VakifBank Stambuł z Małgorzatą Glinką najlepszy w Europie! Złoty set w nowej, lepszej formule

W hali Burhan Felek w Stambule w niedzielę rozegrano finał najbardziej prestiżowych klubowych rozgrywek na świecie. Ligę Mistrzyń wygrał turecki VakifBank Stambuł (Małgorzata Glinka-Mogentale), pokonując w finale bez straty seta Rabitę Baku (Katarzyna Skorupa).

Zespół włoskiego trenera, Giovanniego Guidettiego okazał się bardziej wyrównany i wygrał nadspodziewanie łatwo. W drużynie azerskiej słabszy dzień miała kolumbijska atakująca Madelaynne Montano. Z kolei po drugiej stronie siatki szalały Glinka (drugi raz wygrała LM) i Serbka Jovana Brakocevic, która zasłużenie zdobyła tytuł MVP. Świetnie grała też rozgrywająca Turczynek, Naz Aydemir.

Przy okazji Final Four w Stambule prezydent CEV, Andre Meyer, przedstawił nowe zasady awansu w fazie play-off w europejskich pucharach. Do tej pory trzeba było wygrać dwa spotkania, bądź wygrać jeden pojedynek w dwumeczu, a później złotego seta, żeby w fazie play-off uzyskać awans do kolejnej rundy.

Od nowego sezonu wejdzie w życie system punktowy, znany z gier grupowych: 3 punkty za zwycięstwo 3:0; 2 punkty za zwycięstwo 3:2, zaś 1 punkt za porażkę 2:3. Złoty set byłby dopiero rozgrywany w przypadku remisu punktowego - wygrana 3:2 i porażka 2:3 lub 3:1 i 1:3 oraz 3:0 i 0:3.

Final Four Ligi Mistrzyń finał: VakifBank Stambuł - Rabita Baku 3:0 (25:17, 25:20, 25:23)
mecz o 3. miejsce: Galatasaray Stambuł - Unendo Yamamay Busto Arsizio 2:3 (21:25, 15:25, 25:23, 25:22, 11:15)
półfinały: Galatasaray - Vakifbank 0:3 (26:28, 17:25, 21:25),
Rabita - Unendo 3:2 (25:14, 25:16, 27:29, 19:25, 15:6)
MVP: Jovana Brakocević (VakifBank),
najlepiej atakująca: Rosir Calderon (Galatasaray),
najlepiej blokująca: Natasza Krsmanović (Rabita Baku),
najlepiej serwująca: Maren Brinker (Yamamay Busto),
najlepsza libero: Gizem Güresen (Vakifbank),
najlepsza przyjmująca: Yuko Sano (Galatasaray),