Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Vaping - globalna epidemia?" Uczniowie liceum w Poznaniu przygotowali spoty filmowe o szkodliwości e-papierosów [WIDEO]

Justyna Dopierała
Justyna Dopierała
Uczniowie poznańskiej "dwunastki" przygotowali spoty filmowe na temat szkodliwości e-papierosów. Krótkie filmy oglądać będzie w komunikacji miejskiej, pociągach, czy na lotnisku.
Uczniowie poznańskiej "dwunastki" przygotowali spoty filmowe na temat szkodliwości e-papierosów. Krótkie filmy oglądać będzie w komunikacji miejskiej, pociągach, czy na lotnisku. Piotr Robakowski
Elektroniczne papierosy cieszą się ogromną popularnością wśród młodzieży. To moda, która pojawiła się w Polsce kilka lat temu i z roku na rok jest coraz bardziej powszechna. To często pojawiający się problem wśród uczniów. Młodzież z XII LO w Poznaniu razem z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Poznaniu przygotowała spoty filmowe zwracające uwagę na skalę problemu. W szkole odbył się również panel dyskusyjny pod hasłem "Vaping - globalna epidemia?"

E-papierosy wśród młodzieży postrzegane są często jako mniej szkodliwe niż papierosy tradycyjne. Dodatkowo młodych ludzi zachęca ich wygląd i pewnego rodzaju lans.

Czytaj także: E-papierosy w szkołach to już prawdziwa plaga. Uczniowie palą elektroniczne papierosy, ponieważ nie wiedzą, że one szkodzą

We wtorek, 25 lutego w XII LO w Poznaniu odbył się panel dyskusyjny, którego tematem były e-papierosy. Inicjatorem panelu jest Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu, która razem z uczniami "dwunastki" przygotowała spoty pokazujące szkodliwość e-papierosów.

- Chcieliśmy zrobić coś dla młodzieży i z młodzieżą. Wybraliśmy klasę artystyczno-teatralną z XII LO w Poznaniu. Uczniowie są rewelacyjni, bardzo dobrze się z nimi współpracowało. Powstało aż pięć spotów - mówi Ewelina Suska z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu.

- Pokazaliśmy przede wszystkim szkodliwość i wpływ e-papierosów na młodych ludzi. Filmy będzie można oglądać na kanałach społecznościowych, w telewizji, na lotnisku, w komunikacji miejskiej, a także w pociągach - dodaje.

Liczba nastolatków, która używała e-papierosów od 2011 roku wzrosła sześciokrotnie
Dyrekcja szkoły przyznaje, że wśród młodych osób, nastolatków notuje się ogromny wzrost popularności elektrycznych papierosów. Z tego powodu odbyły się dyskusje na temat ich szkodliwości, a uczniowie przygotowali krótkie filmiki obrazujące wpływ e-papierosów na młodzież.

- Obserwujemy lawinowy wzrost użytkowników e-papierosów, które zyskały wyjątkową popularność wśród młodych ludzi. Polska jest fenomenem spośród innych państw. Liczba nastolatków, która używała e-papierosów od 2011 roku wzrosła sześciokrotnie. To budzi niepokój nie tylko wśród nauczycieli - podkreśla Grażyna Koprowska, dyrektor XII LO w Poznaniu.

Uczniowie wiedzą, że to szkodzi, ale palą
Uczniowie choć zdają sobie sprawę ze szkodliwości i negatywnych skutków używania e-papierosów, sięgają po nie, ponieważ są po prostu modne i w pewnym sensie atrakcyjne.

- Do sięgnięcia po e-papierosa skłoniła mnie moda, to że nie chciałam odstawać od towarzystwa, a także czysta ciekawość - tak jak wielu moich znajomych. Jesteśmy młodzi i wydaje nam się, że jesteśmy nieśmiertelni. Nie skupiamy się na myśleniu o konsekwencjach palenia, chcemy się dobrze bawić tu i teraz - mówi uczennica XII LO.

- Mamy świadomość, że to jest szkodliwe tak samo jak tradycyjne papierosy, więc nie jest tak, że wybrałyśmy lepsze zło. To pewnego rodzaju moda - dodają Zosia i Ania, uczennice "dwunsatki".

Zobacz też: Zakaz używania telefonów komórkowych w szkołach. "Młodzież jest uzależniona" - mówią dyrektorzy i wprowadzają "Strefy wolne od komórek"

E-papierosy wśród młodych ludzi to już właściwie plaga. Wielu z nich nie ukrywa, że jest to nałóg. - Długo paliłyśmy zwykłe papierosy i w końcu przestawiłyśmy się na elektroniczne. Chodziło przede wszystkim o zapach, żeby tak nie śmierdzieć dymem. Od tego całego procesu zaciągania się jesteśmy rzeczywiście uzależnione - przyznają Zosia i Ania.

- Są osoby, które potrafią nie palić kilka dni. Ale wielu jest naprawdę uzależnionych. Są tak przyzwyczajeni, że robią to cały czas. Nawet jak wyjdą na chwilę ze szkoły to od razu muszą zapalić - mówi Wiktoria, uczennica XII LO w Poznaniu.

Mimo zakazu obowiązującego w szkole, uczniowie używają e-papierosów na przerwach. - Na przerwach pali bardzo dużo ludzi. W toaletach jest oblężenie. Prawda jest taka, że ludzie nie potrafią się od tego powstrzymać. I to jest straszne, że nie można wytrzymać tych siedmiu, ośmiu godzin, tylko trzeba co przerwę iść i palić. A przy tym ludzie są na tyle leniwi, że nie chce im się wyjść przed szkołę, tylko idą do tej toalety i zajmują wszystkie kabiny - mówi Wiktoria, uczennica XII LO w Poznaniu.

- Ja nie palę, nigdy nie paliłam, ale w szkole robi to bardzo dużo osób. Jeżeli chodzi o e-papierosy to głównie dziewczyny - dodaje.

Zobacz również: TOP 15 najpopularniejszych młodzieżowych słów w internecie w 2019 roku. Znasz je?

Szkodliwość e-papierosów
E-papierosy są tak samo szkodliwe i uzależniające jak papierosy tradycyjne, z czego często nie zdajemy sobie sprawy.

- Młodzi ludzie nie powinni sięgać po tego typu produkty, gdyż nikotyna silnie uzależnia, zwłaszcza młode osoby. Głębokie uzależnienia rodzą się właśnie w tym okresie - tłumaczy Eryk Matuszkiewicz, toksykolog ze Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu.

- Często nie zdajemy sobie sprawy, że palenie e-papierosów prowadzi m.in. do chorób nowotworowych, a także że nikotyna obecna w papierosach tradycyjnych i e-papierosach to ten sam, tak samo szkodliwy związek - podkreśla.

Sprawdź też:

Interesujesz się zdrowiem? Tu znajdziesz najważniejsze informacje:
Interesujesz się zdrowiem? Tu znajdziesz najważniejsze informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski