tym roku ze względu na łagodną zimę uaktywniły się już w marcu.

- Należy pamiętać by po powrocie ze spaceru dokładnie obejrzeć swoje ciało, ukłucie kleszcza nie boli! Pamiętajmy też o dzieciach - apeluje Główny Inspektorat Sanitarny.

Kleszcze najczęściej można znaleźć tam, gdzie skóra jest najdelikatniejsza, czyli na rękach, nogach, głowie, na granicy włosów, za uszami, w zgięciach stawów, w pachwinach oraz fałdach skórnych.

Zobacz też: Nie zabierajmy dzikich zwierząt z lasów i parków

W Polsce do chorób przenoszonych przez kleszcze należą: borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Chroniąc się przed KZM można się zaszczepić.

- Od 1 stycznia do 30 kwietnia 2020 r. w powiecie poznańskim zgłoszono 20 przypadków zachorowań na boreliozę. W całym 2019 r. było ich 239 - mówi Cyryla Staszewska, rzecznik prasowy Powiatowej Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej w Poznaniu.

Najczęstszym objawem boreliozy jest rumień, który możemy zaobserwować nawet po kilku tygodniach od ugryzienia. Każdy z niepokojących objawów należy skonsultować z lekarzem.

Należy pamiętać, że kleszcze stanowią zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale atakują także psy i koty.

Zobacz też: Inny pszczelarz podkrada ule z prywatnej pasieki?

Gdzie można zbadać kleszcza w Poznaniu i ile to kosztuje?

Sprawdzić, czy kleszcz znaleziony na ciele jest nosicielem groźnej choroby można w Centrum Badań DNA w Poznaniu, które znajduje się przy ulicy Ściegiennego w Poznaniu.

Cena badania kleszcza na obecność boreliozy wynosi 119 złotych. Za pełen panel badań pod kątem infekcji odkleszczowych zapłacimy 820 zł.

W Polsce obowiązuje lista szczepień, które zgodnie z prawem musi przyjąć każde dziecko. Są one darmowe, a to, kiedy i czy zaszczepiliśmy dziecko weryfikują przychodnie. Na jakie choroby trzeba się szczepić i jakie są ich objawy? Zobacz w galerii listę darmowych i obowiązkowych szczepień --------->

Obowiązkowe szczepienia: Zobacz groźne choroby, na które mus...

Sprawdź też:

Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

I
Ixodida

Czy badanie kleszcza na boreliozę jest wiarygodne? Chociaż badanie oferują certyfikowane laboratoria, a jego wykonanie promuje stowarzyszenie chorych na boreliozę ILADS, kliniczna przydatność tej metody nie jest potwierdzona. Czyli kasa w błoto.

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie